تاریخ انتشار : شنبه 2 سپتامبر 2023 - 20:00
176 بازدید
کد خبر : 10960

تفاوت بریج و دندان مصنوعی با ایمپلنت ( + مقایسه )

تفاوت بریج و دندان مصنوعی با ایمپلنت ( + مقایسه )

وقتی که فردی دندان خود را از دست می دهد علاوه بر تاثیر آن روی ظاهر فرد، این موضوع بر روی اعتماد به نفس فرد نیز تاثیر می گذارد. متاسفانه امروزه افراد زیادی رژیم های نادرست دارند و از تنقلات و شیرینی جات استفاده زیادی می کنند که همین موارد می تواند پوسیدگی و خراب

وقتی که فردی دندان خود را از دست می دهد علاوه بر تاثیر آن روی ظاهر فرد، این موضوع بر روی اعتماد به نفس فرد نیز تاثیر می گذارد. متاسفانه امروزه افراد زیادی رژیم های نادرست دارند و از تنقلات و شیرینی جات استفاده زیادی می کنند که همین موارد می تواند پوسیدگی و خراب شدن دندان ها را افزایش دهد. برای ترمیم و درمان دندان های از دست رفته روش های زیادی وجود دارد که  در اکثر افراد این سوال را به وجود میآورد که کدام روش مناسب تر است؟ در این مقاله ما قصد بررسی تفاوت بریج، دندان مصنوعی و ایمپلنت را داریم و این دو را مورد مقایسه با یک دیگر قرار می دهیم. در این حالت می توانید بهترین روش درمان و ترمیم دندان های از دست رفته خود را انتخاب کنید.

images_1693395323_64ef297b73f3d تفاوت بریج و دندان مصنوعی با ایمپلنت ( + مقایسه )

بریج دندان چیست؟

بریج دندان از قدیمی ترین روش های درمان بی دندانی است که در این روش برای درمان تنها فضای خالی کافی نیست و از همین جهت دندان های سالم و طبیعی را برای استفاده از این روش درمان تراش می دهند. با توجه به بررسی ها وتحقیقات میتوان گفت که این روش درمان، مناسب افرادی است که دندان های اطراف فضای خالیشان نیاز به روکش داشته باشند.

نحوه انجام بریج دندان

بریج دندان را برای رفع مشکلات بی دندانی تولید میک نند و در این روش درمان بریج مانند یک پل روی دندان های اطراف قرار می گیرد و فضای خالی را می پوشاند. معمولا بریج‌ ها دو طرف محل اتصال دندان‌ های پایه، روکش می‌ شوند. البته در بعضی موارد بریج به دندان‌ های دو طرف توسط باله‌ هایی می‌ چسبد. گاهی هم بریج فقط از یک طرف پایه دارد.

بریج و روکش دندان برای چه کسانی مناسب است؟

بریج دندان مناسب افرادی است که تنها یک دندان را از دست داده اند و قصد ترمیم همان را دارند و از بزرگ ترین معایب آن میتوان به این موضوع اشاره کرد که دندان های سالم فرد تراش می خورند. بریج ها مانع تحلیل رفتن و کاهش تراکم استخوان نمی شوند و در عین حال در محلی از دهان که دندان را از دست داده است  در زیر روکش با وجود بریج ممکن است آتروفی استخوان بروز دهد. همچنین این موضوع را باید در نظر داشته باشید که دندان هایی که زیر روکش قرار می گیرند به دلیل این که نمی توانید دندان های خود را تمیز کنید ممکن است دچار پوسیدگی شوند و شما متوجه این موضوع نخواهید شد. اگر دندان های اطراف ناحیه بی دندانی دارای پرشدگی باشند و دندان ها نیاز به روکش یا تاج داشته باشند این روش می تواند برای شما مناسب باشد.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان در حال حاضر از بهترین روش های درمان بی دندانی است، در این روش درمان ابتدا پایه ایمپلنت را درون استخوان فک قرار می دهند و این امر تحت یک عمل جراحی صورت می گیرد. ابتدا لثه را برش می دهند، استخوان فک را با استفاده از تجهیزات دندان پزشکی سوراخ می کنند و پایه ایمپلنت را درون استخوان فک قرار می دهند. این پایه ها را از تیتانیوم می سازند تا با استخوان فک و بدن انسان سازگار باشد، از همین جهت استخوان فک به خوبی رشد کرده و اطراف پایه را می پوشاند تا محکم شود، به اصطلاح می گویند پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش خورده است.

باید بدانید قبل از انجام این عمل جراحی استخوان فک و تراکمش را در نظر می گیرند و اگر نیاز باشد پیوند استخوان انجام می دهند تا استخوان فک را ترمیم و تقویت کنند.

