دلیل ورم پا در سالمندان چیست؟

ورم کردن پا در افراد مسن یک شکایت متداول می باشد. این تورم قادر است تا در هر دو پا و یا تنها در یک مچ پا بوجود آید و به دنبال مایعی می باشد که در بافت های نرم اطراف مچ پا و یا در مفصل مچ پا تجمع می یابند. عموما این تورم در موقعی بوجود می آید که فرد بیش از اندازه بایستد ؛ غذای شور بخورد و یا اینکه بدون تمرین دادن پا ها ، برای مدت زمان طولانی بنشیند در ادامه این مطلب همراه نودی باشید ، تا با مهم ترین دلایل ورم کردن پا در سالمندان آشنا شوید .

 ۱) ادم

شایع ترین دلیل ورم کردن پاها در سالمندان است ؛ بدین معنی می باشد که تجمع آب اضافی در بدن موجب تورم بافت های نرم زیر پوست می گردد ؛ موقعی که تورم در اندام های انتهایی همچون مچ پا و یا پا باشد ؛ ادم محیطی نامیده می شود.

۲) نارسایی احتقانی قلب

امکان دارد تا در این مورد به همراه ورم پا ، درد در ناحیه قفسه سینه هم مشاهده گردد ؛ با هدف تشخیص و درمان قطعی ، ضروری است تا مراجعه به بهترین متخصص قلب و عروق صورت گیرد.

همچنین بخوانید : چگونه بدون آزمایش گروه خونی خود را بفهمیم ؟

 ۳٫سیروز کبدی

سیروز در حقیقت پایانی ترین مرحله اسکار (فیبروز) کبد می باشد ؛ در هر بار که کبد به موجب بیماری ، مصرف زیاد الکل و… دچار آسیب می شود ؛ سعی در ترمیم خود دارد ؛ بافت اسکار در این روند بوجود می آید ؛  با گسترش سیروز ، بافت های زخم زیاد تری بوجود می آیند که عملکرد کبد را در مشکل می اندازند . ازعلائم همین بیماری ، ورم پا در سالمندان می باشد.

۴) بیماری کلیوی

در صورت همراه بودن ورم مچ پا با علائمی به مانند رنگ پریدگی و بیحالی ، این مورد صادق است .

 

۵) گردش ضعیف خون

به معنی گردش خون غیر صحیح و نیز تجمع خون در پا ها .

همچنین بخوانید :بهترین دستگاه لیزر موهای زائد برای استفاده خانگی

۶) آسیب دیدن سیستم لنفاوی

در صورت آسیب دیدن این سیستم ، مایعات اضافی در بافت های بدن شما تجمع یافته و موجب تورم در اندام های گوناگون می گردد ؛ عموما هم به این علت که غدد لنفاوی دچار آسیب و یا برداشته شده باشد .

۷) شرایط تیروئید

اختلال در عملکرد تیروئید قادر است تا موجب تورم در اعضای گوناگون بدن همچون پاها شود .

۸) مصرف کردن بعضی از داروها

تورم در ناحیه مچ پا در این مورد اکثرا به دنبال تغییر نوع دارو به دیگری و یا نیز تغییر مقدار دوز دارو می باشد . برخی از این دارو های تورم زا عبارتند از :  داروهای ضد فشار خون ، ضد آریتمی ، دیابتی ، فشار خون بالا ، ضد التهاب ها ، عوامل شیمی درمانی و…

همچنین بخوانید : بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست خشک

 ۹) نقرس

موقعی که رسوبات کریستال در مفاصل مچ پا و یا بافت های نرم اطراف مچ پا بوجود می آید ؛  درد ، سفتی و تورم حاصل می گردد.

۱۰) آسیب های مچ پا

آسیب هایی همچون : شکستگی  ، کشیدگی مچ پا ، آسیب دیدگی پیشین در مچ پا

۱۱) سبک زندگی و شرایط بدنی

مواردی همچون : پوشیدن کفش نامناسب ،کم خونی ، رژیم غذایی نامناسب و پرنمک ، نیش حشرات و یا نیز گزش جزو دلایل ورم پا در سالمندان هستند که به سبک زندگی و شرایط بدنی مرتبط می باشند.

back2-7 دلیل ورم پا در سالمندان چیست؟

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *