تاریخ انتشار : یکشنبه 23 جولای 2023 - 14:56
608 بازدید
کد خبر : 10745

درمان خانگی زگیل تناسلی مردان

درمان خانگی زگیل تناسلی مردان
اگر متوجه هر نوع تورم یا ضایعات کوچک در ناحیه تناسلی یا مقعدی شده اید، ممکن است زگیل باشند. زگیل ها معمولاً به صورت برجستگی های گوشتی رنگ روی پوست دیده می شوند. زگیل تناسلی معمولاً دردناک نیست، اما ممکن است کاملاً خارش دار باشد.

اگر متوجه هر نوع تورم یا ضایعات کوچک در ناحیه تناسلی یا مقعدی شده اید، ممکن است زگیل باشند. زگیل ها معمولاً به صورت برجستگی های گوشتی رنگ روی پوست دیده می شوند. زگیل تناسلی معمولاً دردناک نیست، اما ممکن است کاملاً خارش دار باشد.

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم تمامی راه های درمان و تشخیص زگیل تناسلی را در نودی بیابید.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی به عنوان یک شکل شایع از عفونت پوستی دیده می شود که به دلیل ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این عفونت معمولاً از طریق رابطه جنسی و همچنین با رعایت نکردن بهداشت مناسب دستگاه تناسلی منتقل می شود. این زگیل های تناسلی به عنوان زائده های کوچکی هستند که در ناحیه تناسلی ظاهر می شوند. ز

گیل تناسلی هم مردان و هم زنان را درگیر می کند، اما بیشتر در زنان دیده می شود. از آنجایی که زنان نسبت به برخی عوارض کاملاً آسیب پذیر هستند، برخی از انواع ویروس HPV نیز می تواند منجر به سرطان فرج یا دهانه رحم در زنان شود، در صورت عدم درمان مناسب.

 

علائم زگیل تناسلی

یک فرد ممکن است تا چند هفته پس از عفونت شروع به ایجاد این زگیل ها نکند. در بسیاری از مواقع، علائم با چشم انسان قابل مشاهده نیست. گفته می شود که این زگیل ها عموماً از طریق فعالیت جنسی منتقل می شوند. تشخیص زگیل ها اغلب توسط چشم انسان به تنهایی دشوار است. قسمت بالای رشد خشم بسیار شبیه گل کلم است و کمی صاف یا ناهموار به نظر می رسد. اغلب اوقات، این فقط یک زگیل نیست، بلکه می تواند مجموعه ای از زگیل ها را نیز تشکیل دهد.

 

 • وقتی در مورد زگیل تناسلی در مردان صحبت می کنیم، مشخص است که این زگیل ها در نواحی مانند ران، کشاله ران، آلت تناسلی، کیسه بیضه و اطراف یا داخل مقعد ظاهر می شوند.
 • وقتی در مورد زنان صحبت می کنیم، زگیل تناسلی بیشتر در نواحی مانند دهانه رحم یا داخل یا خارج مقعد یا واژن ایجاد می شود.

در مواقعی اگر فرد با فرد دیگری که قبلاً به زگیل تناسلی آلوده بوده یا قبلاً مبتلا به زگیل تناسلی بوده، رابطه دهانی داشته باشد، زگیل تناسلی نیز ممکن است روی دهان، لب‌ها، گلو یا زبان ظاهر شود.

 

در زیر تعدادی از علائمی که در افرادی که از زگیل تناسلی رنج می برند تجربه می کنند آورده شده است:

 • احساس سوزش در ناحیه تناسلی
 • خونریزی، در موارد خاص
 • ترشحات غیر طبیعی از واژن
 • احساس خارش مداوم

تشخیص زگیل تناسلی

پزشک در ابتدا یک معاینه فیزیکی از کل ناحیه ای که در آن مشکوک به رشد زگیل تناسلی است انجام می دهد. از آنجایی که بسیاری از اوقات این زگیل ها در اعماق بدن وجود دارند (این مورد به ویژه در زنان مشاهده می شود)، پزشک باید معاینه لگنی را انجام دهد. در موارد خاص، پزشک همچنین یک سواب از ناحیه را برای گرفتن نمونه ای از سلول ها از دهانه رحم می گیرد. سپس اینها برای وجود یک ویروس درمان می شوند.

