تاریخ انتشار : یکشنبه 30 جولای 2023 - 18:01
499 بازدید
کد خبر : 10807

علت خون در ادرار زنان نشانه چیست؟

علت خون در ادرار زنان نشانه چیست؟
دیدن خون در ادرار می تواند ترسناک باشد که هماچوری نیز نامیده می شود. در بسیاری از موارد، علت بی ضرر است. اما وجود خون در ادرار نیز می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد.

دیدن خون در ادرار می تواند ترسناک باشد که هماچوری نیز نامیده می شود. در بسیاری از موارد، علت بی ضرر است. اما وجود خون در ادرار نیز می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد.

اگر بتوانید خون را ببینید، هماچوری ناخالص نامیده می شود. خونی که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود، هماچوری میکروسکوپی نامیده می شود. این مقدار آنقدر ناچیز است که وقتی آزمایشگاه ادرار را آزمایش می کند فقط زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است. در هر صورت، مهم است که دلیل خونریزی را کشف کنید.

آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری را در نودی بدانید.

علائم خون در ادرار زنان

خون در ادرار ممکن است صورتی، قرمز یا کولا به نظر برسد. گلبول های قرمز باعث تغییر رنگ ادرار می شوند. فقط مقدار کمی خون لازم است تا ادرار قرمز شود.

خونریزی اغلب دردناک نیست. اما اگر لخته های خون از طریق ادرار دفع شوند، ممکن است آسیب ببینند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

هر زمان که ادرار به نظر می رسد ممکن است خون در آن وجود داشته باشد، به یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی مراجعه کنید.

ادرار قرمز همیشه توسط گلبول های قرمز ایجاد نمی شود. برخی از داروها می توانند باعث قرمز شدن ادرار شوند، مانند دارویی به نام فنازوپیریدین که علائم مجاری ادراری را کاهش می دهد. برخی غذاها نیز می توانند ادرار را قرمز کنند، از جمله چغندر و ریواس.

تشخیص اینکه آیا تغییر رنگ ادرار ناشی از خون است یا خیر می تواند سخت باشد. به همین دلیل است که همیشه بهتر است معاینه شوید.

 

درخواست قرار ملاقات بدهید

این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که کلیه‌ها یا سایر قسمت‌های دستگاه ادراری اجازه می‌دهند سلول‌های خونی به داخل ادرار نشت کنند. مشکلات مختلف می تواند باعث این نشت شود، از جمله:

 

عفونت های دستگاه ادراری (UTIs)

اینها زمانی اتفاق می‌افتند که باکتری وارد لوله‌ای می‌شود که از طریق آن ادرار از بدن خارج می‌شود که مجرای ادرار نام دارد. سپس باکتری ها در مثانه تکثیر می شوند. UTI می تواند باعث خونریزی شود که ادرار را قرمز، صورتی یا قهوه ای می کند. با عفونت ادراری، ممکن است میل شدیدی برای ادرار کردن داشته باشید که برای مدت طولانی ادامه دارد. ممکن است هنگام ادرار کردن دچار درد و سوزش شوید. ممکن است ادرار شما نیز بوی بسیار قوی داشته باشد.

عفونت کلیه

این نوع عفونت ادراری نیز پیلونفریت نامیده می شود. زمانی که باکتری ها از جریان خون وارد کلیه ها می شوند، عفونت های کلیه ممکن است اتفاق بیفتد. عفونت ها همچنین می توانند زمانی اتفاق بیفتند که باکتری ها از یک جفت لوله که کلیه ها را به مثانه متصل می کنند، به نام حالب، به کلیه ها منتقل می شوند. عفونت های کلیه می توانند همان علائم مرتبط با ادرار را ایجاد کنند که سایر عفونت های ادراری می توانند ایجاد کنند. اما احتمال ایجاد تب و درد در ناحیه پشت، پهلو یا کشاله ران بیشتر است.

سنگ مثانه یا کلیه

مواد معدنی موجود در ادرار می توانند کریستال هایی را روی دیواره کلیه ها یا مثانه تشکیل دهند. با گذشت زمان، کریستال ها می توانند به سنگ های کوچک و سخت تبدیل شوند.

 

سنگ ها اغلب بدون درد هستند. اما اگر باعث انسداد شوند یا از طریق ادرار از بدن خارج شوند، می توانند صدمات زیادی داشته باشند. سنگ مثانه یا کلیه می تواند باعث خون در ادرار شود که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است و همچنین خونریزی که فقط در آزمایشگاه قابل مشاهده است.

