تاریخ انتشار : سه‌شنبه 12 سپتامبر 2023 - 15:33
342 بازدید
کد خبر : 11029

پاك كردن لباس رنگ گرفته در ماشين لباسشويي

پاك كردن لباس رنگ گرفته در ماشين لباسشويي
رنگ لباس، مخصوصاً از لباس‌های نو و هرگز شسته نشده، احتمال تغییر رنگ دادن دارد و می‌تواند به راحتی در شستشو به رنگ دیگر منتقل شود. به طور خاص، مراقب یک شلوار جین یا پیراهن با رنگ روشن باشید.

رنگ لباس، مخصوصاً از لباس‌های نو و هرگز شسته نشده، احتمال تغییر رنگ دادن دارد و می‌تواند به راحتی در شستشو به رنگ دیگر منتقل شود. به طور خاص، مراقب یک شلوار جین یا پیراهن با رنگ روشن باشید. رنگ های موجود در این اقلام اغلب تغییر پذیر هستند. رنگ های لباس همچنین ممکن است هنگام باران یا زمانی که عرق می کنید حالت کدری و تیرگی به خود بگیرند. علاوه بر این، این لکه‌ها ممکن است زمانی ایجاد شوند که پارچه با کاغذ رنگی و سایر مواد رنگی که لباس شما را لمس می‌کنند، تماس پیدا کند.

با استفاده از قدرت پاک کنندگی سفید کننده اکسیژن، تا جایی که می توانید از شر لکه های رنگی خلاص شوید. با آزاد شدن اکسیژن و مخلوط شدن با آب که از شر لکه خلاص می شود، پیوند شیمیایی رنگ روی پارچه را از بین می برد. سفید کننده اکسیژن را می توان روی تمام مواد رنگی و سفیدهای قابل شستشو استفاده کرد اما هرگز روی ابریشم، چرم یا پشم قابل استفاده نیست. همچنین می توانید سفید کننده کلر را روی سفیده ها امتحان کنید.

به یاد داشته باشید که تا زمانی که لکه را پاک نکرده اید، هرگز لباس های آسیب دیده را خشک نکنید، زیرا گرما می تواند علامت را ایجاد کند و پاک کردن آن را تقریبا غیرممکن کند. اگر نمی توانید  رنگ را یکباره از بین ببرید، قبل از شروع مجدد اجازه دهید پارچه در هوا خشک شود.

پوشیدن لباس های نخی باعث افتادگی رحم می شود؟ را در نودی بدانید.

قبل از شروع کار

برای تمیز کردن ماشین لباسشویی پس از مبتلا به رنگ، بلافاصله ماشین لباسشویی را با آب داغ پر کنید. یک فنجان سفید کننده کلر اضافه کنید و یک چرخه کامل قبل از شستن لباس ها انجام دهید.
هنگام انتخاب اینکه آیا باید از سفید کننده اکسیژن مایع یا پودری استفاده کنید، هر دو به یک اندازه خوب عمل می کنند. با این حال، ممکن است با استفاده از فرمول پودری به جای فرم مایع، نتایج بهتری به دست آورید زیرا فرم پودری پایدارتر است. شکل مایع از لحظه ای که بطری می شود شروع به تخریب می کند. حتی بیشتر سفیدکننده های اکسیژن مایع باز نشده، فقط شش ماه ماندگاری دارند. در همین حال، سفید کننده پودر می تواند چندین سال دوام بیاورد.

رنگ چیست؟

رنگ ماده یا رنگدانه ای است که برای رنگ دادن به هر ماده ای مانند کاغذ، منسوجات، چرم و موارد مشابه استفاده می شود. دارای سایه ها، ته رنگ ها و تن رنگ های مختلفی است که به راحتی از بین نمی روند، چه با گرما، نور و یا شستشو. یک رنگ می تواند به صورت پودر یا مایع باشد که می تواند با هر ماده دیگری ترکیب شود.

یک رنگ همیشه نقش اساسی در تجارت داشته است. تمام مواد مورد نیاز برای تولید لباس، کفش، کیف، کاغذ و چیزهایی که برای استفاده روزانه ما مورد نیاز است باید تحت یک فرآیند رنگرزی قرار می گرفت.

