تاریخ انتشار : یکشنبه 23 جولای 2023 - 17:02
788 بازدید
کد خبر : 10755

درمان سریع قارچ پوستی

درمان سریع قارچ پوستی
عفونت های قارچی شایع هستند و بسیاری از افراد حداقل یک بار در طول زندگی خود از عفونت قارچی رنج می برند. قارچ معمولا در محیط یافت می شود و بسیاری از ما با آن در تماس هستیم. ممکن است هاگ قارچ در هوا وجود داشته باشد و ما تمایل به تنفس آن داریم.

عفونت های قارچی شایع هستند و بسیاری از افراد حداقل یک بار در طول زندگی خود از عفونت قارچی رنج می برند. قارچ معمولا در محیط یافت می شود و بسیاری از ما با آن در تماس هستیم. ممکن است هاگ قارچ در هوا وجود داشته باشد و ما تمایل به تنفس آن داریم.

 

هنگامی که ما در هاگ های قارچ تنفس می کنیم، روی اکثر ما تاثیر نخواهد گذاشت. با این حال، افرادی که ایمنی ضعیفی دارند می توانند با اسپورهای قارچی آلوده شوند که منجر به عفونت قارچی می شود.

 

قارچ در دمای مرطوب و گرم رشد می کند. این عفونت ها می توانند هر فردی را مبتلا کنند و خطری برای زندگی ندارند.

 

بر اساس CDC، قارچ ها به عنوان عفونت های فرصت طلب نامیده می شوند. این عفونت ها زمانی به فرد مبتلا می شوند که ایمنی ضعیفی داشته باشد. برخی از عفونت های قارچی رایج عبارتند از: خارش جوک، پای ورزشکار و کاندیدیازیس تناسلی.

درمان آرتروز زانو در خانه را در نودی بدانید.

علائم عفونت قارچی

علائم عفونت قارچی به نوع ارگانیسمی بستگی دارد که باعث عفونت شده است. برخی از علائم رایج عفونت قارچی در زیر ذکر شده است.

 • درد
 • کهیر
 • خارش
 • ناخن های تغییر رنگ داده
 • لکه های سفید در نزدیکی دهان
 • توده زیر پوست (در بیشتر موارد بدون درد هستند)

اگر هاگ ها توسط فردی استنشاق شود، می تواند علائمی مانند

 • تب
 • خستگی
 • دردهای عضلانی
 • تنگی نفس
 • سردرد
 • عرق شبانه
 • درد مفاصل

عفونت قارچی شایع عفونت کرم حلقوی است. کرم حلقوی باعث عفونت پای ورزشکار و خارش جوک می شود. عفونت منجر به عفونت حلقوی شکل می شود. بنابراین به آن عفونت کرم حلقوی می گویند.

 

کرم حلقوی می تواند بسیار مسری باشد و از طریق تماس پوست به پوست سرایت کند. قارچ همچنین می تواند از طریق تماس سطحی گسترش یابد.

 

اگر عفونت قارچی در واژن وجود داشته باشد، ترشحات بدبویی از واژن وجود خواهد داشت. عفونت قارچی در پوست می تواند منجر به خارش، خشکی و تورم شود. اگر عفونت قارچی در ریه ها ایجاد شود، می تواند منجر به درد قفسه سینه، درد عضلانی، تب و سرفه شود.

علل عفونت قارچی

گونه های زیادی از قارچ ها در محیط وجود دارند که می توانند باعث عفونت شوند. ما در زندگی بارها با این عفونت ها مواجه می شویم. قارچ به عنوان یک پاتوژن فرصت طلب، می تواند افراد با ایمنی ضعیف را آلوده کند.

 

بیشتر گونه های قارچی انسان را مبتلا نمی کنند. با این حال، گونه هایی وجود دارند که می توانند انسان را آلوده کنند و می توانند برای انسان مضر باشند.

 

سه دسته از عفونت های قارچی وجود دارد که می توانند باعث عفونت شوند.

 • درماتوفیت ها
 • کاندیدا
 • قارچ های محیطی

درماتوفیت ها در بافت های مرده مانند مو، ناخن و لایه بیرونی پوست ساکن هستند. آنها معمولاً بافت های زنده را آلوده نمی کنند.

 

کاندیدا آلبیکنس یک موجود مخمری است که در یک رابطه همزیستی با انسان زندگی می کند. هنگامی که تعداد ارگانیسم افزایش می یابد، می تواند منجر به خارش و قرمزی شود. در موارد نادر، ممکن است مضر باشند.

 

قارچ های محیطی آنهایی هستند که با ما در یک محیط زندگی می کنند. آنها معمولا در خاک و آب دیده می شوند. برخی از قارچ های رایج آسپرژیلوس و بلاستومایسس هستند.