 

پروستات بزرگ‌شده

غده پروستات درست زیر مثانه است و قسمت بالایی مجرای ادرار را احاطه کرده است. اغلب در سنین میانسالی بزرگتر می شود. سپس به مجرای ادرار فشار وارد می کند و تا حدی جریان ادرار را مسدود می کند. با بزرگ شدن پروستات، ممکن است در ادرار کردن، نیاز فوری یا دائمی به ادرار کردن، یا وجود خون در ادرار مشکل داشته باشید. عفونت پروستات که پروستاتیت نامیده می شود، می تواند علائم مشابهی ایجاد کند.

 

بیماری کلیوی

وجود خون در ادرار که فقط در آزمایشگاه قابل مشاهده است، یکی از علائم شایع بیماری کلیوی به نام گلومرولونفریت است. با این بیماری، فیلترهای ریز در کلیه ها که مواد زائد را از خون خارج می کنند، ملتهب می شوند.

 

گلومرولونفریت ممکن است بخشی از یک بیماری باشد که کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، مانند دیابت. یا ممکن است به خودی خود اتفاق بیفتد.

 

سرطان

وجود خون در ادرار که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است ممکن است نشانه سرطان پیشرفته کلیه، مثانه یا پروستات باشد. این سرطان ها ممکن است زودتر علائمی را ایجاد نکنند، زمانی که درمان ها می توانند بهتر عمل کنند.

بیماری های ارثی یک بیماری ژنتیکی که بر گلبول های قرمز اثر می گذارد، به نام کم خونی داسی شکل، می تواند باعث ایجاد خون در ادرار شود. سلول‌های خونی می‌توانند قابل مشاهده یا بسیار کوچک باشند. وضعیتی که به رگ‌های خونی ریز در کلیه‌ها آسیب می‌زند، به نام سندرم آلپورت، همچنین می‌تواند باعث ایجاد خون در ادرار شود.

آسیب کلیه. ضربه یا آسیب های دیگر به کلیه ها در اثر تصادف یا ورزش های تماسی می تواند باعث ظاهر شدن خون در ادرار شود.

داروهای لازم

داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید (سیتوکسان) و آنتی بیوتیک پنی سیلین با خون در ادرار مرتبط هستند. داروهایی که از لخته شدن خون جلوگیری می کنند نیز به خون در ادرار متصل می شوند. این داروها شامل داروهایی است که از چسبیدن سلول‌های خونی به نام پلاکت‌ها جلوگیری می‌کند، مانند مسکن آسپرین. داروهایی که خون را رقیق می‌کنند، مانند هپارین، نیز ممکن است علت باشد.

ورزش سخت خون در ادرار ممکن است پس از انجام ورزش های تماسی مانند فوتبال ایجاد شود. ممکن است با آسیب مثانه ناشی از ضربه خوردن مرتبط باشد. خون در ادرار همچنین می تواند در ورزش های طولانی مدت مانند دوی ماراتن اتفاق بیفتد، اما دلیل آن کمتر مشخص است. ممکن است با آسیب مثانه یا دلایل دیگری که آسیبی به همراه ندارد مرتبط باشد. وقتی ورزش سخت باعث خون در ادرار می شود، ممکن است در عرض یک هفته خود به خود از بین برود.

 

اگر بعد از ورزش خون در ادرار خود مشاهده کردید، تصور نکنید که از ورزش است. به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید.

 

اغلب علت هماچوری ناشناخته است.

 

عوامل خطر در ادرار خونی

تقریباً هر کسی می تواند گلبول های قرمز در ادرار داشته باشد. این شامل کودکان و نوجوانان می شود. برخی از مواردی که می تواند خطر خون در ادرار را افزایش دهد عبارتند از:

سن

مردان میانسال و مسن ممکن است به دلیل بزرگ شدن غده پروستات به هماچوری مبتلا شوند. خطر برخی از سرطان‌ها که می‌توانند باعث خون در ادرار شوند نیز ممکن است پس از ۵۰ سالگی افزایش یابد.

عفونت مجاری ادراری

این یکی از مهمترین علل خونی است که در ادرار کودکان دیده می شود.

سابقه خانوادگی

اگر یک یا چند نفر از اعضای خانواده بیماری کلیوی داشته باشند، احتمال وجود خون در ادرار ممکن است افزایش یابد.

داروهای خاص برخی از مسکن ها، رقیق کننده های خون و آنتی بیوتیک ها می توانند خطر خون در ادرار را افزایش دهند.

ورزش سخت هماچوری دونده ماراتن یکی از نام مستعار هماچوری است. ورزش های تماسی نیز می تواند خطر را افزایش دهد.

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS عکس های جدیدRSS ویدائوRSS مسترسئوکارلینک های مرتبطپیوندهاRSS آکادمی ایران اسکین کرRSS ایران کریر فیلیمو