تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 4 می 2023 - 17:53
775 بازدید
کد خبر : 10238

تست هوش استنفورد بینه

تست هوش استنفورد بینه
هوش استنفورد-بینه یکی از پرکاربردترین تست های هوش در جهان است. این یک آزمون استاندارد است که برای اندازه گیری توانایی های شناختی مانند استدلال، حافظه و سرعت پردازش طراحی شده است و معمولاً برای شناسایی استعدادهای ذهنی یا تشخیص ناتوانی های یادگیری استفاده می شود.

تست هوش استنفورد بینه یکی از پرکاربردترین تست های هوش در جهان است. این یک آزمون استاندارد است که برای اندازه گیری توانایی های شناختی مانند استدلال، حافظه و سرعت پردازش طراحی شده است و معمولاً برای شناسایی استعدادهای ذهنی یا تشخیص ناتوانی های یادگیری استفاده می شود.

این آزمون شامل مجموعه ای از وظایف و سوالات است که برای ارزیابی طیف وسیعی از توانایی های شناختی طراحی شده است. این آزمون به چندین خرده آزمون تقسیم می شود که مهارت های شناختی مختلف را می سنجد، از جمله استدلال کلامی، استدلال کمی، استدلال انتزاعی/تصویری و حافظه کوتاه مدت.

تست Stanford-Binet بیش از یک قرن است که مورد استفاده قرار می گیرد و برای اطمینان از صحت و اطمینان آن، بازنگری ها و به روز رسانی های زیادی را پشت سر گذاشته است. نسخه فعلی آزمون، Stanford-Binet 5، در سال 2014 منتشر شد و شامل آزمون‌های فرعی جدید و روش‌های امتیازدهی بهبود یافته است.

به طور کلی، آزمون استنفورد بینه یک معیار قابل احترام و پرکاربرد برای سنجش توانایی های شناختی است. با این حال، مانند هر آزمون، محدودیت‌های خود را دارد و باید به عنوان بخشی از یک ارزیابی جامع که شامل سایر منابع اطلاعاتی، مانند مشاهده، مصاحبه و سایر آزمون‌های روان‌شناختی است، استفاده شود.

image_2023-05-04_185133037 تست هوش استنفورد بینه

مقیاس‌های هوش استانفورد-بینه

مقیاس‌های هوش استانفورد-بینه-نسخه پنجم (SB-V) جدیدترین نسخه از ابزار ارزیابی فردی کلاسیک است که راه را برای مقیاس‌هایی مانند سری تست‌های وکسلر هموار کرد. این مقیاس کمتر از مقیاس وکسلر استفاده می شود، اما در بین کسانی که کودکان تیزهوش را ارزیابی می کنند محبوبیت بیشتری پیدا می کند.

این آزمون علاوه بر ضریب هوش کامل، اطلاعات بسیار بیشتری در مورد نقاط قوت و ضعف و همچنین سبک های یادگیری نسبت به نسخه های قبلی ارائه می دهد. با این حال، مانند مقیاس وکسلر، منابع مدرسه اغلب برای ارائه این نوع ارزیابی فردی برای کودکان تیزهوش در دسترس نیست، حتی اگر نتایج می تواند در برنامه ریزی آموزشی ارزشمند باشد.

SB-V معیار استاندارد شده ای است که از ده زیر آزمون (بخش های کلامی و غیرکلامی در هر یک از پنج حوزه اصلی) تشکیل شده است. این ابزار یک ضریب هوشی در مقیاس کامل (IQ) و همچنین یک IQ کلامی، یک امتیاز IQ غیرکلامی و پنج امتیاز ترکیبی در مناطق ارزیابی شده ارائه می‌کند. نمرات به عنوان نمرات استاندارد با میانگین 100 و انحراف معیار 15 ارائه می شود، به این معنی که تقریباً دو سوم از جمعیت عمومی نمره IQ مقیاس کامل بین 85 تا 115 را در SB-V کسب می کنند.

پنج حوزه وجود دارد که توسط SB-V مورد بررسی قرار گرفته است، که هر ناحیه به صورت شفاهی و غیر کلامی ارزیابی می شود. مناطق عبارتند از:

  • استدلال سیال
  • دانش
  • استدلال کمی
  • پردازش بصری – فضایی
  • حافظه کاری

نمره IQ مقیاس کامل ترکیبی از ده خرده آزمون اصلی است که مهارت های کلامی و غیرکلامی را در تمام زمینه های فوق در نظر می گیرد. ما را در نودی همراهی کنید.
یک آزمودنی برای هر حوزه ای که ارزیابی می شود، در سطوح مختلف “آزمایش” حرکت می کند.
یکی از مزایای این آزمون نسبت به مقیاس وکسلر این است که تاثیر زمان را به عنوان عاملی در عملکرد به حداقل می رساند. این بسیار بیشتر از یک تست “سرعت” یک تست “قدرت” است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.