تاریخ انتشار : شنبه 9 سپتامبر 2023 - 15:44
627 بازدید
کد خبر : 10993

علائم تومور مغزی

علائم تومور مغزی
تومور مغزی رشد سلولی در مغز یا نزدیک آن است که می توانند در بافت مغز ایجاد شوند مکان های نزدیک شامل اعصاب، غده هیپوفیز، غده صنوبری و غشاهایی هستند که سطح مغز را می پوشانند.

تومور مغزی رشد سلولی در مغز یا نزدیک آن است که می توانند در بافت مغز ایجاد شوند مکان های نزدیک شامل اعصاب، غده هیپوفیز، غده صنوبری و غشاهایی هستند که سطح مغز را می پوشانند.

تومورهای مغزی می توانند از مغز شروع شوند. به این تومورهای مغزی اولیه می گویند. گاهی اوقات سرطان از سایر قسمت های بدن به مغز سرایت می کند. این تومورها تومورهای مغزی ثانویه هستند که به آنها تومورهای متاستاتیک مغز نیز گفته می شود.

انواع مختلفی از تومورهای اولیه مغز وجود دارد. برخی از تومورهای مغزی سرطانی نیستند. اینها تومورهای مغزی غیر سرطانی یا تومورهای خوش خیم مغز نامیده می شوند. تومورهای غیرسرطانی مغز ممکن است در طول زمان رشد کنند و بر بافت مغز فشار بیاورند. تومورهای مغزی دیگر سرطان های مغز هستند که تومورهای بدخیم مغزی نیز نامیده می شوند. سرطان های مغز ممکن است به سرعت رشد کنند. سلول های سرطانی می توانند به بافت مغز حمله کرده و آن را تخریب کنند.

اندازه تومورهای مغزی از خیلی کوچک تا خیلی بزرگ متغیر است. برخی از تومورهای مغزی زمانی پیدا می شوند که بسیار کوچک هستند، زیرا علائمی را ایجاد می کنند که بلافاصله متوجه آن می شوید. سایر تومورهای مغزی قبل از پیدا شدن بسیار بزرگ می شوند. برخی از قسمت های مغز نسبت به سایرین کمتر فعال هستند. اگر تومور مغزی در بخشی از مغز که فعالیت کمتری دارد شروع شود، ممکن است فوراً علائمی ایجاد نکند. اندازه تومور مغزی ممکن است قبل از تشخیص تومور بسیار بزرگ شود.

گزینه های درمان تومور مغزی به نوع تومور مغزی شما و همچنین اندازه و محل آن بستگی دارد. درمان های رایج شامل جراحی و پرتودرمانی است.

علائم مرگ در سرطان ریه را در نودی بدانید.

تومور-مغزی1 علائم تومور مغزی

انواع تومور های مغزی

نوع تومور مغزی بر اساس نوع سلول‌هایی است که تومور را تشکیل می‌دهند. آزمایش‌های آزمایشگاهی ویژه روی سلول‌های تومور می‌تواند اطلاعاتی در مورد سلول‌ها بدهد. تیم مراقبت های بهداشتی شما از این اطلاعات برای تشخیص نوع تومور مغزی استفاده می کند.

برخی از انواع تومورهای مغزی معمولاً سرطانی نیستند. اینها تومورهای مغزی غیر سرطانی یا تومورهای خوش خیم مغز نامیده می شوند. برخی از انواع تومورهای مغزی معمولا سرطانی هستند. به این انواع سرطان مغز یا تومورهای بدخیم مغز می گویند. برخی از انواع تومور مغزی می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند.

تومورهای خوش خیم مغز معمولاً تومورهای مغزی با رشد آهسته هستند. تومورهای بدخیم مغزی معمولاً تومورهای مغزی با رشد سریع هستند.

انواع تومورهای مغزی عبارتند از:

گلیوما و تومورهای مغزی مرتبط گلیوم ها رشد سلول هایی هستند که شبیه سلول های گلیال هستند. سلول های گلیال سلول های عصبی را در بافت مغز احاطه کرده و از آنها حمایت می کنند. انواع گلیوما و تومورهای مغزی مرتبط شامل آستروسیتوم، گلیوبلاستوما، اولیگودندروگلیوما و اپاندیموم است. گلیوما می تواند خوش خیم باشد، اما بیشتر آنها بدخیم هستند. گلیوبلاستوما شایع ترین نوع تومور بدخیم مغزی است.

