تاریخ انتشار : شنبه 23 مارس 2024 - 21:42
1709 بازدید
کد خبر : 5145

پلاک های ایران 45، 65 و 75 مال کدوم شهرن؟

پلاک های ایران 45، 65 و 75 مال کدوم شهرن؟

شهر کرمان (مرکز استان): پلاک ایران 45 سایر شهر های استان: پلاک ایران 65 – پلاک ایران 75 ایران 65 رفسنجان راور زرند جیرفت منوجان عنبرآباد راور بم سیرجان بافت کهنوج شهربابک بردسیر ب ه ط ص ن و ه ج د س ق ل م     شهر کرمان یکی از کلان شهرهای ایران

شهر کرمان (مرکز استان): پلاک ایران 45
سایر شهر های استان: پلاک ایران 65 – پلاک ایران 75

ایران 65
رفسنجانراورزرندجیرفتمنوجانعنبرآبادراوربمسیرجانبافتکهنوجشهربابکبردسیر
بهطصنوهجدسقلم

 

 

شهر کرمان یکی از کلان شهرهای ایران و مرکز استان کرمان در جنوب شرقی ایران است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال 1385 ایران، 515٬114 نفر بود. این شهر از نظر اداری، سیاسی، فرهنگی و صنعتی بزرگ ترین و مهم ترین شهر جنوب و جنوب شرق ایران است.

با توجه به وسعت شهری و وسعت شهر کرمان، این شهر جزء کلان ‌شهر های ایران طبقه ‌بندی می ‌شود. وسعت کلانشهر کرمان 13.100 هکتار و مساحتی معادل کلانشهر شیراز دارد. کرمان از نظر تاریخی یکی از پنج شهر بزرگ ایران است. حاشیه نشینی مهم ترین معضل کلانشهر کرمان است.

در اسناد تاریخی و جغرافیایی اسلامی از کرمان، ژرمانیا ، کرمانیا ، کارمان ، کریمان ، کارمانی ، کرمانی و بوتیا نام برده شده است. برخی از جغرافی دانان کرمان را به نام قدیمی گواشیر می نامیدند.

گواشیر همان شهر اردشیر بوده که کم کم به (گواشیر) تبدیل شده است. این شهر به دلیل داشتن شش دروازه در دوران باستان به شهر شش دروازه نیز معروف بود. استان کرمان قدیم در امتداد تنگه هرمز و دریای عمان قرار دارد و بیشتر استان هرمزگان را در بر می گیرد. از جمله شهر های آن می ‌توان به هرمز، جیرفت، بم، سیرجان، فرج و غیره اشاره کرد.

 

مطالب مرتبط: پلاک های ۵۱ و ۶۱ مال کدوم شهرن؟

 

زبان و گویش کرمان

در شهر کرمان زبان مردم فارسی و گویش کرمانی است. در طول تاریخ تنوع زیادی در گویش و گویش محلی وجود دارد که در شهر های مختلف این استان ایجاد شده و اکنون در این استان گویش های مختلف و متنوعی به چشم می خورد. این امر باعث شد که استان تعداد زیادی از نویسندگان، شاعران و دانشمندان ایرانی را عرضه کند. چهره هایی چون حاجوی کرمانی، سعید نفیسی، دکتر باستانی پاریزی، محمدعلی محبی کرمانی، محمد دهش، دکتر علی اکبر صنعتی، خانواده علیرضا افضلی پور و جی.

غذا-های-محلی-کرمان پلاک های ایران 45، 65 و 75 مال کدوم شهرن؟

غذا های محلی کرمان

کرمان نیز مانند شهر های دیگر ایران دارای انواع غذا های سنتی با طعم های مختلف است که برخی از آن ها در مناسبت های خاص و بسیاری از آن ها معمولا در طول سال تهیه می شوند.

کاکل کنف قاتق تخمه، آش شولی (اوماچو)، شادانه، زیر جوش، روغن جوشی، چغوک بریزو، حلیم بادمجان، آش شلغم، آش جو (کرمانی)، آش مخلوط، آش کدو، آبگوشت کرمانی، توکی، گندم شیری، قاتق، قاتق بنه، نان پر، کشک گردو، سردوش، اشکنه، کشک کدو، فالوده کرمانی، کشک سیب، گورماست، سیراب بنه، کله جوش، بز قرمه، کشک و بادمجان، نان پز، کاچی (آب ‌روغنو، کشک یونجه.

شیرینی‌های محلی

 • کلمپه
 • چنگمال
 • کماچ سهن
 •  برشتوک
 • نان چرخی
 • خرما بریز (رنگینک)
 • قوتو
 • شله زرد
 • شیرینی خانگی پرریز
 • قطاب پسته

 

مطالب مرتبط: پلاک های ایران ۷۹ و ۸۹ مال کدوم شهرن؟

 

جاذبه-‌های-تاریخی-کرمان پلاک های ایران 45، 65 و 75 مال کدوم شهرن؟

جاذبه ‌های تاریخی کرمان

کرمان یکی از ایالت های مهم و تاریخی این کشور است. استان کرمان مرکز جنوب شرق کشور است و نوعی صنعت، فرهنگ، سیاست، کشاورزی، علم دانشگاهی، دینی و سایر شاخص ‌های استان ‌های جنوب شرق کشور است. استان کرمان دارای بیش از 660 اثر ملی ثبت شده است و یکی از ایالت های تاریخی ایران است.