 

عفونت قارچی می تواند از طریق فضاهای عمومی مانند دوش و رختکن سرایت کند. هنگامی که بریدگی یا زخم در پوست وجود دارد، عفونت قارچی می تواند به راحتی گسترش یابد. هنگام تماس با حیوان یا انسان آلوده، عفونت قارچی می تواند به راحتی گسترش یابد.

 

برخی از آنتی بیوتیک ها می توانند محیط مساعدی برای رشد قارچ ایجاد کنند. هنگام تنفس، هاگ های قارچی می توانند منجر به عفونت قارچی شوند. در چنین مواردی، این عفونت ها می توانند ریه ها را آلوده کنند.

قارچ-پوستی1 درمان سریع قارچ پوستی

درمان های خانگی عفونت قارچی

در میان عفونت های قارچی، تنها چند مورد وجود دارد که می تواند برای انسان مضر باشد. آنها را می توان در خانه درمان کرد. با این حال، اگر علائم برطرف نشد، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

 

ماست و پروبیوتیک ها

ماست حاوی باکتری های خوبی است که می تواند به مبارزه با عفونت های قارچی کمک کند. به گفته NCBI، مصرف پروبیوتیک ها و ماست می تواند به عفونت های قارچی کمک کند.

 

زنانی که مبتلا به کلونیزاسیون قارچی واژن بودند، پس از مصرف ماست، کلونیزاسیون به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

 

علاوه بر این، به کاهش علائم عفونت قارچی کمک کرد. با این حال، این مطالعه در مقیاس آزمایشی انجام شد و به شواهد حمایتی بیشتری نیاز داشت.

 

غذاهای تخمیر شده و پروبیوتیک ها حاوی باکتری های خوب هستند که به بهبود ایمنی کمک می کند. بنابراین، ماست و پروبیوتیک ها می توانند به رفع علائم عفونت قارچی کمک کنند.

 

با آب و صابون بشویید

عفونت قارچی بیشتر افرادی را تحت تاثیر قرار می دهد که بهداشت ضعیفی دارند. سعی کنید خود بهداشتی را رعایت کنید. در صورت ابتلا به عفونت قارچی، سعی کنید ناحیه آلوده یا پوست را با آب و صابون ملایم بشویید.

 

صابون به از بین بردن عفونت قارچی کمکی نمی کند. با این حال، می تواند گسترش و شدت عفونت را کاهش دهد.

 

هنگام استفاده از صابون، مراقب باشید. همچنین می تواند عفونت قارچی را تشدید کند. بنابراین، از صابون ملایم استفاده کنید و آن را محکم مالش ندهید. سعی کنید با یک حوله خشک کنید و سپس پماد را بمالید.

 

از سرکه سیب استفاده کنید

سرکه سیب دارای خواص ضد قارچی است.

 

دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را بردارید و آن را حرارت دهید تا گرم شود.

به سرکه سیب گرم، روغن حامل مانند روغن کنجد و روغن نارگیل را اضافه کنید.

با یک توپ نارگیل، روغن را آغشته کرده و به آرامی روی پوست بمالید.

علاوه بر این، آنها می توانند برای عفونت های قارچی ناخن پا مفید باشند. چند قطره سرکه سیب را به آب گرم اضافه کنید. پاهای خود را به مدت 15 دقیقه در آب گرم قرار دهید. این می تواند از رشد و گسترش عفونت قارچی جلوگیری کند.

 

روغن درخت چای

روغن درخت چای روغنی است که از برگ درخت چای استرالیایی به دست می آید. روغن از طریق فرآیند تقطیر به دست می آید. روغن درخت چای به طور طبیعی دارای خواص کشتن میکروب است. بنابراین، هنگامی که برای عفونت های قارچی استفاده می شوند، می توانند مفید باشند.

 

روغن درخت چای را با روغن نارگیل رقیق کنید. پنبه را در روغن آغشته کنید و آن را در اطراف ناحیه آلوده پاک کنید. این به کاهش عفونت ناخن پا و جلوگیری از گسترش آن کمک می کند. می توانید این کار را دو بار در هفته تکرار کنید.

 

تحقیقات خاصی وجود دارد که از تأثیر مفید روی پای ورزشکار حمایت می کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای حمایت از این فرضیه مورد نیاز است.

 

روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای خواص ضد قارچی و ضد التهابی عالی است. آنها می توانند در درمان عفونت کرم حلقوی موثر باشند.

 

به گفته NCBI، روغن نارگیل در برابر گونه های مقاوم به دارو کاندیدا موثر است. استفاده موضعی می تواند به بهبود زخم کمک کند و اثرات مرطوب کنندگی عالی دارد.