رنگ دارای دو نوع است که به آنها رنگ طبیعی و رنگ مصنوعی می گویند.

رنگ طبیعی

همانطور که از نام آن پیداست، رنگ‌های طبیعی از منابع طبیعی مختلفی مانند گل‌ها، حشرات، برگ‌ها، چوب [5 راه برای از بین بردن لکه چوب از لباس]، ترکیبات معدنی و بسیاری موارد دیگر به دست می‌آیند. دو نوع رنگ طبیعی عبارتند از رنگهای افزودنی و رنگهای اساسی.

تنها تفاوت بین این دو رنگ طبیعی این است که رنگ های افزودنی برای چسبیدن کامل به الیاف نیاز به ماده ای دارند. از سوی دیگر، رنگ‌های اساسی حتی بدون استفاده از رنگدانه می‌توانند به الیاف بچسبند.

رنگ مصنوعی

رنگ مصنوعی با استفاده از ترکیبات شیمیایی مختلف ساخته می شود که می تواند برای انسان و سلامت آنها خطرناک باشد.

رنگ های مصنوعی در مورد رنگدانه ها طیف وسیع تری از انتخاب ها را دارند. این رنگ ها را می توان به صورت عمده با رنگ های ثابت نیز تولید کرد.

برای مقایسه سریع بین یک رنگ طبیعی و یک رنگ مصنوعی، رنگ‌های طبیعی دارای ناهماهنگی در رنگدانه هستند زیرا نمی‌توانید سایه‌ای دقیقاً شبیه رنگ دیگر ایجاد کنید. در مقابل، شما می توانید یک رنگ مصنوعی با رنگدانه های سازگار ایجاد کنید.

لباس-رنگ-گرفته2 پاك كردن لباس رنگ گرفته در ماشين لباسشويي

8 روش مختلف برای از بین بردن لکه رنگ از روی لباس

صرف نظر از لکه‌های رنگ روی لباس‌های شما، به دلیل تغییر رنگ لباس‌های دیگر در حین شست‌وشو یا به این دلیل است که رنگ موی خود را در خانه انجام داده‌اید. نکته اصلی این است که این لکه‌ها که تقریباً لباس مورد علاقه‌تان را خراب کرده‌اند، برای شما دشوار خواهد بود.

با این حال، وحشت نکنید زیرا راه های زیادی برای مقابله با این لکه های سرسخت وجود دارد. بسته به روشی که ترجیح می دهید انجام دهید، این فرآیند می تواند خسته کننده باشد.

1. لکه های رنگ را با استفاده از سفید کننده کلر از روی لباس پاک کنید

سفید کننده کلر اغلب برای شستشو استفاده می شود. بنابراین جای تعجب نیست که این در بالای لیست قرار بگیرد. یکی از بهترین و توصیه شده ترین روش ها برای از بین بردن لکه های سرسخت و سخت مانند رنگ مو است.

با این حال، لازم است هر بار که از سفید کننده کلر استفاده می کنید، حتماً دستورالعمل های برچسب مراقبت از لباس های خود را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که می تواند خواص سفید کننده سفید کننده کلر را تحمل کند. از استفاده از سفید کننده بر پایه کلر روی لباس های رنگی خود اجتناب کنید.

این مراحل ساده را دنبال کنید تا به شما کمک کند لکه رنگ را از لباس خود پاک کنید.

یک قاشق غذاخوری سفید کننده کلر را با حداقل 4 فنجان آب لوله کشی رقیق کنید. مطمئن شوید که آنها را به خوبی مخلوط کنید تا در نهایت سفید کننده رقیق شود.
پس از ایجاد محلول سفید کننده، اکنون می توانید لباس های لکه دار را برای حداقل ده دقیقه خیس کنید. اطمینان حاصل کنید که آن را بیش از حد خیس نکنید زیرا می تواند به پارچه آسیب برساند.
پس از خیساندن، اکنون می توانید لباس های خیس شده را بشویید تا زمانی که محلول اضافی را فشار دهید.
فرآیند را با انداختن آن در ماشین لباسشویی و اجازه دادن به چرخش در یک چرخه منظم به پایان برسانید. بعد از شستن بگذارید خشک شود.