استان کرمان دارای پنج اثر تاریخی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است که از این نظر رتبه اول ایران را به خود اختصاص داده است.

 • گنبد جبلیه: یکی از بنا های مربوط به دوران پیش از اسلام است که در تاریخ از آن به نام گنبد گبری نیز یاد شده است. گنبد را در تمام تاریخ‌ ها به دوره ساسانی نسبت می‌ دهند (انگار آتشکده ‌ای یا آرامگاه یک زرتشتی بوده). در کرمان این ساخت و ساز به قدری رایج بود که از شیر شتر در هاون استفاده می شد و به همین معروف است.
 • مجموعه گنج علی خان: شاهکاری از دوران صفویه و یکی از زیبا ترین و پربازدید ترین اماکن تاریخی کرمان. این مجموعه که یادآور زحمات گنجعلی خان حاکم وقت کرمان است شامل: بازار، حمام، میدان، کاروانسرا، آب انبار، مسجد و ضرابخانه است. حمام گنج علی خان یکی از قسمت های معروف و دیدنی این مجموعه است که معماری زیبای آن هر بیننده ای را به وجد می آورد. با تبدیل حمام به موزه مردم‌ شناسی، مجسمه ‌های مومی که افراد اقشار مختلف از جمله خوانین، روحانیون، پیشه وران و مردم عادی را به تصویر می ‌کشید، در قسمت ‌های مختلف حمام نصب شد.
 • باغ شازده: باغ شازده یا شاهزاده یکی از زیبا ترین باغ های تاریخی ایران مربوط به دوره قاجاریه است که در شهر ماهان و در نزدیکی شهر کرمان در دامنه کوه های مرتفع و زیبای تیگران واقع شده است. . این بنا از یادگار های عبدالحمید میرزا فرمانفرما، حاکم کرمان و در اواخر دوره قاجار (1297) است. این باغ دارای یک ورودی بسیار زیبا، یک کاخ سلطنتی و یک حمام است. این باغ در 30 تیر ماه 90 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.
 • مسجد جامع مظفری: در قرن هشتم در زمان سلطنت آل مظفری ساخته شد و در میدان مشتاق کرمان قرار دارد. باستان شناس معروف «پوپ» این مسجد را یکی از بزرگان معماری اسلامی و ایرانی و زمینه ساز رشد این کشور می داند.
 • مسجد جامع ملک : که پس از انقلاب اسلامی ایران به مسجد امام تغییر نام داد در قرن پنجم در دوره سلجوقیان ساخته شد، قدمتی 1000 ساله دارد و در حال حاضر در بخش جنوبی منطقه تاریخی کرمان قرار دارد. این مسجد 101 متر طول و 91 متر عرض دارد و یکی از مساجد چهارایوانی است. برج سلجوقی نیز در همین منطقه قرار دارد که در ضلع شمال شرقی مسجد ملک کرمان قرار دارد.
 • آرامگاه شاه نعمت الله ولی: آرامگاه شاه نعمت الله ولی (عارف و شاعر معروف قرن نهم) در 30 کیلومتری جنوب شرقی کرمان در شهرستان ماهان قرار دارد. این بنا 32000 متر مربع مساحت دارد. این مجموعه با قدمت شش قرن ساخته شده و تداوم معماری ایرانی در شش قرن گذشته را به زیبایی می توان مشاهده کرد.
 • بازار کرمان: این بازار از میدان ارگ شروع شده و به میدان مشتاقیه ختم می شود. هر قسمت از بازار کرمان در زمان یکی از فرمانروایان شهر ساخته شده است که در ایران بی نظیر است و به دلیل برخی ویژگی هایش در سطح جهانی شهرت دارد. طولانی ترین بازار ایران، بازار کرمان است.
 • آتشکده زرتشتیان: کرمان محل زندگی هزار زرتشتی بوده است. آتشکده زرتشتیان کرمان یکی از زیباترین آتشکده های جهان است. تنها موزه مردم شناسی زرتشتیان جهان در این آتشکده قرار دارد. کرمان یکی از شهر هایی است که همچنان جشن سده که یکی از اعیاد ملی ایران است را در دهمین روز از بهمن هر سال برگزار می ‌کند. جشن سده کرمان در فهرست مراسم دولتی ایران ثبت شده است.

 

جستجوی کاربران برای این مطلب:

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS عکس های جدیدRSS ویدائوRSS مسترسئوکارلینک های مرتبطپیوندهاRSS آکادمی ایران اسکین کرRSS ایران کریر فیلیمو