تاریخ انتشار : سه‌شنبه 29 آگوست 2023 - 14:35
218 بازدید
کد خبر : 10952

قوطی مبلی چیست؟ ویژگی‌ ها و کاربردهای آن

قوطی مبلی چیست؟ ویژگی‌ ها و کاربردهای آن

در میان تولیدات فولادی مختلف که به نام و نشان پروفیل و یا در اصطلاح عامیانه به نام قوطی پروفیل معروف هستند، قوطی مبلی اهمیت خاصی دارد. با توجه به وجود تنوع زیاد در کاربرد قوطی‌ ها و پروفیل‌ های از جنس فولاد، ممکن است نیاز به ویژگی‌ های فیزیکی و البته مکانیکی مشخص سبب

در میان تولیدات فولادی مختلف که به نام و نشان پروفیل و یا در اصطلاح عامیانه به نام قوطی پروفیل معروف هستند، قوطی مبلی اهمیت خاصی دارد. با توجه به وجود تنوع زیاد در کاربرد قوطی‌ ها و پروفیل‌ های از جنس فولاد، ممکن است نیاز به ویژگی‌ های فیزیکی و البته مکانیکی مشخص سبب شود تا بر اساس آن محصول نهایی طراحی و تولید گردد.  از این رو شناخت ویژگی ها، مشخصات، ابعاد و انواع قوطی پروفیل می تواند تاثیر بسزایی در شناخت و کیفیت محصول داشته باشد.

ییرریریر قوطی مبلی چیست؟ ویژگی‌ ها و کاربردهای آن

معرفی پروفیل مبلی: هر آنچه باید در مورد این پروفیل بدانید!

برای داشتن درک صحیحی از این محصول بهتر است ابتدا کمی درباره مفهوم کلی پروفیل‌ ها صحبت نماییم. به صورت کلی، اگر محصولی از راه شکل‌ دهی سرد و با استفاده از قالب یا شکل‌ دهی گرم ایجاد شود و البته سطح مقطع آن در تمام سطح محصول یکسان و متناسب باشد به آن پروفیل یا قوطی می‌ گویند.

تفاوت میان پروفیل‌ ها به سبب همین سطح مقطع آن‌ ها می ‌باشد. اشکال هندسی آن‌ ها مربع، دایره، مستطیل، مثلث و حتی بیضی و یا ترکیبی از این اشکال می باشد. همچنین سطح مقطع می‌ تواند مانند قوطی مبلی و ساختمانی بسته و یا مانند پروفیل زد، باز باشد.

این محصولات فولادی علاوه بر اینکه در سطح مقطع متفاوت هستند، در ضخامت نیز می‌ توانند متفاوت باشند. اساسا در روش تولید این محصول بر اساس شکل‌ دهی سرد، ورق‌ های فولادی به کار برده می‌ شود.

فرم پذیری پروفیل مبلی، برترین ویژگی آن

از ویژگی‌ های قوطی مبلی، می توان به فرم‌ پذیری مناسب آن ها اشاره کرد. این نوع پروفیل کاربرد وسیع و متنوعی در صنعت دارد اما کاربرد آن در تولید انواع مبلمان و تزئینات مربوط به خانه، اعم از نرده پله‌ ها سبب شده تا این پروفیل به نام قوطی مبلی شهرت یابد. کیفیت پروفیل مبلی بسیار مناسب بوده و همین امر سبب استقبال از قوطی میلی در کسب و کار های مختلف شده است.

 

انواع قوطی مبلی موجود در بازار فولاد بر اساس ورق مورد استفاده

اگر بخواهیم قوطی مبلی را به دسته های مختلف تفکیک کنیم، باید دسته بندی آن ها را بر اساس ورق مورد استفاده برای تولید آن تفکیک نمود. چرا که ورق های مورد استفاده برای تولید این قوطی مبلی باعث ایجاد تفاوت در آن ها می گردد. اما در کل انواع قوطی مبلی، مطابق با کاربردی که دارند در سه جنس تولید و به بازار عرضه می‌ گردند:

  • قوطی مبلی با استفاده از ورق سیاه
  • قوطی مبلی با استفاده از ورق آلومینیوم
  • قوطی مبلی با استفاده از ورق گالوانیزه یا نورد سرد

 

 

قوطی مبلی تولید شده با ورق سیاه

این محصول با استفاده از فرآیند نورد گرم تولید می گردد و به لحاظ ظاهر و ویژگی‌ های فنی که داراست تفاوت زیادی با نورد سرد دارد. این ورق‌ ها مقاومت زیادی در مواجه با ضربه از خود نشان می‌ دهند. علاوه بر این، سطح استحکام کششی و کیفیت قوطی مبلی از این دست، بسیار مناسب است و همین ویژگی سبب می‌ شود که پروفیل‌ های مبلی که با استفاده از ورق سیاه تولید شده اند،  کاربردهای متنوعی را دارا باشند.

