تاریخ انتشار : شنبه 29 جولای 2023 - 9:41
1100 بازدید
کد خبر : 2872

بهترین روش مطالعه کنکور در زمان کم و کوتاه

بهترین روش مطالعه کنکور در زمان کم و کوتاه

آیا شما هم فکر می کنید که تا زمان برگزاری کنکور زمان کمی مانده؟‌ و فکر می کنید با درس خواندن در این زمان کم، نمی توانید رتبه خوبی کسب کنید؟ بهتر است به شما بگوییم که زمان باقیمانده مهم نیست؛ بلکه مهم این است که این زمان باقیمانده را چگونه بگذارید. در این مطلب

آیا شما هم فکر می کنید که تا زمان برگزاری کنکور زمان کمی مانده؟‌ و فکر می کنید با درس خواندن در این زمان کم، نمی توانید رتبه خوبی کسب کنید؟ بهتر است به شما بگوییم که زمان باقیمانده مهم نیست؛ بلکه مهم این است که این زمان باقیمانده را چگونه بگذارید. در این مطلب به شما می گوییم که چطور در زمان کوتاه به بهترین شکل مطـالعه کنید و بهترین روش هـای مطـالعه کنکور در زمان کم کدام روش هاست ؟

درس خواندن در ماه های آخر

در حالت عادی در ماه های پایانی، روش خواندن دروس به شکل جمع بندی انجام می شود. کنکوری ها از روش های مختلفی برای جمع بندی و مرور درس ها برای آزمون استفاده می کنند. بهترین روش درس خواندن برای هر کسی بسته به شرایط او متفاوت است؛ اما آن چه که مسلم است، یادگرفتن درس ها و کسب تراز خوب در آزمون هاست.

image_2021-01-12_151733 بهترین روش مطالعه کنکور در زمان کم و کوتاه

برخلاف تصور خیلی ها، در ماه های پایانی هم می شود به بهترین شکل ممکن درس خواند و رتبه خود را بهبود بخشید. با اینکه زمان کوتاه است؛ اما شما هر چقدر هم که در درس خواندن اهمال کاری کرده باشید، باز هم می توانید به بهبود رتبه خود کمک کنید. چون شما صفر نیستید و در مدرسه درس ها را یک بار هم که شده خوانده اید؛ بنابراین آشنایی با دروس دارید.

آیا رتبه تک رقمی با چند ماه درس خواندن ممکن است؟

نزدیک کنکور که می شود خیلی ها تازه یاد درس خواندن می افتند. مدام از مشاورها می پرسند که بهترین روش مطالعه کنکور در زمان کم چیست؟ آیا می توان در مدت محدود باقی مانده به آزمون هم، درس ها را مطالعه کرد یا خیر؟

پاسخ ما به شما این است که بله ! می توانید با تمام انرژی و توانی که دارید در فرصت باقی مانده تا آزمون برخی از درس ها را به خوبی مطالعه کرده و رتبه بهتری کسب کنید؛ اما کمی هم باید واقع بین باشید. اگر انتظار رتبه تک رقمی دارید، باید بگوییم که انتظار شما تلاش و پشتکار زیادی می خواهد.

به گفته علی مسلمینی ، مشاور کنکور : شما در کنکور ، می توانید رتبه سازی کنید. یعنی با یک انتخاب رشته خوب ، رتبه معمولی یا بد را به یک رشته خوب یا متوسط تبدیل کنید.

image_2021-01-12_151746 بهترین روش مطالعه کنکور در زمان کم و کوتاه

نکاتی که باید برای درس خواندن در مدت محدود به آنها توجه کنیم؟

اگر در چند ماه باقی مانده به کنکور خوب درس بخوانید از خیلی ها جلو می افتید. بسیاری از کسانی که در این آزمون شرکت می کنند، سیاهی لشکر هستند. بنابراین اگر شما درس هایتان را با رعایت نکاتی که در این جا می گوییم خوب بخوانید، مطمئن باشید که رتبه خوبی بدست خواهید آورد.

  • برای درس خواندن جدی باشید

از آنجایی که “به راه بادیه رفتن ، بِه از نشستن باطل است” ، تصمیم خوبی گرفته اید. شما انتخاب کرده اید که بجای اینکه این چند ماه را به بیکاری بگذرانید ، درس بخوانید. دو حالت دارد یا کنکور را قبول می شوید که بسیار عالی است. یا قبول نمی شوید و آمادگی شما برای کنکور سال آینده ، افزایش می یابد.
حالا که این تصمیم را گرفته اید ، قرار است پای آن بایستید. اولین و مهم ترین روشی که باید به کار بگیرید، جدی بودن است. شما باید از صبح با جدیت بلند شده و به سراغ درس ها بروید. برای درس خواندن خود باید برنامه داشته باشید. از شب قبل برنامه درسی شما باید مشخص شده باشد. در زمان درس خواندن، سراغ شبکه های اجتماعی نروید. به خوبی تمرکز کنید. جای مطالعه خود را مشخص کنید و کار دیگری به غیر مطالعه در آنجا انجام ندهید.