2. لکه های رنگ را با استفاده از اسپری مو از روی لباس پاک کنید

مواقعی وجود دارد که در حالی که رنگ موی جدید شما هنوز تازه است، این تمایل وجود دارد که موهای خیس شما می تواند باعث ریزش رنگ موهای اضافی روی لباس شما شود. یکی از راه حل های سریع برای از بین بردن لکه رنگ سرسخت از روی لباس، اسپری مو است.

این مراحل ساده را دنبال کنید تا به شما کمک کند لکه رنگ را از لباس خود پاک کنید.

اولین قدم این است که اطمینان حاصل کنید که تمام رنگ اضافی را با آب جاری به طور کامل از بین ببرید.
به اسپری کردن روی ناحیه لکه دار با اسپری مو ادامه دهید و سپس با استفاده از یک حوله کاغذی یا پارچه آن را پاک کنید. دستمال کاغذی یا پارچه هم اسپری موی اضافی و هم رنگ را جذب می کند.
لطفاً همین مرحله را دوباره انجام دهید و بدون برداشتن پارچه لکه‌کننده یا دستمال کاغذی اجازه دهید یک شب بماند.
خوب با آب بشویید و داخل ماشین لباسشویی بیندازید و واشر را طوری تنظیم کنید که در یک چرخه منظم بچرخد. بعد از شستن بگذارید خشک شود.

3. لکه های رنگ را با استفاده از آمونیاک از روی لباس پاک کنید

در مقایسه با سفید کننده کلر، آمونیاک می تواند روی لباس های رنگی شما استفاده شود. این یکی از داروهای خانگی توصیه شده است که برای از بین بردن لکه های روی لباس شما نیز مفید است.

با این حال، از مخلوط کردن آمونیاک با سفید کننده خودداری کنید زیرا ممکن است باعث ایجاد بخارات سمی شود.

این مراحل ساده را دنبال کنید تا به شما کمک کند لکه رنگ را از لباس خود پاک کنید.

¼ فنجان آمونیاک را در حداقل چهار فنجان آب لوله کشی رقیق کنید. بسته به اندازه لکه، ممکن است در صورت نیاز مقدار آمونیاک و آب را افزایش دهید.
لباس های لکه دار را حداقل به مدت نیم ساعت در کاسه ای پر از محلول آمونیاک خیس کنید.
پس از خیساندن، اکنون می توانید لباس های آسیب دیده را به طور کامل در آب جاری بشویید.
لباس ها را در ماشین لباسشویی بیندازید و تنظیم را در یک چرخه منظم تنظیم کنید. بعد از شستن آن را آویزان کنید تا خشک شود.

4. لکه های رنگ را با استفاده از هیدروژن پراکسید از روی لباس پاک کنید

پراکسید هیدروژن نه تنها برای درمان زخم ها استفاده می شود، بلکه می تواند برای از بین بردن لکه های رنگ روی لباس شما نیز استفاده شود.

این مراحل ساده را دنبال کنید تا به شما کمک کند لکه رنگ را از لباس خود پاک کنید.

پارچه را در ظرفی قرار دهید و حداقل 3 درصد پراکسید هیدروژن را مستقیماً روی لکه بریزید. آن را بگذارید و بگذارید یک شب خیس بخورد.
پراکسید هیدروژن اضافی را از لباس خارج کرده و با آب جاری کاملاً بشویید.
آن را در یک چرخه منظم بشویید و بعد از شستشو آویزان کنید تا خشک شود.
اگرچه این اختیاری است، اما در صورت نیاز می توانید این روند را تکرار کنید.

5. لکه های رنگ را با استفاده از محلول سرکه و صابون از روی لباس پاک کنید

یکی از درمان های خانگی معروف محلول سرکه و صابون است. این یک جایگزین عالی برای سفید کننده کلر است، اما باید سریع حرکت کنید زیرا زمان برای درمان این لکه های سرسخت ضروری است.

این مراحل ساده را دنبال کنید تا به شما کمک کند لکه رنگ را از لباس خود پاک کنید.