شاید برایتان جالب باشد » ایمپلنت دندان چیست ؟ 

images_1693395357_64ef299d51f15 تفاوت بریج و دندان مصنوعی با ایمپلنت ( + مقایسه )

پایه ایمپلنت مانند ریشه دندان عمل می کند و ایمپلنت دندان مانع تحلیل رفتن استخوان فک و از بین رفتن حالت آن می شود. پس از این که پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش خورد روکش ایمپلنت یا تاج را روی پایه پیچ می کنند یا می چسبانند. این ایمپلنت ها به دلیل شباهت زیاد به دندان های طبیعی چه از نظر ظاهری، چه از نظر آناتومی ساخت و استفاده دارای کاربرد و طول عمر زیادی هستند. این ایمپلنت ها بر خلاف دندان های مصنوعی نیازی به تکیه به دندان های طبیعی ندارند از همین جهت این ایمپلنت ها به دندان های طبیعی آسیبی نمی رسانند و موجب تخریب این دندان های سالم نمی شوند.

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان دارای مزیت های زیادی است که مهم ترین این مزیت ها را در مطلب زیر برای شما بیان کرده ایم.

 • موفقیت درمان به روش کاشت ایمپلنت دندان بیشتر از 95 درصد تخمین زده شده است.
 • درمان به روش کاشت ایمپلنت دندان در یک جلسه امکان پذیر می باشد ولی باید در نظر داشته باشید که برای معاینه باید به دندان پزشک مجددا مراجعه نمایید.
 • ایمپلنت دندان دارای طول عمر طولانی است و طول عمر ایمپلنت ها تقریبا 20 سال تخمین زده شده است البته در برخی موارد این طول عمر مادام العمر می باشد.
 • مراقبت از ایمپلنت دندان مانند دندان های طبیعی می باشد و از همین جهت بسیار ساده و راحت است.
 • همانطور که بیان کردیم ایمپلنت دندان مانند دندان های طبیعی عمل می کند، از همین جهت استخوان فک به رشد خود ادامه می دهد و مانع تحلیل استخوان فک و کاهش تراکم آن می شود.
 • ایمپلنت دندان موجب یکپارچگی ساختار صورت و حفظ ساختار فک می شود.

معایب ایمپلنت دندان چیست؟

معایب ایمپلنت دندان نیز از قبیل زیر می باشند:

 • هزینه ایمپلنت دندان به نسبت دندان مصنوعی و بریج بیشتر می باشد و علت آن نیاز به تجهیزات، زمان، تخصص و میزان حساسیت و طول عمر بیشتر در این درمان است.
 • ایمپلنت دندان مناسب همه افراد نمی‌ باشد. این روش برای افرادی که استخوان و لثه ‎های سالم دارند مناسب است. به این صورت می‌ توانند روی فک به خوبی قرار بگیرند. البته می‌ توان از پیوند استخوان و لثه استفاده کرد که هزینه‌ ها را افزایش می‌ دهد.

مزایای دندان مصنوعی چیست؟

دندان های مصنوعی دارای مزایایی هستند که این مزایا از قبیل زیر می باشند:

images_1693395405_64ef29cd43d81 تفاوت بریج و دندان مصنوعی با ایمپلنت ( + مقایسه )

 • دندان های مصنوعی در مقایسه با دیگر روش های درمانی از هزینه پایین تری برخوردار هستند.
 • افرادی که دچار تحلیل لثه و استخوان فک شده اند از این روش برای درمان خود می توانند استفاده کنند.
 • این روش درمان نیاز به عمل جراحی ندارد و از همین جهت غیر تهاجمی محسوب می شود که خود یک مزیت بسیار مهم است.
 • درمان به روش دندان مصنوعی در کوتاه مدت انجام می شود و در نهایتا 4 جلسه به پایان میرسد.

معایب دندان مصنوعی

معایب دندان مصنوعی از قبیل زیر میباشند

 • گاهی به دلیل تغییر ساختار صورت و لثه‌ ها به دلیل بالا رفتن سن باید دندان مصنوعی‌ را مجدد تنظیم و یا تعویض کرد
 • عادت کردن به دندان های مصنوعی مدتی زمان نیاز دارد. در روز های ابتدایی موجب افزایش بزاغ دهان می شود و غذا خوردن و صحبت کردن را سخت می کند.
 • دندان‌ های مصنوعی مانند دندان‌ های معمولی نیاز به مراقبت روزانه دارند. دقت داشته باشید که بی توجهی به این امر می‌ تواند موجب بروز عفونت در ناحیه لثه و اطراف دهان شود.

منبع » dental implant vs bridge ، dental implant vs denture

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS عکس های جدیدRSS ویدائوRSS مسترسئوکارلینک های مرتبطپیوندهاRSS آکادمی ایران اسکین کرRSS ایران کریر فیلیمو