تاریخ انتشار : دوشنبه 21 آگوست 2023 - 14:11
440 بازدید
کد خبر : 10897

علت سیاه بودن خون پریودی

علت سیاه بودن خون پریودی
ممکن است همراه با قاعدگی یا به دلایل دیگر، مانند عفونت یا سقط جنین، ترشح سیاه داشته باشید. اگر علائم دیگری دارید، ممکن است نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشید.

ممکن است همراه با قاعدگی یا به دلایل دیگر، مانند عفونت یا سقط جنین، ترشح سیاه داشته باشید. اگر علائم دیگری دارید، ممکن است نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشید.

ترشحات سیاه رنگ واژن ممکن است نگران کننده به نظر برسد، اما همیشه دلیلی برای نگرانی نیست. ممکن است این رنگ را در طول چرخه خود مشاهده کنید، معمولاً در زمان عادت ماهانه منظم.

زمانی که خون زمان بیشتری برای خروج از رحم طول می کشد، اکسید می شود. این می تواند باعث شود رنگ آن به رنگ قهوه ای تا قهوه ای تیره یا سیاه به نظر برسد. حتی ممکن است شبیه تفاله قهوه باشد.

با این حال، مواردی وجود دارد که ترشحات سیاه دلیلی برای مراجعه به پزشک است. در اینجا علائمی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

علت خونریزی زیاد و لخته در پریودی را در نودی بدانید.

شروع یا پایان دوره شما

جریان قاعدگی شما ممکن است در ابتدا و انتهای دوره قاعدگی کندتر باشد. در نتیجه، خون در رحم شما ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا از بدن شما خارج شود و از قرمز استاندارد به قهوه ای تیره یا سیاه تغییر کند. اگر قبل از قاعدگی لکه های سیاه مشاهده کردید، ممکن است خون باقی مانده از آخرین قاعدگی شما نیز باشد.

در این موارد، واژن شما به سادگی خود را تمیز می کند.

شی گیر کرده یا فراموش شده

ترشحات سیاه رنگ ممکن است نشانه گیرکردن یک جسم خارجی در واژن شما باشد. این می تواند اتفاق بیفتد اگر به طور تصادفی تامپون دوم را قرار دهید یا در پایان دوره قاعدگی خود را فراموش کنید.

سایر اشیاء معمولی که ممکن است در واژن گیر کنند عبارتند از کاندوم، وسایل پیشگیری از بارداری مانند کلاه یا اسفنج و اسباب بازی های جنسی. با گذشت زمان، شیء پوشش داخلی واژن شما را تحریک می کند و ممکن است باعث عفونت شود.

علائم دیگری که ممکن است تجربه کنید:

ترشحات بدبوخارش یا ناراحتی در داخل و اطراف واژن
تورم یا بثورات در اطراف اندام تناسلی
مشکل در ادرار کردن
تب
اجسام نمی توانند گم شوند یا به سمت رحم یا شکم بروند. دهانه رحم شما که در بالای کانال واژن قرار دارد، فقط یک دهانه کوچک دارد. گفتنی است، اگر ترشحات سیاه یا سایر علائم را تجربه می کنید و مشکوک هستید که ممکن است چیزی در واژن خود گیر کرده باشد، به پزشک مراجعه کنید. در موارد نادر، ممکن است به سندرم شوک سمی مبتلا شوید، یک عفونت بالقوه تهدید کننده زندگی.

سیاه-خونریزی1 علت سیاه بودن خون پریودی

بیماری التهابی لگن (PID) یا سایر عفونت ها

عفونت های مقاربتی (STIs)، مانند سوزاک یا کلامیدیا، ممکن است باعث خونریزی و ترشحات غیر معمول شوند. ترشحات سیاه ممکن است به این معنی باشد که خون پیرتر از رحم یا کانال واژن خارج می شود. ترشحات شدید واژن به هر رنگی با بوی بد نیز از علائم این عفونت ها است.

علائم دیگر عبارتند از:

خونریزی در حین یا بعد از رابطه جنسی
ادرار دردناک
درد یا فشار در لگن شما
خارش واژن
لکه بینی بین دوره ها
بیماری های مقاربتی به خودی خود از بین نمی روند. بدون درمان آنتی بیوتیکی، آنها ممکن است از واژن به اندام های تناسلی شما سرایت کنند و باعث PID شوند.

علائم PID مشابه علائم سایر بیماری های مقاربتی است، اما ممکن است تب را با یا بدون لرز تجربه کنید. اگر PID درمان نشود، ممکن است منجر به عوارضی مانند درد مزمن لگن و ناباروری شود.

 

بارداری

خونریزی در اوایل بارداری شایع است، به خصوص در زمان تاخیر یا عقب افتادن قاعدگی. شما ممکن است به عنوان بخشی از فرآیند لانه گزینی خونریزی کنید، زمانی که تخمک تقریباً 10 تا 14 روز پس از لقاح در دیواره رحم قرار می گیرد. اگر خون کمی طول بکشد تا از واژن خارج شود، ممکن است سیاه به نظر برسد.

سایر علائم بارداری اولیه عبارتند از:

از دست دادن قاعدگی
تکرر ادرار
خستگی
حالت تهوع و استفراغ (تهوع صبحگاهی)
سینه های حساس یا متورم
همه زنان خونریزی لانه گزینی را تجربه نمی کنند و هر خونریزی که شما تجربه می کنید باید خفیف باشد. اگر لکه بینی یا خونریزی شما به یک جریان شدید تبدیل شد یا بیش از چند روز طول کشید، به پزشک مراجعه کنید.