با مخلوط کردن یک قاشق غذاخوری سرکه سفید و یک قاشق غذاخوری صابون مایع رقیق شده در 2 فنجان آب گرم، محلول سرکه و صابون ایجاد کنید.
کاسه یا لگن را با محلول سرکه و صابون پر کنید و بگذارید لباس ها یک شب خیس بخورند.
محلول اضافی را فشار داده و کاملاً با آب بشویید.
لباس ها را در یک چرخه تنظیم منظم بشویید و آنها را آویزان کنید تا خشک شوند. در صورت نیاز می توانید این روند را تکرار کنید.

6. لکه های رنگ را با استفاده از الکل مالشی از روی لباس پاک کنید

الکل مالیدن جدا از اینکه کمک‌های اولیه برای پاک‌کننده لکه‌های رنگ روی لباس‌های شما نیز استفاده شود. با این حال، نتیجه ممکن است به خوبی محلول های دیگر مانند آمونیاک و سفید کننده نباشد.

مالش الکل فقط در صورتی توصیه می شود که عجله دارید یا سفید کننده یا آمونیاک یا سرکه و صابون در دسترس نیست.

این مراحل ساده را دنبال کنید تا به شما کمک کند لکه رنگ را از لباس خود پاک کنید.

الکل مالشی را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده بریزید تا کاملاً خیس شود.
حداقل یک دقیقه صبر کنید تا نواحی لکه دار را با استفاده از یک حوله کاغذی یا پارچه پاک کنید تا رنگ ها را جذب کنید.
سپس مقدار قابل توجهی از الکل مالشی را در کاسه ای که پارچه قرار داده شده است بریزید. لباس را زیر آب بگذارید و بگذارید یک شب خیس بخورد.
لباس را کاملاً با آب جاری بشویید و در یک چرخه منظم بشویید. آویزان کنید و بگذارید خشک شود. در صورت نیاز می توانید این روند را تکرار کنید.

7. لکه های رنگ را با استفاده از محلول لیمو و اسید سیتریک از روی لباس پاک کنید

لیمو یکی از درمان های خانگی ارگانیک است که اغلب استفاده می شود. دارای یک عامل سفید کننده طبیعی است.

این مراحل ساده را دنبال کنید تا به شما کمک کند لکه رنگ را از لباس خود پاک کنید.

با مخلوط کردن نصف فنجان آب لیمو با یک قاشق غذاخوری پودر اسید سیتریک و یک قاشق غذاخوری صابون مایع در یک کاسه محلول ایجاد کنید. آنها را رقیق کرده و خوب مخلوط کنید.
لباس لک شده را در یک کاسه پر از محلول قرار دهید و بگذارید یک شب خیس بخورد.
لباس را کاملاً زیر آب جاری بشویید و محلول اضافی را فشار دهید.
لباس را با تنظیم چرخه شستشو در یک چرخش منظم و آویزان کردن آن برای خشک شدن بشویید. در صورت نیاز مراحل را تکرار کنید.

8. لکه های رنگ را با استفاده از پاک کننده لاک ناخن از روی لباس پاک کنید

پاک‌کننده ناخن فقط با عجله توصیه می‌شود، زیرا برخلاف روش‌هایی که محلول‌های قوی‌تری مانند سفیدکننده کلر دارند، نمی‌تواند نتایج بهتری به شما بدهد.

این مراحل ساده را دنبال کنید تا به شما کمک کند لکه رنگ را از لباس خود پاک کنید.

قبل از اینکه مستقیماً لاک پاک کن را روی ناحیه لکه دار بریزید، لباس را در یک کاسه قرار دهید.
بگذارید یک شب خیس بخورد.
طبق معمول، لباس لکه دار را کاملاً بشویید تا محلول اضافی از بین برود.
لباس ها را در یک چرخه منظم بشویید و سپس آویزان کنید تا خشک شوند. در صورت نیاز می توانید این روند را تکرار کنید.

کلام آخر
صرف نظر از لکه های رنگ روی لباس، رنگ مو، رنگ جوهر، یا تغییر رنگ هر زمان که لباس هایتان را می شویید. وحشت نکنید، زیرا راه های زیادی برای از بین بردن رنگ از لباس وجود دارد. فقط چیزهایی را که برای انجام این فرآیند نیاز دارید آماده کنید، و شما آماده هستید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.