تومورهای شبکه کوروئید

تومورهای شبکه کوروئید از سلول‌هایی شروع می‌شوند که مایع اطراف مغز و نخاع را می‌سازند. این مایع مایع مغزی نخاعی نامیده می شود. تومورهای شبکه کوروئید در حفره های پر از مایع مغز به نام بطن قرار دارند. تومورهای شبکه کوروئید می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند. کارسینوم شبکه کوروئید شکل بدخیم این نوع تومور مغزی است. در کودکان شایع تر است.

تومورهای جنینی

تومورهای جنینی در سلول هایی که از رشد جنین باقی مانده اند شروع می شوند. این سلول ها که سلول های جنینی نامیده می شوند، پس از تولد در مغز باقی می مانند. تومورهای جنینی تومورهای بدخیم مغزی هستند که اغلب در نوزادان و کودکان خردسال اتفاق می‌افتد. شایع ترین نوع تومور جنینی مدولوبلاستوما است. معمولاً در قسمت تحتانی پشت مغز به نام مخچه قرار دارد.

تومورهای سلول زایا

تومورهای سلول زایا در سلول های تولید مثلی به نام سلول های زایا شروع می شوند که به سلول های اسپرم و تخمک تبدیل می شوند. سلول های زاینده بیشتر در تخمدان ها و بیضه ها قرار دارند. اما گاهی اوقات آنها در سایر قسمت های بدن از جمله مغز هستند. هنگامی که تومورهای سلول زایا در مغز اتفاق می‌افتند، اغلب در نزدیکی غده صنوبری یا غده هیپوفیز قرار می‌گیرند. تومورهای سلول زاینده عمدتاً خوش خیم هستند. آنها در کودکان شایع تر هستند.

تومورهای پینه آل

تومورهای پینه آل در داخل و اطراف غده صنوبری مغز شروع می شوند. غده صنوبری در مرکز مغز قرار دارد. هورمونی به نام ملاتونین تولید می کند که به خواب کمک می کند. تومورهای پینه آل می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند. پینه‌وبلاستوما یک نوع بدخیم تومور پینه‌آل است که در کودکان شایع‌تر است.
مننژیوم. مننژیوم ها تومورهای مغزی هستند که از غشاهای اطراف مغز و نخاع شروع می شوند. مننژیوم ها معمولاً خوش خیم هستند، اما گاهی اوقات می توانند بدخیم باشند. مننژیوم شایع ترین نوع تومور خوش خیم مغز است.

تومورهای عصبی

تومورهای عصبی رشدهایی هستند که در داخل و اطراف اعصاب ایجاد می شوند. شایع ترین نوع که در سر اتفاق می افتد نوروم آکوستیک است که شوانوما نیز نامیده می شود. این تومور خوش خیم روی عصب اصلی که گوش داخلی را به مغز متصل می کند قرار دارد.
تومورهای هیپوفیز تومورهای مغزی می توانند در داخل و اطراف غده هیپوفیز شروع شوند. این غده کوچک در نزدیکی پایه مغز قرار دارد. بیشتر تومورهایی که در داخل و اطراف غده هیپوفیز اتفاق می افتند خوش خیم هستند. تومورهای هیپوفیز در خود غده هیپوفیز ایجاد می شوند. کرانیوفارنژیوم نوعی تومور مغزی است که در نزدیکی غده هیپوفیز ایجاد می شود.

سایر تومورهای مغزی بسیاری از انواع دیگر تومورهای نادر می توانند در داخل و اطراف مغز ایجاد شوند. تومورها می توانند در ماهیچه ها، رگ های خونی و بافت همبند اطراف مغز شروع شوند. تومورها می توانند در استخوان های جمجمه ایجاد شوند. تومورهای بدخیم مغزی می توانند از سلول های سیستم ایمنی در مغز که با میکروب مبارزه می کنند شروع شوند. این نوع سرطان مغز لنفوم اولیه سیستم عصبی مرکزی نامیده می شود.

