تاریخ انتشار : دوشنبه 6 نوامبر 2023 - 9:41
533 بازدید
کد خبر : 3490

راه های مقابله با خشم و عصبانیت

راه های مقابله با خشم و عصبانیت

عصبانیت در حقیقت احساسی طبیعی می باشد و قادر است تا در موقع عبور کردن از مشکلات و مسائل گوناگون ، چه در خانه و چه در محل کار، به شما کمک نماید ؛ با این حال اما چنانچه عصبانیت ، از کنترل خارج گشته و تهاجمی ، انفجاری و یا نیز حتی موجب برخوردهای

عصبانیت در حقیقت احساسی طبیعی می باشد و قادر است تا در موقع عبور کردن از مشکلات و مسائل گوناگون ، چه در خانه و چه در محل کار، به شما کمک نماید ؛ با این حال اما چنانچه عصبانیت ، از کنترل خارج گشته و تهاجمی ، انفجاری و یا نیز حتی موجب برخوردهای فیزیکی گردد ؛  مشکل ‌ساز خواهد شد. در اصل ، کنترل عصبانیت ، امری است  بسیار مهم و به شما کمک می‌ نماید تا حرفی نزنید و یا کاری نکنید که بعد ها موجب پشیمانی ‌تان گردد.

در ادامه این مطلب همراه نودی باشید تا به بررسی، برترین و مطمئن ترین راه های مقابله با خشم و عصبانیت بپردازیم :

1) شمردن

تا عدد 10 بشمارید. چنانچه هم شدیدا عصبانی می باشید ؛  امر شمارش را از 100 شروع بکنید. در حقیقت در این مدت ، نرخ ضربان قلب تان آهسته گشتخ و خشم ‌تان به احتمال بسیار زیاد ، فروکش خواهد کرد.

2) کشیدن نفس عمیق

در موقع عصبانیت ، نفس هایتان ‌ به شماره می ‌افتند و هر چقدر که خشم‌ تان بیشتر گردد ؛  سرعت نفس کشیدن ‌تان نیز زیاد تر خواهد شد. شما قادرید تا این وضعیت را با تنفس آهسته و عمیق کنترل نمایید. با هدف انجام تنفس عمیق ، هوا را از بینی وارد بدن نموده و و از راه دهان ، به بیرون بفرستید. این دم و بازدم را به صورت ‌آرام و در مدت زمان چند ثانیه انجام بدهید.

3) قدم زدن

ورزش قادر است تا اعصاب را آرام نماید و از خشم ها بکاهد ؛ لذا در هر موقعی که عصبانی شدید ؛ به پیاده روی رفته و یا دوچرخه سواری نمایید و یا نیز چند ضربه به توپ بزنید. در حقیقت این تخلیه انرژی ، برای ذهن و بدن شما مفید می باشد.

همچنین مطالعه کنید : بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب و جوش دار

4) قرارر دادن ماهیچه ‌ها در حالت آرامش

ضروری است تا در امر آرام ‌سازی عضلانی ، ماهیچه‌ های گوناگون بدن ‌خود را در گام اول اندکی سفت و سپس آزاد نمایید و در موقع سفت و آزاد نمودن عضلات ، تنفس عمیق و آهسته نیز انجام دهید.

5) تکرار کردن نوعی مانترا با خود

در بعضی از آیین‌ها همچون هندو و زرتشت ها ، به گروهی از کلمات و آواهایی که با آهنگ مخصوص به دفعات بسیار تکرار می‌ گردند ؛  مانترا اطلاق می شود .

لذا برای خود کلمه و یا عبارتی لحاظ کنید که تکرار آن در زمان های عصبانیت ، شما را آرام و افکارتان را متمرکز نماید. در حقیقت ، عبارات «آرام باش» ، «سخت نگیر» و «حالت خوب می ‌شه» ، مثال های خوبی از این مانتراها می باشند.

