تاریخ انتشار : سه‌شنبه 27 ژوئن 2023 - 14:26
420 بازدید
کد خبر : 10531

مناسب ترین SPF برای کرم ضد آفتاب چقدر است؟

مناسب ترین SPF برای کرم ضد آفتاب چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که به‌هنگام خرید ضدآفتاب باید به آن توجه داشت، SPF ضدآفتاب است. استفاده از ضدآفتاب بدون توجه به SPF آن نمی‌تواند تاثیر دلخواه را داشته باشد؛ بنابراین به‌هنگام انتخاب، این فاکتور مهم را باید در اولویت قرار داد. کرم‌های ضدآفتاب دارای انواع و اقسام مختلفی هستند که همین امر افراد را

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که به‌هنگام خرید ضدآفتاب باید به آن توجه داشت، SPF ضدآفتاب است. استفاده از ضدآفتاب بدون توجه به SPF آن نمی‌تواند تاثیر دلخواه را داشته باشد؛ بنابراین به‌هنگام انتخاب، این فاکتور مهم را باید در اولویت قرار داد.

کرم‌های ضدآفتاب دارای انواع و اقسام مختلفی هستند که همین امر افراد را به‌هنگام خرید سردرگم می‌کند. آگاهی از انواع مختلف ضدآفتاب و تاثیر SPF بر نقش محافظتی آن‌ها، امری است که به‌طور مستقیم روی سلامت پوست شما تاثیر می‌گذارد و به‌همین دلیل باید به آن توجه شود.

12dsdsd مناسب ترین SPF برای کرم ضد آفتاب چقدر است؟

SPF ضدآفتاب چیست؟

SPF در واقع نوعی فاکتور حفاظتی در مقابل نور خورشید است که به‌صورت برچسب روی محصولات حاوی ضدآفتاب درج می‌شود. این فاکتور نشان‌دهنده میزان محافظت پوست در مقابل اشعه فرابنفش B است که باید با توجه به شرایط محیطی انتخاب شود.

SPF مخفف‌شده عبارت Sun Protection Factor بوده که برای نشان‌دادن فاکتور محافظت در برابر نور خورشید به‌کار می‌رود. هرچه عدد این فاکتور بزرگ‌تر باشد، یعنی محصول شما محافظت قوی‌تری در مقابل نور خورشید دارد. این فاکتور از مهم‌ترین عواملی است که به‌هنگام مقایسه بین کرم‌های ضدآفتاب باید به آن توجه داشت.

SPF یک معیار اندازه‌گیری علمی است که به افراد این امکان را می‌دهد تا درک درستی از میزان تاثیر کرم ضدآفتاب بر کاهش آسیب‌های پوستی ناشی از نور خورشید داشته باشد.

پوست فردی که از کرم ضد آفتاب استفاده کرده است، نسبت به پوست فردی که از این کرم استفاده نکرده است، مقاومت بیشتری دارد و فرد می‌تواند مدت‌زمان بیشتری را بدون آفتاب‌سوختگی زیر نور خورشید قرار بگیرد.

کرم ضدآفتاب طیف گسترده

استفاده از کرم‌های ضدآفتاب طیف گسترده در مقایسه با کرم‌های ضدآفتاب دیگر بیشتر توصیه می‌شود. دلیل این امر را نیز می‌توان میزان محافظت این نوع کرم ضدآفتاب در مقابل طیف‌های مختلف اشعه فرابنفش دانست.

اشعه فرابنفش دارای 3 نوع A، B و C است که هر 3 آنها می‌توانند مشکلات جدی برای پوست داشته باشند. اشعه فرابنفش C توسط لایه ازون مسدود می‌شود و به سطح زمین و در نتیجه به پوست ما نمی‌رسد.

بنابراین لازم است تا از پوست خود در مقابل 2 اشعه دیگر محافظت کنیم. اشعه فرابنفش A باعث مشکلاتی از قبیل چین‌وچروک و پیری زودرس می‌شود و اشعه فرابنفش B نیز باعث آفتاب‌سوختگی و قرمزی پوست خواهد شد.

این اشعه‌ها پایه و اساس ابتلا به سرطان پوست هستند و به‌همین دلیل محافظت از پوست در مقابل آن‌ها در هر سنی ضروری است.

استفاده از کرم‌های ضدآفتاب طیف گسترده باعث می‌شود تا پوست هم در مقابل اشعه فرابنفش A و هم در مقابل اشعه فرابنفش B محافظت شود. همین امر باعث می‌شود تا این نوع کرم‌ها از محبوبیت بیشتری برخوردار باشند.

SPF ضدآفتاب مناسب کدام است؟

نمی‌توان یک درصد مشخصی از SPF را به‌عنوان درصد مناسب برای انواع پوست‌ها معرفی کرد. بهترین SPF ضدآفتاب، علاوه‌بر اینکه برای هر پوستی می‌تواند متفاوت باشد، به مدت زمانی که فرد قرار است در مقابل نور خورشید قرار بگیرد نیز بستگی دارد.