علت سرگیجه در زنان را می توانید در نودی مطالعه کنید.

علائم تومور مغزی

علائم و نشانه های تومور مغزی به اندازه و محل تومور مغزی بستگی دارد. علائم همچنین ممکن است به سرعت رشد تومور مغزی بستگی داشته باشد که به آن درجه تومور نیز گفته می شود.

علائم و نشانه های عمومی ناشی از تومورهای مغزی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد یا فشار در سر که در صبح بدتر می شود.
 • سردردهایی که بیشتر اتفاق می‌افتند و شدیدتر به نظر می‌رسند.
 • سردردهایی که گاهی به عنوان سردرد تنشی یا میگرن توصیف می شوند.
 • حالت تهوع یا استفراغ.
 • مشکلات چشمی، مانند تاری دید، دو برابر دیدن یا از دست دادن بینایی در طرفین بینایی شما.
 • از دست دادن احساس یا حرکت در بازو یا پا.
 • مشکل در تعادل.
 • مشکلات گفتاری.
 • احساس خستگی بسیار.
 • سردرگمی در مسائل روزمره.
 • مشکلات حافظه
 • در اجرای دستورات ساده مشکل دارید.
 • شخصیت یا رفتار تغییر می کند.
 • تشنج، به خصوص اگر سابقه تشنج نداشته باشد.
 • مشکلات شنوایی.
 • سرگیجه یا احساس اینکه دنیا در حال چرخش است که سرگیجه نیز نامیده می شود.
 • احساس گرسنگی شدید و افزایش وزن.

تومورهای مغزی که سرطانی نیستند معمولا علائمی ایجاد می کنند که به کندی ایجاد می شوند. تومورهای غیرسرطانی مغز نیز تومورهای خوش خیم مغز نامیده می شوند. آنها ممکن است علائم ظریفی ایجاد کنند که در ابتدا متوجه آنها نمی شوید. علائم ممکن است طی ماه ها یا سال ها بدتر شوند.

تومورهای سرطانی مغز علائمی را ایجاد می کنند که به سرعت بدتر می شوند. به تومورهای سرطانی مغز، سرطان مغز یا تومورهای بدخیم مغز نیز گفته می شود. آنها علائمی را ایجاد می کنند که به طور ناگهانی ظاهر می شوند. آنها در عرض چند روز یا چند هفته بدتر می شوند.

تومور-مغزی2 علائم تومور مغزی

علائم تومور مغزی در ازمایش خون

تومورهای مغزی معمولاً از طریق آزمایش خون معمولی تشخیص داده نمی شوند. آزمایش خون راه مستقیمی برای تشخیص تومورهای مغزی نیست. در عوض، تشخیص تومور مغزی معمولاً شامل ترکیبی از مطالعات تصویربرداری مانند MRI یا سی‌تی اسکن، همراه با معاینه عصبی کامل و گاهی بیوپسی یا سوراخ کمری (تپ ستون فقرات) برای تجزیه و تحلیل مایع مغزی نخاعی است.

آزمایش‌های خون ممکن است برای ارزیابی سلامت عمومی و شناسایی علل بالقوه علائم مرتبط با تومورهای مغزی، مانند کم‌خونی یا عدم تعادل الکترولیت‌ها انجام شود، اما شواهد مستقیمی از خود تومور ارائه نمی‌دهند. علائم خاص و فرآیند تشخیصی تومورهای مغزی شامل ارزیابی های عصبی و مطالعات تصویربرداری به جای آزمایش خون است.

اگر شما یا شخصی که می‌شناسید علائمی از تومور مغزی را تجربه می‌کنید، مهم است که با یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید که می‌تواند ارزیابی‌های مناسب را انجام دهد و آزمایش‌های تصویربرداری و تشخیصی لازم را برای تعیین علت علائم تجویز کند.