6) انجام دادن حرکات کششی

حقیقتا حرکات کششی گردن و شانه ، مثال‌ های مناسبی از حرکات ملایم یوگا می باشند که به شما در کنترل کردن بدن و مهار نمودن احساسات ‌تان کمک می نماید.در عین حال به هیچ گونه ابزار خاصی با هدف انجام دادن این حرکات کششی ، نیازمند نیستید.

back1-1 راه های مقابله با خشم و عصبانیت

همچنین مطالعه کنید : دلایل ورم معده کودکان و بزرگسالان + راه های درمان

7) پرت کردن حواس خود

در موقع عصبانیت ، سریعا وارد اتاقی آرام بشوید ؛ چشم‌ های خود را بسته و خود را در محیطی خوش‌ منظره و آرام ‌بخش تصور نمایید. در همین حین هم بر روی جزئیات متمرکز گردید ؛ برای مثال آبی که در این منظره روان می باشد ، به چه رنگی می باشد ؟ کوه ‌ها به چه اندازه بلند اند ؟ صدای پرندگان به مانند چه می باشد ؟ و… این تمرین به شما کمک می نماید تا در موقع عصبانیت ، خود را آرام نمایید.

8) گوش دادن به موسیقی

این اجازه را بدهید تا موسیقی ، احساسات خشم‌ را از شما دور نماید ؛ بدین ترتیب هدفون گذاشته و به موسیقی مورد علاقه خود گوش داده تا عصبانیت ‌تان رفع گردد  ؛ در این بین توصیه می گردد تا به موسیقی ‌های پرسروصدا یا هِوی متال گوش ندهید.

9) سکوت کردن

زمانی که از عصبانیت ، حرارت‌ بدن ‌شما به بالا می ‌رود ؛ این امکان وجود دارد تا وسوسه گردید و این اجازه را دهید تا حرف ‌هایی پر از خشم بزنید. عموما این حرف‌ها بیشتر از اینکه موثر باشند ؛ صدمه رسان هستند. در این نوع زمان ها ، همچون زمانی که کودک بودید ؛ اینگونه وانمود نمایید که لب‌ های تان با چسب به هم چسبیده ‌اند و بدین ترتیب شما نمی ‌توانید تا حرف بزنید.

همچنین مطالعه کنید : چگونه بدون آزمایش گروه خونی خود را بفهمیم ؟

10) فرصت دادن به خود

اندکی به خو فرصت بدهید. به دور از سایرین بنشینید. در این زمان که ساکت می باشید ؛  قادرید تا اتفاقات را بررسی نموده و در همان حال بتوانید تا احساسات خود را به حالت خنثی باز گردانید. حتی این امکان وجود دارد تا این لحظات کوتاهی که به دور از دیگران می باشید ؛  برای شما آن چنان مفید واقع شود که تصمیم بگیرید همه روزه چنین فرصتی برای خود فراهم نمایید.

11) اقدام کردن

انرژی خشم‌ خود را مهار نمایید. کار های خوبی برای دیگران انجام بدهید. در ارتباط با مشکلی اجتماعی ، به یک مقام رسمی نامه نگاری کنید . انرژی‌ و احساسات خود را صرف موضوعات مفید و پربار بکنید.

12) یادداشت کردن موضوع و دلیل عصبانیت ‌

آن چیزی را که قادر نیستید بگویید ؛ شاید بتوانید بنویسید. بدین ترتیب سریعا احساس‌ خود و اینکه به چه طریق قصد داردید به آن واکنش نشان دهید را یادداشت نمایید. در حقیقت ذهن شما در موقع یادداشت برداری ، آن موضوع را بررسی می نماید و باعث آرامش‌ شما می گردد. در این حالت شما قادرید تا موضوعی که احساسات‌ شما را برانگیخته کرده است را مجددا ارزیابی نمایید.

13) انتخاب کردن در دسترس‌ ترین راه ‌حل

این امکان وجود دارد تا از اینکه کودک شما اتاق خود را نامرتب رها کرده و به پیش دوست خود رفته باشد ؛ عصبانی شده باشید. در این حالت مثلا بهترین کار ، فقط بستن در اتاق می باشد ؛ بدین ترتیب شما قادرید تا  به صورت موقت ، به خشم‌ خود پایان دهید.