 

قبل از مالیدن روغن نارگیل به پوست، ناحیه عفونی را با آب و صابون بشویید. مقداری روغن نارگیل گرم را روی ناحیه عفونی بمالید. آن را به شدت مالش ندهید و در ناحیه آسیب دیده ملایم باشید. پس از استفاده از روغن نارگیل در ناحیه عفونی حتما دست های خود را بشویید. احتمال گسترش عفونت وجود دارد.

 

استفاده منظم می تواند به کاهش علائم خارش کمک کند. با این حال، به استفاده از روغن نارگیل ادامه دهید، زیرا دارای خواص مرطوب کنندگی عالی هستند.

زردچوبه

زردچوبه طعم مهمی به آشپزخانه هندی می بخشد. حاوی خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی است. زردچوبه حاوی کورکومین است که به مبارزه با عفونت های قارچی کمک می کند.

 

به گفته NCBI، زردچوبه به عنوان یک مکمل غذایی برای بیماری های مختلف مانند اختلالات گوارشی، عفونت های تنفسی، آلرژی ها، بیماری های کبدی و آرتریت تبلیغ می شود.

 

آب را با پودر زردچوبه مخلوط کرده و آن را روی ناحیه عفونی بمالید.

 

بگذارید تا خشک شود و سپس با آب و صابون بشویید.

 

آن را خشک کنید و در نزدیکی ناحیه عفونی ملایم باشید.

 

این کار را تا زمانی که رشد قارچ متوقف شود تکرار کنید.

 

بر اساس گزارش NCBI، عصاره های الکلی زردچوبه دارای حداقل غلظت مهاری 800 میکرولیتر در برابر کاندیدا و علیه C. Albicans است که 1600 میکرولیتر بود.

 

سیر

سیر حاوی عنصر زیست فعالی به نام آلیسین است. این ترکیب زیست فعال می تواند به طور موثر با عفونت های قارچی مبارزه کند. به گفته NCBI، عصاره سیر پتانسیل ضد قارچی خوبی در برابر گونه Sporothrix schenckii ایجاد می کند.

 

علاوه بر این، مصرف خوراکی عصاره سیر بر آزادسازی سیتوکین ها تأثیر داشت و مصرف منظم آن اثر ضد التهابی نشان داد. مطالعات حیوانی نشان داد که سیر به طور موثر با عفونت های قارچی مبارزه می کند.

 

مقداری حبه سیر را با روغن زیتون له کنید و روی ناحیه عفونی بمالید. بگذارید مدتی بماند و با آب و صابون بشویید.

 

آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای فعالیت ضد عفونی کننده طبیعی است. آنها می توانند به طور موثر عفونت های قارچی را از بین ببرند و همچنین از رشد مخمر جلوگیری کنند.

 

آلوئه ورا را می توان به طور مستقیم برای عفونت کرم حلقوی استفاده کرد. همچنین می تواند به تسکین علائمی مانند خارش و التهاب کمک کند.

 

عسل

عسل حاوی پراکسید هیدروژن است که می تواند یک درمان خانگی موثر برای عفونت های قارچی باشد.

 

به گفته NCBI، عسل دارای فعالیت ضد قارچی قابل توجهی در برابر گونه کاندیدا است. عسل را روی پوست آلوده بمالید و بگذارید 20 دقیقه بماند. سپس آن را با آب ولرم بشویید. برای نتیجه بهتر می توانید آن را دو بار تکرار کنید.

 

روغن پونه کوهی

روغن پونه کوهی حاوی یک عامل ضد قارچی به نام تیمول است. مطالعات تحقیقاتی زیادی وجود دارد که از حضور تیمول حمایت می‌کند که می‌تواند یک عامل ضد قارچی قوی باشد و به طور موثر عفونت‌های ناشی از باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی را درمان کند.

 

مقداری روغن پونه کوهی را در یک گلوله پنبه آغشته کنید و آن را به آرامی روی ناحیه آسیب دیده بمالید. همچنین می توان آن را روی انگشت پا و ناخن آسیب دیده اعمال کرد. درمان می تواند در برابر چنین عفونت هایی موثر باشد و نتایج قابل توجهی را ارائه دهد.

 

برگ چریش

برگ چریش به دلیل خواص ضد قارچی خود شناخته شده است. آنها می توانند به طور قابل توجهی برای پوست شما مفید باشند. آب چریش می تواند در برابر عفونت قارچی موثر باشد.

 

چند برگ چریش را در آب بجوشانید و بگذارید مدتی بماند. آب را روی ناحیه آلوده بمالید و بگذارید مدتی بماند. این روند را برای مدتی تکرار کنید تا عفونت برطرف شود.

 

غذاهای غنی از ویتامین C مصرف کنید

ویتامین C به تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کند، که می تواند در برابر عفونت های مختلف محافظت کند. ویتامین C حاوی اسید اسکوربیک است که دارای خواص ضد باکتریایی است. این به درمان موثر عفونت ها کمک می کند.

