راه های انتقال ایدز از رابطه دهانی و مقعدی

ایدز یا در حقیقت همان نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی  ، یک نوع بیماری می باشد که با ورود ویروسی به نام اچ آی وی و حمله کردن به دستگاه ایمنی بواسطه همان ویروس بوجود می آید . بیماری حاصله از این ویروس ، سه مرحله اصلی دارد که مرحله سوم و آخر آن ، ایدز نام دارد .

ویروس اچ آی وی در واقع در خون و دیگر مایعات بدن فرد مبتلا همچون منی و مایعات مهبلی یافت می گردد. این ویروس قادر نیست تا برای مدت زمان زیادی در خارج از بدن زندگی نماید ؛ لذا  به منظور ابتلا به ویروس اچ آی وی ، ضروری است تا مایعات بدن یک فرد مبتلا وارد بدن تان بشود . لازم به ذکر است که تماس با بزاق ، هیچ وقت موجب منتقل شدن اچ آی وی نمی گردد. در اصل ویروس بواسطه تماس با جریان خون یا نیز از راه غشاهای مخاطی نازک همچون غشای درون مهبل ، مقعد و یا مجرای ادراری  وارد بدن می گردد.

بررسی راه های انتقال ایدز از رابطه دهانی و مقعدی :

از طریق رابطه جنسی مقعدی

رابطه جنسی مقعدی مفعولی در مقایسه با رابطه جنسی مهبلی مفعولی ، دارای خطر بیشتری به منظور انتقال اچ آی وی می باشد ؛  چراکه پوشش داخلی مقعد از پوشش داخلی مهبل نازک تر می باشد ؛ لذا در حین این رابطه جنسی ، امکان آسیب آن بیشتر می باشد. در حقیقت هر نوع تماس با خون در حین رابطه جنسی ، افزایش دهنده خطر ابتلا می باشد.

لازم به ذکر است چنانچه یک مرد در حالت فاعل در رابطه جنسی مقعدی با یک مرد و یا زن دیگر که مبتلا به اچ آی وی می باشد قرار گیرد ؛ خطر ابتلای وی نیز موجود می باشد.

همچنین مطالعه کنید : دلایل ورم معده کودکان و بزرگسالان + راه های درمان

back1-13 راه های انتقال ایدز از رابطه دهانی و مقعدی

از طریق رابطه جنسی دهانی

رابطه جنسی دهانی با یک شریک مبتلا به این ویروس ، در اصل خطر انتقال هر چند به مقدار اندک را در بر دارد. چنانچه یک فرد رابطه جنسی دهانی اعم از لیسیدن و یا مکیدن آلت مردانه با یک مرد مبتلا به این ویروس برقرار نماید ؛  مایعات بدن فرد مبتلا قادرند تا وارد دهان او بشوند. بدین ترتیب چنانچه لثه فردی دارای خونریزی باشد و یا نیز در دهان خود دارای زخم های کوچک باشد ؛ خطر وارد شدن این ویروس به جریان خون وی هر چند اندک وجود دارد. همچنین چنانچه هم مایعات بدن یک زن مبتلا ، وارد دهان شریک وی بشوند هم خطر انتقال ویروس اچ آی وی وجود دارد.

روش پیشگیری از مبتلا شدن به ایدز

تا امروز هیچ نوع درمان قطعی برای بیماری ایدز ساخته نشده است؛ هیچ نوع واکسن و حتی دارویی برای بهبودی کامل وجود ندارد به همین دلیل مهم ترین و بهترین راه حل پیشگیری است.

همچنین مطالعه کنید : بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب و جوش دار

با انجام چند راهکار ساده میتوان از انتقال بیماری پیشگیری کرد

۱-پیشگیری توسط انتقال جنسی: جلوگیری از بی بند و باری و رعایت اصول اخلاقی از انتقال آن جلوگیری میکند

۲-پیشگیری توسط انتقال از طریق خون: با پیشرفت سطح علمی جامعه انتقال hiv به وسیله خون کاهش یافته اما فقط در زمان های ضروری لازم است خون اهدا یا دریافت کنیم.

۳-پیشگیری توسط انتقال عفونت از طریق بریدگی پوست: خدماتی همچون ختنه، سوراخ کردن گوش، خالکوبی و حجامت که به روش های سنتی و غیربهداشتی انجام میشود پرهیز کنید.

۴-پیشگیری توسط انتقال در زمان تولد: زنان آلوده بهتر است از بارداری و زایمان خودداری کنند چون احتمال انتقال بیماری به فرزند نیز زیاد است.

همچنین مطالعه کنید : دلیل ورم پا در سالمندان چیست؟

back2-14 راه های انتقال ایدز از رابطه دهانی و مقعدی

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *