تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 13 جولای 2023 - 19:42
521 بازدید
کد خبر : 10687

عواملی که زنان نمی توانند باردار شوند

عواملی که زنان نمی توانند باردار شوند
اگر تلاش ناموفق برای باردار شدن داشته اید، ممکن است از خود بپرسید: "چرا من باردار نمی شوم؟" ممکن است نگران باشید که هرگز نخواهید داشت. با این حال، دلایل احتمالی زیادی وجود دارد که چرا شما باردار نمی شوید، از جمله بی نظمی در تخمک گذاری، مشکلات ساختاری در سیستم تولید مثل، تعداد کم اسپرم، مشکلات پزشکی زمینه ای، یا صرفاً تلاش نکردن کافی.

اگر تلاش ناموفق برای باردار شدن داشته اید، ممکن است از خود بپرسید: “چرا من باردار نمی شوم؟” ممکن است نگران باشید که هرگز نخواهید داشت. با این حال، دلایل احتمالی زیادی وجود دارد که چرا شما باردار نمی شوید، از جمله بی نظمی در تخمک گذاری، مشکلات ساختاری در سیستم تولید مثل، تعداد کم اسپرم، مشکلات پزشکی زمینه ای، یا صرفاً تلاش نکردن کافی.

 

در حالی که ناباروری می تواند علائمی مانند پریودهای نامنظم یا گرفتگی های شدید قاعدگی داشته باشد، بیشتر علل ناباروری ساکت هستند. به عنوان مثال، ناباروری مردان به ندرت علائمی دارد. در اینجا 11 دلیل احتمالی وجود دارد که شما هنوز باردار نشده اید.

راهنمایی کامل برای بارداری سالم تمامی مطالب در مورد باداری را می توانید در نودی بدانید.

تلاش نکردن به اندازه کافی طولانی

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که چه مدت تلاش کرده اید. ممکن است به نظر برسد که برای همیشه تلاش کرده اید – و شاید هم این کار را کرده اید – اما مهم است که بدانید بسیاری از زوج ها بلافاصله باردار نمی شوند.

 

حدود 80 درصد از زوج های سیس جندر و دگرجنس گرا پس از شش ماه تلاش باردار می شوند. تقریباً 90٪ پس از 12 ماه تلاش برای باردار شدن باردار می شوند. این نرخ ها فرض می کنند که شما هر ماه مقاربتی به موقع دارید

 

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت

 

علل احتمالی زیادی برای مسدود شدن لوله های فالوپ وجود دارد. در حالی که برخی از افراد با لوله های مسدود شده درد لگن را تجربه می کنند، بسیاری دیگر هیچ علامتی ندارند. فقط آزمایش باروری می تواند تعیین کند که آیا لوله های شما باز هستند یا خیر. هیستروسالپنگوگرام (HSG) یک اشعه ایکس تخصصی است که برای تعیین باز بودن لوله های فالوپ استفاده می شود. یک متخصص زنان و زایمان می تواند این آزمایش را سفارش دهد (شما به متخصص باروری نیاز ندارید).

علت-نابروری1 عواملی که زنان نمی توانند باردار شوند

اندومتریوز

آندومتریوز زمانی است که بافت آندومتر مانند (که بافتی است که رحم را می پوشاند) در خارج از رحم رشد می کند. تخمین زده می شود که تا 50 درصد از افراد مبتلا به آندومتریوز برای باردار شدن مشکل خواهند داشت

 

شایع ترین علائم آندومتریوز شامل پریودهای دردناک و درد لگن در مواقعی علاوه بر قاعدگی است. با این حال، همه افراد مبتلا به اندومتریوز این علائم را ندارند. برخی از افراد تنها به عنوان بخشی از کارآزمایی ناباروری متوجه می شوند که به اندومتریوز مبتلا شده اند.

 

حدود 10 تا 15 درصد از زنان مبتلا به اندومتریوز هستند، اما معمولاً به اشتباه تشخیص داده می شود یا به سادگی فراموش می شود. اندومتریوز را نمی توان با آزمایش خون یا سونوگرافی تشخیص داد. نیاز به جراحی لاپاراسکوپی تشخیصی دارد. به همین دلیل، تشخیص صحیح می تواند 4 تا 11 سال از زمان بروز علائم طول بکشد

 

مشکلات پزشکی زمینه ای

شرایط پزشکی زمینه ای می تواند منجر به ناباروری مردان و زنان شود. به عنوان مثال، عدم تعادل تیروئید یا دیابت تشخیص داده نشده می تواند باعث ناباروری شود. برخی از بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس نیز می‌توانند باعث ناباروری شوند. در حالی که به خوبی شناخته نشده است، شرایط سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی نیز با ناباروری مرتبط است.