در تومور مغزی کجای سردرد میگیرد

محل سردرد مرتبط با تومور مغزی بسته به محل تومور و تأثیر آن بر ساختارهای مجاور می تواند متفاوت باشد. سردرد در بیماران تومور مغزی می تواند در قسمت های مختلف سر ایجاد شود. در اینجا برخی از احتمالات وجود دارد:

سردرد عمومی: برخی از تومورهای مغزی می توانند باعث سردرد عمومی شوند که مختص یک ناحیه از سر نیست. این نوع سردرد ممکن است مانند یک درد یا فشار مداوم و مبهم در سر باشد.

تومورهای لوب فرونتال: تومورهای لوب پیشانی مغز ممکن است منجر به سردرد در ناحیه پیشانی شوند. گاهی اوقات می توان این سردردها را به صورت «بند مانند» یا «در سراسر پیشانی» توصیف کرد.

تومورهای لوب گیجگاهی: تومورهای لوب تمپورال ممکن است باعث سردرد در شقیقه های یک یا هر دو طرف سر شوند.

تومورهای لوب اکسیپیتال: تومورهای لوب پس سری که در پشت مغز قرار دارند، می توانند منجر به سردرد در پشت سر یا بالای گردن شوند.

افزایش فشار داخل جمجمه ای: تومورهای مغزی همچنین می توانند فشار داخل جمجمه را افزایش دهند که می تواند منجر به سردردهای منتشر و شدید شود که لزوماً در یک ناحیه خاص موضعی نیست.

توجه به این نکته ضروری است که سردرد می تواند دلایل زیادی داشته باشد و همه سردردها مربوط به تومورهای مغزی نیستند. عوامل دیگری مانند استرس، تنش، مشکلات سینوسی یا میگرن نیز می توانند باعث سر درد شوند. اگر سردردهای مداوم یا شدید را تجربه می کنید، به خصوص اگر با علائم نگران کننده دیگری همراه باشد، بسیار مهم است که به دنبال ارزیابی پزشکی و تشخیص توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی باشید. آنها می توانند علت سردرد شما را تعیین کنند و درمان مناسب را توصیه کنند.

علائم تومور مغزی در اقایان

علائم تومور مغزی در مردان بسته به محل و اندازه تومور می تواند متفاوت باشد. علائم متداول تومورهای مغزی که می توانند هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرار دهند عبارتند از:

سردرد: سردردهای مکرر و شدید به خصوص در هنگام صبح می تواند از علائم آن باشد.
تشنج: تشنج های تازه شروع شده یا تغییر در الگوی تشنج های موجود.
تغییرات شناختی: این می تواند شامل مشکلات حافظه، مشکل در تمرکز و تغییر در توانایی های تفکر باشد.
تغییرات شخصیت یا رفتار: نوسانات خلقی، تغییرات شخصیتی یا تحریک پذیری غیر قابل توضیح.
ضعف یا بی حسی: این حالت ممکن است در یک طرف بدن یا صورت رخ دهد.
مشکلات بینایی: تاری دید یا دوتایی، از دست دادن دید محیطی یا سایر اختلالات بینایی.
مشکلات تعادل و هماهنگی: مشکل در راه رفتن، از دست دادن تعادل و هماهنگی ضعیف.
حالت تهوع و استفراغ: به خصوص اگر با عوامل دیگری مانند مسمومیت غذایی یا بیماری حرکت ارتباطی نداشته باشد.
مشکلات گفتاری: تکلم نامفهوم یا مشکل در یافتن کلمات مناسب.
خستگی: خستگی مفرط که با استراحت برطرف نمی شود.
تغییرات در حس: سوزن سوزن شدن یا بی حسی در اندام ها یا صورت.
مشکل در بلع: اگر تومور نواحی مسئول بلع را تحت تأثیر قرار دهد.
از دست دادن هوشیاری: در برخی موارد، غش یا از دست دادن هوشیاری ممکن است رخ دهد.

توجه به این نکته مهم است که این علائم منحصر به تومورهای مغزی نیستند و می توانند ناشی از شرایط پزشکی مختلف باشند. اگر شما یا شخصی که می شناسید علائم مداوم یا نگران کننده را تجربه می کنید، ضروری است که برای ارزیابی و تشخیص مناسب با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. تشخیص و درمان به موقع می تواند به طور قابل توجهی بر نتیجه موارد تومور مغزی تأثیر بگذارد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.