14) بوجود آوردن تغییر در روش معمول خود

برای مثال چنانچه در موقع رفتن به سرکار ، بسیار سریع می‌ رسید ؛ راه تازه ای را بیابید . مثلا از راهی حرکت کنید که امکان دارد اندکی طولانی تر بشود ؛ اما شما را در طول مسیر کمتر ناراحت می نماید .

همچنین مطالعه کنید : بهترین فیلم های علمی تخیلی از نظر IMDB

15) صحبت کردن با یک دوست

در ارتباط با موضوعی که عصبانی ‌تان می نماید ؛  به صورت ‌تنهایی فکر ننمایید. به منظور اینکه قادر باشید تا به صورت درست ، فکر و اقدام بکنید ؛ با دوستی قابل اعتماد و حامی صحبت نماید ؛ چراکه امکان دارد او قادر باشد تا چشم‌ انداز تازه ای در برابر شما قرار بدهد.

16) انجام دادن کار های شادی آور

در حقیقت هیچ ‌چیزی به جز حال خوب ، قادر نمی باشد تا زهر حال بد را از میان بر دارد ؛ لذا در هر موقعی که نسبت به یک موضوعی عصبانی شدید ؛ کاری را انجام دهید که باعث خنده شما گردد ؛ برای مثال با کودک خود بازی بکنید.

back2-1 راه های مقابله با خشم و عصبانیت

17) تنظیم کردن تایمر خود

در زمانی که عصبانی می باشید ؛  نخستین چیزی که به ذهن شما خطور می کند ؛  عموما چیزی نمی باشد که باید آنرا به زبان آورید. پیش از انجام دادن هر پاسخ و واکنشی ، اندکی صبر نمایید. در حقیقت این مهلت به شما کمک می نماید تا آرام ‌تر شده و بدین ترتیب  کلمات مناسبی را بر زبان بیاورید.

18) نوشتن نامه

به آن فردی که شما را عصبانی نموده ؛  نامه نوشته و یا نیز ایمیل آماده نمایید و سپس آن را پاک بکنید. در حقیقت در اکثر موارد ،  بیان کردن احساسات‌ ‌تان ، همه آن چیزی می باشد که شما می‌ خواهید ؛ حتی چنانچه آن احساسات به هیچ وجه دیده  و یا خوانده نشوند.

همچنین مطالعه کنید : بهترین فیلم های عاشقانه از نظر IMDB

19) گذاشتن فرض بر بخشیدن

بی شک مهارت عاطفی بسیاری لازم می باشد تا شهامت بخشیدن فردی را که موجب آزارتان گشته را بیابید. در صورتی که نمی ‌توانید به این حد از مهارت و توانایی برسید ؛  حداقل پیش خود اینگونه وانمود نمایید که او را بخشیده ‌اید. در اصل این کار به  شما کمک می نماید تا خشم خود را کنترل نمایید.

20) انجام دادن تمرین دلسوزی

تلاش نمایید تا خود را به جای فرد دیگری بگذارید و موقعیت رخ داده را از نگاه آنان مشاهده نمایید. در صورتی که قادر باشید تا داستان را آن طور که آنان مشاهده کرده اند تصور نمایید ؛  این امکان وجود دارد تا به درک جدیدی از موقعیت برسید و بدین ترتیب کمتر عصبانی بشوید.

21 ) پیدا کردن روشی خلاقانه

تلاش بر این بکنید تا خشم‌ خود را به موضوعی مفید تبدیل نمایید  ؛ مثلا موقعی که ناراحت و عصبانی می باشید ؛  نقاشی نمایید ؛ به باغچه ‌خود برسید و یا اینکه شعر بنویسید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS عکس های جدیدRSS مسترسئوکارلینک های مرتبطپیوندهاRSS مرکز فیشیال تبریز فیلیمو