 

پروفیل مبلی تولید شده با ورق آلومینیوم

یکی از مهم‌ ترین خصوصیات ورق آلومینیوم، شکل‌ پذیری و البته انعطاف بی‌ نظیر آن است. این ورق‌ ها عموما به شکل آلیاژ تولید می‌ گردند. اما با این حال، باز هم انعطاف آن‌ ها از ورق‌ های آهنی بالاتر است. این پروفیل مبلی با توجه به ظاهری زیبا و درخشان در صنایع مبلمان به صورت گسترده استفاده می گردد.

 

پروفیل مبلی تولید شده با ورق گالوانیزه

یکی از راهکارهای مفید برای مقابله با این فرآیند طبیعی، گالوانیزه ­کردن این ورق‌ ها است. بنابراین، پروفیل مبلی تولید شده با ورق گالوانیزه، در مقابل پروفیل مبلی با ورق سیاه مقاومت بالاتری در برابر زنگ‌ زدگی دارد. از این رو می توان گفت این قوطی مبلی می تواند نقش بسیار زیادی را برای کسب و ها داشته باشد و به مدت طولانی از آن ها استفاده کنند.

 

ویژگی قوطی مبلی که باید بدانید!

قوطی مبلی که به خاطر استفاده فراوان آن در صنعت مبلمان و نرده سازی، از شهرت زیادی برخوردار است، دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که باعث شده در صنایع مختلفی خواهان زیادی داشته باشد. مهم ترین ویژگی های این پروفیل عبارتند از:

مشخصات ظاهری: قوطی مبلی بسیار براق و زیبا است و همین باعث شده تا در تولید وسایل خانگی همچون میز و مبل از آن استفاده شود. لازم به ذکر است که درز جوش این نوع پروفیل نیز بسیار ظریف است به گونه ای که مشاهده آن در چنین وسایلی دشوار خواهد بود.

مشخصات شیمیایی: مواد اولیه این محصول آلیاژی هستند یعنی به عنوان مثال اگر از ورق فولادی در تولید قوطی مبلی استفاده گردد، معمولا فولاد و کربن در آن به کار رفته است. قابلیت رنگ کردن و آبکاری این محصول نیز از دیگر خصوصیات منحصر به فرد آن به شمار می‌ رود.

مشخصات فیزیکی: هر تولیدکننده، قوطی مورد نظر خود را با استانداردهای خاصی تولید می‌ نماید. بنابراین، مشخصات فیزیکی پروفیل مبلی در کارخانه‌ ها و برندهای مختلف، با هم متفاوت است. مشخصات این محصول با توجه به سایز، ضخامت و وزن تعیین می‌ گردد.

 

فرآیند و مراحل ساخت قوطی مبلی تا عرضه آن به بازار

نحوه تولید بعضی مقاطع فولادی مانند میلگرد بسیار مختلف است و برای تولید چنین مواردی از  نورد گرم استفاده می کنند که همین امر می تواند بر ویژگی ها و ساختار فیزیکی آن ها نیز تاثیر بگذارد. بعضی از پروفیل‌ ها مانند ستون صنعتی، از فرآیند نورد سرد به تولید می رسند  و بعضی دیگر مانند تیر ورق، از جوشکاری استفاده می کنند تا محصول نهایی به تولید برسد.

مراحل تولید پروفیل مبلی به شرح ذیل است:

مرحله اول: نوار بری ورق

مرحله دوم: به شکل رول درآوردن ورق به صورت مجدد

مرحله سوم: شکل دهی به آن بدین صورت که در ابتدا به شکل لوله و سپس به شکل مربع در آیند

مرحله چهارم: جوشکاری بدین صورت که درز ایجاد شده را با جوشکاری فرکانس بالا جوش می‌ دهند

مرحله پنجم: خنک‌ کاری بدین شکل که قسمت جوش داده شده با سرعتی متوسط خنک می‌ شود تا از بیش از حد نرم‌ شدن آن جلوگیری شود.

مرحله ششم: برشکاری و بسته‌ بندی قوطی مبلی

 

کاربرد قوطی مبلی

کاربرد قوطی مبلی در صنعت بسیار زیاد است. از جمله صنایعی که باعث این محصول با همین نام نیز شناخته شود، صنعت ساخت انواع مبلمان است. البته از دیگر کاربرد اصلی آن عبارتند از تولید مبلمان، فرفورژه، تجهیزات صنایع هوایی، تولید دوچرخه و ساخت تابلوهای تبلیغاتی و … که هر کدام از این موارد به انواع مختلفی از قوطی مبلی نیاز دارند.

مطالب مرتبط:

 

وزن و ضخامت کم این پروفیل محبوب باعث شده تا به آن لقب قوطی سبک نیز بدهند. قیمت قوطی مبلی بر مبنای قیمت ورق روغنی و در کل ورق استفاده شده برای تولید آن، مشخص می‌ شود. البته لازم به ذکر است قیمت دلار، اجرت انجام خدمات برای مثال خم کردن، آبکاری و جوشکاری را نیز باید در تعیین قیمت نهایی این پروفیل مد نظر قرار داد.

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS عکس های جدیدRSS ویدائوRSS مسترسئوکارلینک های مرتبطپیوندهاRSS آکادمی ایران اسکین کرRSS ایران کریر فیلیمو