  • دروس آسان را انتخاب کنید

برای مطالعه در زمان کم، باید از دروسی شروع کنید که با آن ها آشنایی دارید و تا حدودی بلد هستید. این دروس را یک بار مرور کنید و سپس سراغ تست زدن بروید. در این زمان محدود، وقت گذاشتن برای درس ها یا مباحثی که بلد نیستید، کار درستی نیست. چون زمان زیادی از شما می گیرند؛ بنابراین باید از درس هایی شروع کنید که آن ها را بلد هستید.

بهترین روش مطالعه برای کنکور در مدت محدود ، شامل چندین مورد است که یکی از آن ها انتخاب دروس آسان یا دروسی که به آن ها مسلط هستید. خواندن درس های آسانتر و یا درس هایی که تسلط نسبی به مباحث آنها دارید، باعث سرعت بخشیدن به مطالعه شما در این مدت زمان کم می شود.

  • به بودجه بندی مباحث درسی دقت کنید

قبل از مطالعه ، برنامه ریزی کنید. ابتدا به بودجه بندی هر فصل و هر درس دقت کنید. باید مباحثی را انتخاب کنید که تعداد سوالات بیشتری از آن ها طرح می شود. انتخاب و مطالعه فصل یا درسی که تنها یک تست در آزمون دارد، در زمان کمی که باقیمانده، کار بهینه ای نیست.

برای مثال اگر درسی مانند دینی در آزمون ضریب ۴ داشته باشد، با توجه به اینکه درس سختی هم نیست، می توانید با مطالعه دقیق این درس شانس خود را افزایش دهید. فراموش نکنید که در ماه های پایانی آزمون، درس خواندن با تمام توان و تا جایی که امکان دارد، خیلی بهتر از استرس داشتن و یا بیکار نشستن است.

  • تست های کنکور سال های قبل را بزنید

در مدت زمان محدودی که تا آزمون باقی مانده ، نباید به سراغ تست های مختلف بروید. بلکه فقط باید از تست های کنکورهای سال های قبل استفاده کنید. به این دلیل که برخی از تست های کنکور، شبیه به تست های سال های گذشته طرح می شوند.

حتی بدانید که امکان طرح شدن سوال تکراری ، از کنکور سال های قبل هم وجود دارد؛ بنابراین نباید این تست ها را نادیده بگیرید. در ماه های آخر، معمولا کنکوری ها از تست های سال های قبل برای سنجیدن خود استفاده می کنند.

آزمون های جامع موسسات مختلف

برخی از کنکوری ها هم در آزمون های جامع موسسات مختلف که در ماه های پایانی برگزار می شود، شرکت می کنند. بدین صورت آمادگی خود را می سنجند.

نا امید نشوید

ممکن است که فکر کنید کارتان تمام شده و جای هیچ امیدی نیست. اما اصلا اینطور نیست، همین که شما در این ماه های پایانی به دنبال بهترین روش مطالعه در زمان کم باقیمانده تا آزمون هستید، نشانه خوبی است. چون نشان می دهد می خواهید تغییر کنید و برای داشتن رتبه ای بهتر، تلاش کنید. به نتیجه فکر نکنید و تنها بر روی درس خواندن تمرکز کنید. به حرف های دیگران توجهی نکنید.

نتیجه گیری

به هر حال شما چند ماه دیگر تا برگزاری آرمون فرصت دارید. می خواهید با نا امیدی این چند ماه را بگذرانید یا تا جایی که می شود تلاشتان را بکنید؟ اگر دوست دارید که بدانید بهترین روش مطالعه در زمان کم چیست؟ باید بدانید که جواب این سوال در چند نکته ای که گفته شد خلاصه می شود. یعنی این که شما هرگز نا امید نشوید. درس هایی که بلد هستید و همچنین درس هایی که یاد گرفتن آن ها راحت و آسان است را برای مطالعه انتخاب کنید. همچنین برای تست زدن از تست های سال های قبل استفاده کنید. در آخر هم با برنامه ریزی و جدیت درس ها را بخوانید و به نتیجه فکر نکنید.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

mohammad.t جمعه , 15 ژانویه 2021 - 13:03

اگر واقعاً با انگیزه باشیم، فک کنم بتونیم… من از آبان شروع کردم خدا کنه بتونم

RSS عکس های جدیدRSS ویدائوRSS مسترسئوکارلینک های مرتبطپیوندهاRSS آکادمی ایران اسکین کرRSS ایران کریر فیلیمو