تاریخ انتشار : جمعه 22 دسامبر 2023 - 21:46
134 بازدید
کد خبر : 11401

آیا مهریه به نرخ روز محاسبه می شود؟

آیا مهریه به نرخ روز محاسبه می شود؟

همگی میدانیم که براساس قانون اساسی و شریعت اسلام، مهریه حقی است که از زمان برقراری عقد نکاح (دائم و موقت) به زن تعلق میگیرد و از جمله دیونی است که بر ذمه مرد بوده و هرزمان که از طرف زن مطالبه شود باید به او پرداخت گردد. همچنین براساس قانون هرچیزی که مالیت داشته

همگی میدانیم که براساس قانون اساسی و شریعت اسلام، مهریه حقی است که از زمان برقراری عقد نکاح (دائم و موقت) به زن تعلق میگیرد و از جمله دیونی است که بر ذمه مرد بوده و هرزمان که از طرف زن مطالبه شود باید به او پرداخت گردد.

همچنین براساس قانون هرچیزی که مالیت داشته باشد (یعنی بتوان آن را قیمت گذاری کرد) را میتوان به عنوان مهریه تعیین کرد. بدین صورت در مواردی مهریه به صورت وجه نقد تعیین می شود. از آنجایی که ارزش پول در همه جوامع، مخصوصاً در ایران طی سالهای گذشته کاهش یافته است، در چنین شرایطی بحث محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 مطرح می شود.

Picture1-2 آیا مهریه به نرخ روز محاسبه می شود؟

به یاد داشته باشید که بحث مطالبه مهریه به نرخ روز تنها در مواردی حاکم است که مهریه به صورت وجه نقد باشد. در موارد دیگر که مثلاً مهریه به صورت سکه یا ملک مشخص شده باشد، ارزش آنها به خودی خود حفظ میشود و نیاز به محاسبه و تبدیل ندارد.

محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟

همانطور که برای محاسبه پول به نرخ روز و دریافت تاخیر تادیه (خسارت دیرکرد پرداخت بدهی) در قانون فرمول تعیین شده است، برای تبدیل مهریه به نرخ روز نیز به همان صورت باید عمل کرد.

برای محاسبه مهریه وجه نقد به نرخ روز نیازمند اطلاعاتی از قبیل عدد شاخص سالانه مربوط به سال برقراری عقد و همچنین شاخص قیمت سال پیش از درخواست مهریه هستید.

شاخص قیمت سالانه براساس میزان تورم توسط بانک مرکزی در پایان هرسال به صورت کلی و همچنین به صورت ماهانه اعلام می شود.

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 چیست؟

شما به راحتی میتوانید با یک عمل ضرب و تقسیم ارزش مهریه خود را به نرخ روز بدست آورید. برای این منظور در ابتدا لازم است عدد شاخص قیمت سال قبل از مطالبه مهریه را بر عدد شاخص سال عقد تقسیم کنید و سپس حاصل آنها را در مبلغ مهریه ضرب کنید.

Picture2-1 آیا مهریه به نرخ روز محاسبه می شود؟

به عنوان مثال اگر مهریه خانمی در سال 1365 مبلغ 350 هزار تومان تعیین شده باشد و ایشان در سال 1402 مهریه خود را مطالبه کند، مهریه او به صورت زیر محاسبه میشود.

350.000 تومان×(شاخص سال 1365 ÷ شاخص سال 1401)

جالب است بدانید که برای محاسبه مهریه آنلاین، سایت های زیادی وجود دارد. با استفاده از این ابزار آنلاین شما به راحتی میتوانید فقط با وارد کردن مبلغ مهریه و سال، ارزش مهریه خود را محاسبه کنید.

نکته: در صورت مطالبه مهریه بعد از فوت شوهر، سال فوت مرد ملاک است و نه سال مطالبه مهریه

نکته: در صورت فوت خانم مهریه او به وراث میرسد، در این حالت وراث فقط می توانند اصل مبلغ مهریه را مطالبه کنند و نه ارزش روز آن را

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.