 

تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد ویتامین C می‌تواند به طور موثری از رشد عفونت‌های قارچی جلوگیری کند.

 

برخی از غذاهای رایج غنی از ویتامین C عبارتند از

 • لیموترش سبز
 • فلفل دلمه ای سبز و قرمز
 • کلم بروکلی
 • انگور فرنگی هندی.

جوش شیرین

جوش شیرین می تواند در درمان علائم عفونت های قارچی مانند قرمزی و خارش، به ویژه ناشی از گونه کاندیدا، موثر باشد. مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و آن را روی ناحیه آلوده بمالید.

 

با این حال، تحقیقات خاصی برای حمایت از اثربخشی جوش شیرین در برابر عفونت های قارچی مورد نیاز است.

 

عصاره دانه گریپ فروت

عصاره دانه گریپ فروت حاوی خواص ضد میکروبی و ضد قارچی است که می تواند از رشد عفونت های مخمری جلوگیری کند. آنها همچنین می توانند میزان عفونت را کاهش دهند.

 

استفاده موضعی از عصاره دانه گریپ فروت می تواند در صورت ابتلا به عفونت های قارچی مفید باشد.

 

روغن بادرنجبویه

روغن علف لیمو می تواند در برابر عفونت قارچی موثر باشد. روغن علف لیمو را نباید مستقیماً روی پوست استفاده کرد. باید با روغن حامل رقیق شود و سپس روی پوست مالیده شود.

 

روغن بادرنجبویه را با روغن بادام مخلوط کرده و روی پوست آلوده بمالید. این به مرطوب کردن پوست کمک می کند و به طور موثر عفونت ها را درمان می کند.

 

چه کسانی در خطر ابتلا به عفونت قارچی هستند؟

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر مستعد ابتلا به عفونت قارچی هستند. عفونت قارچی می تواند علائم عمده ای ایجاد کند و باید فورا درمان شود. افراد مبتلا به HIV و COVID نیز در معرض خطر ابتلا به عفونت های قارچی هستند.

 

لباس های کثیف به خصوص جوراب ها می توانند دروازه ای برای رشد قارچ باشند. تغییرات هورمونی و استرس نیز می تواند از عواملی برای رشد عفونت قارچی باشد.

 

جلوگیری

با مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C می توان از عفونت های قارچی پیشگیری کرد. این غذاها به تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کنند. لباس ها را بشویید و در نور خورشید خشک کنید تا از رشد قارچ جلوگیری کنید.

 

علاوه بر این، کفشی بپوشید که مناسب پای شما باشد و مطمئن شوید که پای شما هوای کافی دریافت می کند. پوست خود را مرتب مرطوب کنید و روغن نارگیل را روی پوست بمالید.

 

چه زمانی با پزشک مشورت کنیم؟

 • زمانی که علائم برطرف نشد.
 • علائم بدتر می شود و تحریک پوست بیشتر می شود.
 • افراد مبتلا به دیابت.
 • عفونت قارچی همراه با تب.

 

کلام آخر

عفونت های قارچی را می توان با کرم های بدون نسخه درمان کرد. آنها در بیشتر موارد قابل درمان هستند و گاهی اوقات ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشند.

 

بیشتر عفونت‌های قارچی در فصل زمستان رخ می‌دهند، بنابراین به‌درستی مرطوب کنید. پوست ممکن است در فصل زمستان خشک شود. روغن نارگیل می تواند یک عامل مرطوب کننده خوب باشد و حاوی عوامل ضد قارچی است.

 

اگر علائم به درستی برطرف نشد، با پزشک خود مشورت کنید. در صورت عدم درمان، عفونت می تواند بدتر شود و منجر به عفونت های قابل توجهی شود.

 

سوالات متداول

چگونه علائم عفونت قارچی را از روی پوست پاک کنیم؟

عفونت های قارچی را می توان با استفاده از کرم های ضد قارچ بدون نسخه درمان کرد. اگر علائم بهبود نیافت، با پزشک خود مشورت کنید.

 

آیا عفونت قارچی فقط در زمستان اتفاق می افتد؟

عفونت های قارچی در فصل زمستان شایع است. اگر شرایط به نفع رشد قارچ باشد، رشد می تواند در هر فصلی رخ دهد.

 

آیا عفونت های قارچی مسری هستند؟

عفونت های قارچی می توانند گسترش یابند و مسری هستند. عفونت می تواند از فردی به فرد دیگر یا از طریق تماس با حیوانات سرایت کند.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS عکس های جدیدRSS ویدائوRSS مسترسئوکارلینک های مرتبطپیوندهاRSS آکادمی ایران اسکین کرRSS ایران کریر فیلیمو