 

علاوه بر انجام معاینه فیزیکی، پزشک همچنین از شما می خواهد که معاینات خاصی را برای بررسی سلامت و سابقه جنسی فرد انجام دهد. ممکن است چند سوال در مورد علائم مشاهده شده در طول رابطه جنسی، از جمله رابطه جنسی دهانی، پرسیده شود.

 

رفتار زگیل تناسلی

هنگامی که ویروس وارد جریان خون می شود، از بین بردن آن دشوار می شود. از این رو، کنترل علائم به منظور جلوگیری از سرایت بیماری به فرد دیگر مهم است. درمان زگیل تناسلی با داروهای بدون نسخه یا از بین برنده زگیل دشوار یا غیرممکن است. همیشه توصیه می شود برای یک طرح درمان مناسب و کامل زگیل تناسلی با پزشک مشورت کنید. پزشک همچنین می تواند اسید تری کلرواستیک، ایمیکیمود یا پودوفیلین را تجویز کند.

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی را می توان با انجام هر یک از روش های زیر نیز از بین برد، اما این کار باید فقط توسط یک پزشک حرفه ای انجام شود:

 • درمان های لیزری
 • کرایوسرجری
 • برداشتن یا بریدن زگیل
 • سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی

 

درمانهای خانگی زگیل تناسلی

درمان‌های خانگی ارزان‌قیمتی وجود دارد که می‌توانید برای درمان خانگی زگیل تناسلی امتحان کنید. آنها عبارتند از:

سیر و ویتامین E

سیر دارای خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی است و به همین دلیل گفته می شود که در از بین بردن زگیل تناسلی بسیار موثر است. همچنین می توان آن را با ویتامین E ترکیب کرد و سپس شاهد تاثیر آن در از بین بردن این زگیل های تناسلی بود. برای مثال می‌توان ویتامین E را از روغن ماهی دریافت کرد. برای استفاده از آن، فقط می توانید روغن ماهی را با استفاده از پنبه روی زگیل تناسلی بمالید و سپس منطقه را با یک سیر له شده بپوشانید.

خواص درمانی سیر به خوبی شناخته شده است. بسیاری از درمان های سنتی از این ادویه برای درمان تعدادی از بیماری ها استفاده می کنند. می توانید عصاره سیر را روی زگیل ها بمالید تا آنها را از بین ببرید. فقط سیر را خرد کنید و آب آن را مستقیماً روی زگیل ها بمالید. همچنین می توانید سیر را خرد کرده و با مقداری روغن مانند روغن نارگیل مخلوط کنید و با پنبه روی زگیل ها بمالید. این کار را هر روز انجام دهید تا زگیل ها از بین بروند.

روغن درخت چای

این یکی از بهترین درمان های خانگی برای زگیل تناسلی است. فقط یک قطره روغن درخت چای رقیق شده را بمالید (می توانید یک قطره روغن درخت چای را با یک یا دو قطره روغن حامل مخلوط کنید تا رقیق شود) و مستقیماً روی زگیل بمالید. اما برخی افراد به این اسانس آلرژی دارند. پس ابتدا تست آلرژی انجام دهید. هنگام استفاده از این روغن، احتمالاً مقداری سوزش یا التهاب را تجربه خواهید کرد. اما این طبیعی است. اگر التهاب خیلی شدید است باید نگران باشید. این برای برنامه داخلی نیست.

سرکه سیب

اسید موجود در سرکه سیب ویروس عامل زگیل تناسلی را از بین می برد. فقط یک گلوله پنبه را روی سرکه سیب خیس کنید و روی زگیل بمالید. حتما این سرکه را از یک منبع معتبر خریداری کنید تا مطمئن شوید که محصول اصیل آن را دریافت می کنید.

