تاریخ انتشار : سه‌شنبه 12 سپتامبر 2023 - 18:50
337 بازدید
کد خبر : 11041

قرص های ضد استرس و اضطراب

قرص های ضد استرس و اضطراب
اکثر مردم در مقطعی از زندگی خود احساس اضطراب می کنند و این احساس اغلب خود به خود از بین می رود. اختلال اضطراب متفاوت است. اگر یکی از آنها تشخیص داده شده است، ممکن است برای مدیریت اضطراب به کمک نیاز داشته باشید. درمان معمولا شامل روان درمانی و دارو است.

اکثر مردم در مقطعی از زندگی خود احساس اضطراب می کنند و این احساس اغلب خود به خود از بین می رود. اختلال اضطراب متفاوت است. اگر یکی از آنها تشخیص داده شده است، ممکن است برای مدیریت اضطراب به کمک نیاز داشته باشید. درمان معمولا شامل روان درمانی و دارو است.

اگرچه داروها اضطراب را درمان نمی کنند، اما می توانند به شما در مدیریت علائم کمک کنند، بنابراین می توانید عملکرد خوبی داشته باشید و در زندگی روزمره خود احساس بهتری داشته باشید.

بسیاری از انواع داروها در دسترس هستند. از آنجایی که هر فرد متفاوت است، شما و پزشکتان ممکن است مجبور شوید چندین دارو را امتحان کنید تا داروی مناسب خود را پیدا کنید.

عوارض استرس بیش از حد را در نودی بدانید.

داروی-ضد-استرس4 قرص های ضد استرس و اضطراب

بنزودیازپین ها

بنزودیازپین ها آرام بخش هایی هستند که می توانند به شل شدن ماهیچه ها و آرامش ذهن شما کمک کنند. آنها با افزایش اثرات انتقال دهنده های عصبی خاص، که مواد شیمیایی هستند که پیام ها را بین سلول های مغز شما منتقل می کنند، کار می کنند.

بنزودیازپین ها به درمان بسیاری از انواع اختلالات اضطرابی از جمله اختلال هراس، اختلال اضطراب فراگیر و اختلال اضطراب اجتماعی کمک می کنند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • آلپرازولام (زاناکس)
 • کلردیازپوکساید (لیبریوم)
 • کلونازپام (کلونوپین)
 • دیازپام (والیوم)
 • لورازپام (آتیوان)

بنزودیازپین ها معمولاً برای درمان کوتاه مدت اضطراب استفاده می شوند. این به این دلیل است که آنها می توانند خواب آلودگی را افزایش دهند و باعث ایجاد مشکلاتی در تعادل و حافظه شوند. آنها همچنین می توانند عادت ساز باشند. تعداد فزاینده ای از موارد اختلال مصرف مواد شامل بنزودیازپین وجود دارد.

استفاده از این داروها فقط تا زمانی که پزشک شما درمان دیگری را تجویز کند، مهم است. با این حال، اگر اختلال هراس دارید، پزشک ممکن است بنزودیازپین ها را تا یک سال تجویز کند.

اثرات جانبی بنزودیازپین

علاوه بر خواب‌آلودگی و مشکلات حافظه، مصرف بنزودیازپین‌ها نیز می‌تواند باعث:

 • گیجی
 • مشکلات بینایی
 • سردرد
 • احساس افسردگی

اگر بیش از 2 هفته به طور منظم بنزودیازپین مصرف کرده اید، مهم است که قرص ها را ناگهانی قطع نکنید، زیرا این امر می تواند باعث علائم ترک ناخواسته شود. در عوض، با پزشک خود در مورد کاهش آهسته دوز مصرفی خود برای کاهش خطر تشنج صحبت کنید.

بوسپیرون

بوسپیرون برای درمان اضطراب کوتاه مدت و اختلالات اضطرابی مزمن (طولانی مدت) استفاده می شود. نحوه عملکرد بوسپیرون به طور کامل شناخته نشده است، اما تصور می شود که بر مواد شیمیایی موجود در مغز که خلق و خو را تنظیم می کنند، تأثیر می گذارد.

بوسپیرون می تواند تا چند هفته طول بکشد تا کاملاً مؤثر باشد. این دارو به عنوان یک داروی ژنریک و همچنین داروی با نام تجاری Buspar در دسترس است.

اثرات جانبی بوسپیرون

عوارض جانبی می تواند شامل سرگیجه، سردرد و حالت تهوع باشد. برخی افراد نیز هنگام مصرف بوسپیرون، خواب های عجیب یا مشکل خواب را گزارش می دهند.

داروی-ضد-استرس21 قرص های ضد استرس و اضطراب

داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی با تأثیر بر انتقال دهنده های عصبی کار می کنند. این داروها را می توان برای درمان علائم اضطراب استفاده کرد، اما معمولاً 4 تا 6 هفته طول می کشد تا اثرات قابل توجهی ایجاد کنند.

انواع داروهای ضد افسردگی عبارتند از:

SSRI ها

مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) با افزایش سطح سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی که بر خلق و خو، میل جنسی، اشتها، خواب و حافظه تأثیر می گذارد، کار می کنند. SSRI ها معمولاً با دوز کم شروع می شوند که پزشک به تدریج آن را افزایش می دهد.