سقط از دست رفته

لکه‌های سیاه و خونریزی نیز ممکن است نشانه‌ای از سقط جنین از دست رفته باشد، زمانی که رشد جنین متوقف می‌شود اما به مدت چهار هفته یا بیشتر توسط بدن دفع نمی‌شود. بین 10 تا 20 درصد از بارداری ها ممکن است به سقط جنین ختم شود. بیشتر آنها قبل از رسیدن جنین به هفته 10 بارداری اتفاق می افتد.

ممکن است با سقط فراموش شده علائمی نداشته باشید. در واقع، برخی از افراد تا زمانی که یک سونوگرافی معمولی انجام ندهند، متوجه سقط جنین نمی شوند.

برخی دیگر از دست دادن علائم بارداری، گرفتگی عضلات یا احساس غش را از جمله علائم دیگر گزارش می کنند.

لوچیا

خونریزی که چهار تا شش هفته پس از زایمان رخ می دهد به نام لوچیا شناخته می شود. خونریزی ممکن است به صورت یک جریان قرمز شدید همراه با لخته های کوچک شروع شود و در عرض چند روز کند شود. تقریباً از روز چهارم به بعد، رنگ لوچیا از قرمز به صورتی یا قهوه ای تغییر می کند. اگر جریان به خصوص کند باشد، ممکن است خون حتی قهوه ای تیره یا سیاه شود.

با گذشت زمان، رنگ باید دوباره به کرمی یا زرد تغییر کند قبل از اینکه کاملاً متوقف شود.

اگر در هفته‌های پس از زایمان، خون قرمز روشن، لخته‌های بزرگ‌تر از آلو یا ترشحات بدبو را تجربه کردید، حتماً به پزشک اطلاع دهید.

 

قاعدگی حفظ شده

قاعدگی ماندگار (هماتوکولپوس) زمانی اتفاق می افتد که خون قاعدگی از خروج رحم، دهانه رحم یا واژن مسدود می شود. در نتیجه، خون ممکن است با گذشت زمان سیاه شود. انسداد ممکن است ناشی از هر چیزی باشد، از یک مشکل مادرزادی در پرده بکارت، سپتوم واژن، یا در موارد نادر فقدان دهانه رحم (آژنزی دهانه رحم).

برخی از افراد هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. برخی دیگر متوجه می شوند که علائم دوره ای هستند و به جای یک چرخه قاعدگی مورد انتظار رخ می دهند.

اگر انسداد شدید باشد، ممکن است دچار آمنوره یا فقدان کامل قاعدگی شوید. سایر عوارض شامل درد، چسبندگی و اندومتریوز است.

آیا نشانه سرطان دهانه رحم است؟

در موارد نادر، ترشحات سیاه رنگ ممکن است نشانه سرطان دهانه رحم باشد. اگرچه بسیاری از افراد هیچ علامتی ندارند، خونریزی نامنظم بین سیکل ها یا بعد از رابطه جنسی شایع ترین علامت سرطان مهاجم است.

ترشحات واژن در سرطان اولیه ممکن است سفید یا شفاف، آبکی یا بدبو باشد. حتی می‌تواند با خون رگه‌هایی داشته باشد که به مرور زمان ممکن است هنگام خروج از بدن قهوه‌ای تیره یا سیاه شود.

در مراحل پیشرفته‌تر سرطان دهانه رحم، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

کاهش وزن
خستگی
درد لگن
تورم در پاهای شما
مشکل در دفع ادرار یا مدفوع

درمان سیاه بودن پریود

ترشحات سیاه ممکن است بخشی از چرخه قاعدگی شما باشد و نیازی به درمان خاصی نداشته باشد. هنگامی که ترشحات شدید و همراه با علائم دیگری مانند تب، درد یا بوی بد است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

درمان ترشحات سیاه به علت آن بستگی دارد. مثلا:

اجسام داخل واژن باید توسط پزشک خارج شوند، به خصوص اگر علائمی مانند ترشح سیاه، درد یا تب را تجربه می کنید.
عفونت هایی مانند PID توسط آنتی بیوتیک ها مدیریت می شوند. تمام دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید و اقداماتی را برای محافظت از خود در برابر عفونت مجدد انجام دهید، مانند انجام رابطه جنسی ایمن.
سقط جنین ممکن است در نهایت خود به خود برطرف شود. در غیر این صورت، پزشک ممکن است روش اتساع و کورتاژ (D&C) را پیشنهاد کند. در این روش، پزشک از ابزار پزشکی و دارو برای گشاد کردن دهانه رحم در زمانی که تحت بیهوشی هستید استفاده می کند.

سپس از یک ابزار جراحی به نام کورت برای برداشتن هر بافتی استفاده می شود.
قاعدگی‌های باقی‌مانده ممکن است برای درمان هر گونه بیماری زمینه‌ای که منجر به انسداد می‌شود نیاز به جراحی داشته باشد.
درمان سرطان دهانه رحم ممکن است شامل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا ترکیبی از این درمان ها باشد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS عکس های جدیدRSS ویدائوRSS مسترسئوکارلینک های مرتبطپیوندهاRSS آکادمی ایران اسکین کرRSS ایران کریر فیلیمو