 

همچنین، یک عفونت مقاربتی تشخیص داده نشده (STI) می تواند باعث ناباروری شود. توجه داشته باشید که ممکن است هیچ علامتی از یک بیماری مقاربتی نداشته باشید، اما هنوز هم یکی باشد.3

 

داروهای خاص

برخی از داروهای تجویزی که ممکن است بر باروری تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که مصرف برخی از داروهای ضد افسردگی، باردار شدن را دشوارتر می کند. در یک مطالعه در سال 2016، محققان به این نتیجه رسیدند: “داده های ما نشان می دهد که داروهای ضد افسردگی ممکن است احتمال بارداری طبیعی زنان با سابقه افسردگی را کاهش دهند.”

با این حال، هرگز بدون مشورت با پزشک خود، مصرف دارو را قطع نکنید. اگر نگرانی دارید که دارویی که برای شما تجویز شده ممکن است در باردار شدن تداخل داشته باشد، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. آنها ممکن است نیاز داشته باشند شما را از داروی دیگری استفاده کنند، نوع دیگری از درمان را امتحان کنید، یا به شما اطمینان دهند که دارو مشکلی ندارد.

عوامل سبک زندگی

ماری جوانا، چه به صورت تفریحی و چه برای اهداف دارویی مصرف شود، ممکن است باروری را مختل کند. به همین ترتیب، مطالعات نشان می‌دهد که سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد الکل، و مصرف مواد مخدر غیرقانونی، مانند کوکائین، اکستازی، کتامین و آمفتامین‌ها می‌توانند به مشکلات باروری کمک کنند.

 

علاوه بر این، زندگی با استرس شدید یا مزمن، تجربه تروما، یا داشتن بی خوابی و سایر مشکلات خواب ممکن است باروری را کاهش دهد.

به طور قابل توجهی اضافه وزن یا کمبود وزن نیز باعث اختلال در باروری می شود. ورزش بیش از حد یا اصلاً می تواند مشکلاتی را برای باردار شدن ایجاد کند. پیروی از یک برنامه برای رسیدن به وزن سالمتر و سطح فعالیت بدنی اغلب باعث افزایش میزان حاملگی می شود

 

ناباروری غیر قابل توضیح

بین 10 تا 30 درصد از زوج های نابارور هرگز متوجه نمی شوند که چرا نمی توانند باردار شوند. این ناباروری غیرقابل توضیح یا به عبارت دقیق تر، عدم تشخیص خوب نامیده می شود. بسیاری از پزشکان به این نکته اشاره می کنند که واقعاً چیزی به نام ناباروری غیرقابل توضیح وجود ندارد، بلکه فقط مشکلات کشف نشده یا تشخیص داده نشده وجود دارد.

 

با این حال، این واقعیت باقی می ماند که برخی از زوج ها پاسخی دریافت نمی کنند. با این حال، نداشتن پاسخ به این معنی نیست که نمی توانید درمان شوید. شما همچنان می توانید درمان ناباروری را دریافت کنید، حتی اگر تشخیص شما غیر قابل توضیح باشد.

 

به دنبال درمان باروری نیستید

اگر برای باردار شدن مشکل دارید، بدانید که کمکی در دسترس است. بهترین راهی که می توانید متوجه شوید که آیا مشکلات باروری دارید، مشورت با پزشک متخصص زنان و زایمان است. چه برای اولین بار قصد بارداری داشته باشید، چه امیدوار هستید که پس از سقط جنین باردار شوید، یا قبلا باردار بوده اید اما اکنون برای باردار شدن مشکل دارید. پزشک می تواند شما را از نظر مشکلات باروری و درمان ارزیابی کند.

 

بسیاری از زوج ها آزمایش و درمان را به تعویق می اندازند و فکر می کنند که ابتدا باید «کمی بیشتر تلاش کنند». این اشتباه است. بسیاری از علل ناباروری ساکت هستند و با گذشت زمان بدتر می شوند. هر چه زودتر کمک دریافت کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که درمان های باروری برای شما مفید باشد

 

یکی دیگر از دلایلی که زوج ها گاهی اوقات آزمایش را به تاخیر می اندازند این است که احساس می کنند و به نظر می رسد در سلامت کامل هستند. اما بسیاری از افرادی که مشکلات ناباروری دارند، علائم ظاهری یا علائم مشکل باروری را ندارند. ممکن است یک سیکل قاعدگی 28 روزه در کتاب درسی داشته باشید، اما این به این معنی نیست که در هنگام تلاش برای باردار شدن نتایج سریع و روان را تضمین می کنید و به این معنی نیست که ممکن است مشکل باروری نداشته باشید.

کلام آخر

در حالی که اکثر افراد اگر به مدت 6 تا 12 ماه به تلاش خود ادامه دهند به طور طبیعی باردار می شوند، برخی از افراد برای باردار شدن با مشکل بیشتری مواجه می شوند. دلایل مختلفی برای مشکلات باروری وجود دارد – و دلایل ناباروری همیشه برای افراد غیرعادی قابل مشاهده نیست. اگر به مدت یک سال (یا شش ماه اگر 35 سال یا بیشتر دارید) برای باردار شدن تلاش کرده اید، لطفا از پزشک خود کمک بگیرید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS عکس های جدیدRSS ویدائوRSS مسترسئوکارلینک های مرتبطپیوندهاRSS آکادمی ایران اسکین کرRSS ایران کریر فیلیمو