نمونه هایی از SSRI های مورد استفاده برای درمان اضطراب عبارتند از:

 • اسیتالوپرام (Lexapro)
 • فلوکستین (پروزاک)
 • پاروکستین (پاکسیل)
 • سرترالین (Zoloft)

اثرات جانبی سروتونین

SSRI ها می توانند عوارض جانبی مختلفی ایجاد کنند، اما اکثر افراد به خوبی آنها را تحمل می کنند. عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع
 • دهان خشک
 • ضعف عضلانی
 • اسهال
 • سرگیجه
 • خواب آلودگی
 • اختلال عملکرد جنسی

MAOIs

مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs) برای درمان اختلال پانیک و فوبیای اجتماعی استفاده می شود. آنها با افزایش تعداد انتقال دهنده های عصبی که خلق و خو را تنظیم می کنند، کار می کنند.

MAOIهایی که FDA برای درمان افسردگی تایید شده اند اما غیرقابل برچسب برای اضطراب استفاده می شوند عبارتند از:

ایزوکاربوکسازید (مارپلان)
فنلزین (ناردیل)
سلژیلین (امسام)
ترانیل سیپرومین (Parnate)

اثرات جانبی مونوآمین اکسیداز

مانند سه حلقه‌ای، MAOIها داروهای قدیمی‌تری هستند که عوارض جانبی بیشتری نسبت به داروهای جدید ایجاد می‌کنند. برخی از عوارض جانبی عبارتند از منبع مورد اعتماد:

دهان خشک
حالت تهوع
اسهال
یبوست
خواب آلودگی
بیخوابی
سرگیجه
برخی داروها، از جمله SSRI ها، برخی از قرص های ضد بارداری، مسکن ها مانند استامینوفن و ایبوپروفن، داروهای سرماخوردگی و آلرژی و مکمل های گیاهی می توانند با MAOI ها واکنش نشان دهند.

استفاده از MAOI همراه با داروها می تواند به طور خطرناکی فشار خون شما را افزایش دهد و سایر عوارض جانبی بالقوه تهدید کننده زندگی را ایجاد کند.

داروی-ضد-استرس قرص های ضد استرس و اضطراب

داروهای بتا بلوکر

بتا بلوکرها اغلب برای درمان بیماری های قلبی استفاده می شوند. آنها همچنین برای کمک به تسکین علائم فیزیکی اضطراب، به ویژه در اختلال اضطراب اجتماعی، استفاده می شوند.

پزشک شما ممکن است یک بتا بلوکر مانند پروپرانولول (ایندرال) را برای کمک به کاهش علائم اضطراب شما در موقعیت های استرس زا، مانند شرکت در یک مهمانی یا سخنرانی، تجویز کند.

اثرات جانبی بتا بلوکرها

بتا بلاکرها معمولاً در مصرف کنندگان هر فردی عوارض جانبی ایجاد نمی کنند.

برخی از عوارض جانبی بالقوه می تواند شامل موارد زیر باشد:

خستگی
سرگیجه
خواب آلودگی
سردی انگشتان دست یا پا
سایر عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مشکل خواب
حالت تهوع
تنگی نفس
درمان های خانگی برای اضطراب

کنترل استرس به روش حانگی

شما می توانید برای این که قرص مصرف نکنید با راه کار های دیگری در خانه استرس و اضطراب خودتان را کاهش دهید. با ما در ادامه همراه باشید.

ورزش

طبق گفته انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا (ADAA)، ورزش می تواند به کاهش استرس و افزایش حس کلی رفاه شما کمک کند.

به تولید انتقال دهنده های عصبی به نام اندورفین کمک می کند. این انتقال دهنده های عصبی مسکن های طبیعی بدن شما هستند و همچنین می توانند به بهبود کیفیت خواب شما کمک کنند.

ADAA گزارش می دهد که حتی جلسات ورزشی کوتاه (حدود 10 دقیقه در یک زمان) در بهبود خلق و خوی شما موثر است.

مدیتیشن کنید

در نظر گرفتن فواصل 15 دقیقه ای از زمان آرام و مدیتیشن برای تمرکز بر تنفس عمیق و آرامش می تواند به کاهش اضطراب شما کمک کند. می توانید به موسیقی گوش دهید یا یک مانترای انگیزشی را به طور منظم تکرار کنید.

بابونه را امتحان کنید

نوشیدن چای بابونه یا مصرف مکمل بابونه ممکن است به کاهش علائم اضطراب کمک کند.

یک مطالعه دوسوکور در سال 2016 که در مجله Phytomedicine منتشر شد بر روی افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر متمرکز شد.

این مطالعه نشان داد که شرکت کنندگان در مطالعه که مکمل های 500 میلی گرمی بابونه را سه بار در روز به صورت روزانه مصرف کردند، کاهش اضطراب عمومی متوسط تا شدید را گزارش کردند.

همچنین نشان داده شده است که نوشیدن چای بابونه به کاهش اضطراب کمک می کند.

نمونه هایی از اسانس های مورد استفاده برای تسکین اضطراب عبارتند از:

اسطوخودوس
نرولی
بابونه
از کافئین اجتناب کنید

گاهی اوقات کافئین ممکن است شما را عصبانی و مضطرب تر کند. اجتناب از آن می تواند به برخی افراد کمک کند تا اضطراب خود را کاهش دهند.

با پزشک خود صحبت کنید

پزشک شما می تواند به شما کمک کند تا بهترین درمان برای اضطراب خود را پیدا کنید. درمان مناسب احتمالاً شامل روان درمانی و دارو خواهد بود.

هنگام مصرف داروهای اضطراب حتماً دستورالعمل های آنها را دنبال کنید و آنها را از عوارض جانبی خود مطلع کنید. همچنین، هر سوالی در مورد وضعیت یا درمان خود دارید بپرسید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS عکس های جدیدRSS ویدائوRSS مسترسئوکارلینک های مرتبطپیوندهاRSS آکادمی ایران اسکین کرRSS ایران کریر فیلیمو