به‌عنوان مثال افرادی که دارای پوستی با رنگ روشن هستند، بهتر از کرم‌های ضد‌آفتاب با SPF بالاتر استفاده کنند. همچنین اگر قرار است مدت‌زمان بیشتری را در مقابل نور خورشید قرار بگیرید بهتر است از SPFهای 50 درصد به بالا استفاده کنید.

اگر بخواهیم به‌طور کلی این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم، بهتر است از کرم‌های ضد‌آفتاب با SPF 30 درصد به بالا استفاده شود. این مقدار از SPF توانایی محافظت از اکثر پوست‌ها را در مقابل اشعه مضر فرابنفش دارد.

البته میزان SPF روی زمان ماندگاری کرم ضدآفتاب تاثیری ندارد و به‌هنگام استفاده از کرم‌های ضدآفتاب با هر SPF لازم است آن را هر 2 ساعت یک بار تمدید کنید.

اکثر فرآورده‌های آرایشی که ادعا می‌شود دارای ضدآفتاب نیز هستند، SPF های کمتر از 15 درصد دارند و به‌همین دلیل محافظت کمتری در مقابل نور خورشید خواهند داشت.

بنابراین توصیه می‌شود تا به این مقدار از خاصیت ضدآفتابی محصولات آرایشی اتکا نکنید و حتما از کرم‌های ضدآفتاب در زیر محصولات آرایشی خود استفاده کنید. در ادامه به میزان محافظت کرم‌های ضدآفتاب با توجه به مقدار SPF آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • ضدآفتاب با مقدار SPF زیر 15 درصد: محافظت کم
 • ضدآفتاب با مقدار SPF 15 تا 30 درصد: محافظت متوسط
 • ضدآفتاب با مقدار SPF 30 تا 50 درصد: محافظت خوب
 • ضدآفتاب با مقدار SPF 50 درصد به بالا: محافظت عالی

233fd مناسب ترین SPF برای کرم ضد آفتاب چقدر است؟

چرا کرم ضدآفتاب با SPF بالای 50 توصیه نمی‌شود؟

درست است که SPF ضدآفتاب 50 درصد به بالا در دسته محافظت عالی قرار می‌گیرند اما استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود و باید تنها با تجویز و دستور پزشک مورد استفاده قرار بگیرند. این درصد از SPF معمولا به افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی خاص پیشنهاد می‌شود.

دلیل این امر را نیز می‌توان در ترکیبات این کرم‌ها جستجو کرد. کارخانه‌های سازنده کرم‌های ضدآفتاب برای افزایش میزان SPF باید درصد چربی آن را افزایش دهند تا بتوانند مواد شیمیایی بیشتری را به آن اضافه کنند.

این حد از چربی ممکن است مناسب همه پوست‌ها نباشد و عوارضی را ایجاد کند. این باور که محصولات با با SPF بالاتر توانایی حفاظت بیشتری را در مقابل نور خورشید دارند غلط است.

در واقع SPF تنها میزان محافظت در برابر اشعه UVB را نشان می‌دهد که باعث آفتاب‌سوختگی می‌شود و کاربردی در مقابل اشعه UVA که باعث سرطان می‌شود، ندارد یا دارای کاربرد بسیار ضعیفی است.

بنابراین افرادی که داری پوستی عادی هستند و سابقه بیماری‌های پوستی ندارند، می‌توانند از SPF 15 تا 30 درصد استفاده کنند.

نکات مهم استفاده از کرم ضدآفتاب

تهیه کرم ضدآفتاب بدون رعایت نکات استفاده از آن نتیجه دلخواه را به‌دست نخواهد داد؛ در ادامه به برخی از نکات مهم استفاده از کرم ضدآفتاب اشاره می‌کنیم:

 • استفاده از کرم ضدآفتاب امری ضروری است و به رنگ پوست یا موقعیت مکانی شما بستگی ندارد.
 • اگر دارای پوستی روشن یا حساس هستید بهتر است از کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالاتر استفاده کنید.
 • میزان ماندگاری و عملکرد مفید کرم ‌ضدآفتاب به‌طور متوسط 80 تا 100 دقیقه است؛ بنابراین برای محافظت کامل از پوست خود در برابر اشعه فرابنفش لازم است هر 2 ساعت یک بار، ضدآفتاب خود را تمدید کنید.
 • سعی کنید حدود 30 دقیقه پیش از خارج شدن از منزل ضدآفتاب استفاده کنید تا فرصت کافی برای جذب‌شدن آن وجود داشته باشد.

جمع بندی

کرم ضدآفتاب از جمله مهم‌ترین محصولات مراقبتی پوست است که در هر سنی باید مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از کرم‌های ضدآفتاب نه‌تنها در فصل تابستان بلکه در فصول دیگر سال نیز الزامی است.

SPF ضدآفتاب فاکتوری مهم در این محصول است که میزان محافظت در برابر اشعه فرابنفش را مشخص می‌کند. این فاکتور باید با توجه به نوع پوست و همچنین مدت‌زمان قرارگیری در مقابل نور خورشید مشخص شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.