تاریخ انتشار : شنبه 9 دسامبر 2023 - 18:27
129 بازدید
کد خبر : 11329

حق وتو چیست؟

حق وتو چیست؟
حق وتو حقی است که به یک یا چند نفر در یک نظام رای‌گیری داده می‌شود که با رای مخالف خود، فارغ از نتیجه شمارش آرا، بتواند نتیجه را ملغی کند. در سازمان ملل متحد، حق وتو حقی است که به پنج عضو دائمی شورای امنیت یعنی ایالات متحده آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین داده شده است. این پنج کشور می‌توانند با رای مخالف خود، از تصویب هر پیش‌نویس در شورای امنیت جلوگیری کنند.

حق وتو حقی است که به یک یا چند نفر در یک نظام رای‌گیری داده می‌شود که با رای مخالف خود، فارغ از نتیجه شمارش آرا، بتواند نتیجه را ملغی کند.

چگونه از یوتیوب کسب درآمد کنیم؟ را در نودی بدانید.

در سازمان ملل متحد، حق وتو حقی است که به پنج عضو دائمی شورای امنیت یعنی ایالات متحده آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین داده شده است. این پنج کشور می‌توانند با رای مخالف خود، از تصویب هر پیش‌نویس در شورای امنیت جلوگیری کنند.

حق وتو در کنفرانس يالتا در سال ۱۹۴۵ توسط سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم یعنی ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و شوروی پیشنهاد شد. این کشورها معتقد بودند که حق وتو برای تضمین امنیت بین‌المللی ضروری است.

چه کشورهایی حق وتو دارند؟

حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد حقی است که به ۵ عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد یعنی ایالات متحده آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه (پیش از ۱۹۹۱ اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی) و چین (پیش از ۱۹۷۱ تایوان) داده شده تا از تصویب هر پیش‌نویس در این شورا جلوگیری کنند.

حق وتو از زمان تأسیس سازمان ملل متحد مورد انتقاد قرار گرفته است. مخالفان حق وتو معتقدند که این حق ناعادلانه است و به پنج عضو دائمی شورای امنیت قدرت بیش از حدی می‌دهد. آنها همچنین معتقدند که حق وتو می‌تواند مانع از اتخاذ تصمیمات ضروری برای حفظ صلح و امنیت جهانی شود.

در طول تاریخ سازمان ملل متحد، پنج عضو دائمی شورای امنیت بیش از ۲۵۰ بار از حق وتو استفاده کرده‌اند. ایالات متحده آمریکا بیشترین استفاده از حق وتو را داشته است.

در سال‌های اخیر، بحث‌های زیادی در مورد اصلاح حق وتو در سازمان ملل متحد مطرح شده است. برخی از کشورها پیشنهاد کرده‌اند که حق وتو به طور کامل لغو شود. برخی دیگر پیشنهاد کرده‌اند که حق وتو فقط در مورد مسائل مربوط به امنیت بین‌المللی اعمال شود.

با این حال، تاکنون هیچ توافقی برای اصلاح حق وتو در سازمان ملل متحد حاصل نشده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS عکس های جدیدRSS مسترسئوکارلینک های مرتبطپیوندهاRSS مرکز فیشیال تبریز فیلیمو