 

عصاره چای سبز

از عصاره چای سبز می توان در درمان زگیل تناسلی استفاده کرد. فقط روغن نارگیل را به عصاره اضافه کنید و آن را مستقیماً روی زگیل بمالید. برای نشان دادن نتایج باید این کار را به طور منظم برای چند روز انجام دهید. این یک گزینه درمانی نسبتاً ایمن است که عوارض جانبی چندانی ندارد.

 

رژیم غذایی مناسب

سبزیجاتی مانند کلم، کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل و کلم پیچ حاوی Indole-3-carbinol (I3C) هستند. این به خلاص شدن از شر این وضعیت کمک می کند. بنابراین، سعی کنید این سبزیجات را در تمام وعده های غذایی خود بگنجانید.

روغن ها

به غیر از روغن کرچک، روغن های دیگری نیز وجود دارد که می توان روی زگیل تناسلی استفاده کرد. این روغن ها قرار است مستقیماً روی زگیل تناسلی مالیده شوند یا می توانید آنها را با روغن دیگری مانند روغن زیتون یا روغن بادام مخلوط کنید و سپس این مخلوط را روی زگیل بمالید. لیست روغن های مختلفی که می توان برای ترکیب مخلوط استفاده کرد عبارتند از: روغن چوب صندل، روغن لیمو، ویتامین E، روغن ماهی، روغن بادام هندی، روغن پونه کوهی و روغن کبد ماهی.

سیب زمینی

در آیورودا، سیب زمینی را درمان کننده زگیل تناسلی می دانند. سیب زمینی سرشار از مواد مغذی ضروری است و همچنین حاوی ویتامین C، پتاسیم و آنتی اکسیدان است. سیب زمینی نیز به راحتی در دسترس است، از این رو، یک درمان ساده و سریع در آسایش خانه است. آنزیم‌هایی که در سیب‌زمینی وجود دارند برای درمان زگیل تناسلی شناخته شده‌اند. حتماً برش های ضخیم را از یک یا دو سیب زمینی ببرید و سپس آن برش ها را روی زگیل تناسلی بمالید. این فعالیت را تقریباً چند بار در روز تکرار کنید و این کار را برای حدود دو هفته یا تا زمانی که زگیل ها به طور کامل بهبود یابند ادامه دهید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا یک گیاه بسیار دوستدار پوست در نظر گرفته می شود. این گیاه به عنوان یک گزینه درمانی برای درمان چندین بیماری مانند دیابت، چربی ها، زگیل تناسلی و تبخال استفاده می شود. می توانید مقداری ژل آلوئه ورا را در دست بگیرید و سپس آن را چندین بار در طول روز روی زگیل خود بمالید. گاهی اوقات، یک فرد ممکن است ژل آلوئه را روی زگیل ها بمالد و سپس آنها را با بانداژ بپوشاند. این کار را می توان برای حدود دو تا سه هفته یا تا زمانی که زگیل ها برداشته شوند تکرار کرد.

 

عوامل خطر و عوارض

فردی که از نظر جنسی فعال است در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده همیشه در معرض خطر ابتلا به HPV است. به غیر از فعالیت جنسی، معیارهای دیگری نیز برای ابتلای افراد به این بیماری وجود دارد:

فردی با سابقه کودک آزاری

زنان باردار مبتلا به این ویروس نیز می توانند در هنگام تولد نوزاد، ویروس را به نوزاد منتقل کنند

سیگاری زنجیره ای بودن

فردی با نقص سیستم ایمنی ناشی از برخی بیماری ها یا شرایط پزشکی.

HPV به عنوان عامل اصلی سرطان در دهانه رحم و فرج و همچنین سرطان آلت تناسلی یا مقعد شناخته شده است. قبل از اینکه خیلی دیر شود باید به موقع به این موضوع رسیدگی شود. بنابراین، در لحظه ای که احساس کردید چیزی درست نیست، به پزشک مراجعه کنید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.