روش های جلوگیری از بارداری

روش های جلوگیری از بارداری شامل چه مواردی است؟

تاکنون روشهای گوناگون و متعددی برای پیشگیری از حاملگی ابداع شده است که برخی از آنها بعلت زیان آور یا خطرناک بودن، بتدریج کنار رفته و فراموش شده است. سعی ما بر این است که در بخش دانستنی های جنسی شما را با تمامی روشهای مورد قبول دنیای پزشکی امروز آشنا سازیم و اطلاعات کاملی در مورد قدرت اثر ضدبارداری، فواید و عوارض هر روش ارائه دهیم. مطالبی که از نظرتان خواهد گذشت شامل آخرین پژوهشهای معتبر جهان در مورد روش های جلوگیری از بارداری است که مورد پذیرش دانشمندان و پزشکان متخصص صاحب نظر در این رشته می باشد.

در قسمتهای مختلف، به ترتیب روش آمیزش ناپیوسته، آموزش انباشته، شستشو، پرهیز دوره‌ای، ژل ها و کرمهای ضد بارداری، قرص ضدبارداری، رفع حاملگی پس از مقاربت، داروی ضدبارداری تزریقی، کاندوم (کاپوت)، و بستن مجرای تناسلی مرد توضیح داده خواهد شد. این روش‌ها عبارتند از:

birth-control-pill-packets روش های جلوگیری از بارداری

روش های جلوگیری از بارداری

۱)آمیزش ناپیوسته

اولین تجربه بشر در مورد جلوگیری از بارداری، روش «آمیزش ناپیوسته» است. این روش در تمام نقاط دنیا انجام شده و به اسامی مختلفی از قبیل «روش ناکام» و «مراقب بودن» نامیده شده است. در این روش، مرد در هنگام انزال، آلت تناسلی خود را از مهبل خارج می‌کند تا مایع منی وارد دستگاه تناسلی زن نشود؛ به این ترتیب از حاملگی جلوگیری به عمل می آید.

از آنجا که روش آمیزش ناپیوسته نیاز به تعلیمات خاص و ابزاری ویژه ای ندارد، به اندازۀ کافی مورد توجه قرار نگرفته و از سوی دیگر بشدت تحت الشعاع تبلیغات شرکتهای سازندۀ وسایل جلوگیری از بارداری واقع شده است. این روش نیاز به صرف هیچگونه هزینه ای ندارد، در هر شرایطی قابل انجام است و هیچگونه عوارضی برای زن یا مرد ایجاد نمی‌کند. با انجام این روش، خطر ابتلاء به سرطان دهانۀ رحم کاهش می یابد و بعنوان یک راه پیشگیری از سرطان رحم به شمار میرود. البته این روش ، مطمئن نیست و ریسک بالایی دارد.

۲) آمیزش انباشته

در این روش، مرد باید از انزال جلوگیری کند و هر بار که احتمال انزال پیش می‌آید بایستی آلت را خارج نماید و به وسیلۀ تمرکز روانی از انزال جلوگیری کند. به این ترتیب مقاربت طولانی و پرلذت برای زن و مرد (بویژه زن) فراهم می‌شود. در این روش اصلا انزالی صورت نمی‌گیرد.  در مشرق زمین بویژه کشور چین، مردان چنین تصور میکنند که عدم انزال، مسئله ای خطرناک و پر عارضه است در حالی که این تصورات کاملا بی مورد است. بطور کلی آمیزش انباشته روش نسبتا دشواری است و برای همه کس قابل انجام نمی باشد و مطالعات زیادی در مورد آن انجام نشده است. خطر حاملگی در این روش، نسبتا زیاد است و جزء روشهای ضدبارداری مطمئن به حساب نمی‌آید.

۳) شستشو

در زمان جنگ جهانی دوم در آمریکا یکی از پرطرفدارترین روش های جلوگیری از بارداری «شستشو» بود و در حدود یک سوم زنان از این روش استفاده می کردند. در این روش، بلافاصله پس از مقاربت، زن مهبل خود را بوسیلۀ دوش مهبلی مخصوص این کار، کاملا شستشو می‌دهد. برای شستشو می توان از سرکه، آب نمک استفاده کرد.

«شستشو» بطور کلی روش موفق و موثری برای جلوگیری از بارداری نیست و در صورت عدم رعایت مسائل بهداشتی ممکن است منجر به عفونت دستگاه تناسلی گردد. به عقیدۀ اکثر متخصصین، روش شستشو هیچ حفاظتی در برابر حاملگی ایجاد نمی‌کند زیرا ظرف چند ثانیه پس از انزال، اسپرم ها وارد رحم می شوند و وقتی که شستشو انجام میشود فقط اسپرم های داخلی مهبلی خارج میشوند.

۵) پرهیز دوره‌ای

در هر دورۀ عادت ماهیانه احتمال حامله شدن حداکثر در ۸ روز وجود دارد ولی گاهی اوقات ممکن است حاملگی در خارج از این هشت روز رخ دهد.  بطور کلی بعنوان یک فرمول ساده، اگر از روز یازدهم تا هجدهم، از آمیزش خودداری شود  می‌توان از حاملگی جلوگیری کرد. توجه داشته باشید که اولین روز عادت ماهیانه را باید از اولین روز خونریزی قاعدگی در نظر بگیرید و ده روز پس از آن را یازدهمین روز به حساب بیاورید. در فاصله روزهای ۱۱ تا ۱۸ می‌توان از کاندوم یا آمیزش ناپیوسته یا آمیزش غیر مهبلی استفاده کرد.

aid1261910-v4-728px-Avoid-Pregnancy-Naturally-Step-13 روش های جلوگیری از بارداری

روش های جلوگیری از بارداری

در هندوستان، یکی از پرطرفدارترین روشهای جلوگیری از بارداری، پرهیز دوره ای است. که عارضۀ اصلی روش عبارتند از: احتمال بوجود آمدن بچۀ ناقص یا معلول، حاملگی نابجا (قرار گرفتن جنین و جفت در محلهای دیگر غیر از رحم که خطرناک است) و سقط..  روش پرهیز دوره ای کم اثرترین شیوۀ ضدبارداری است و احتمال حاملگی ناخواسته در آن بیشتر از سایر روشهای جلوگیری از بارداری است.

۶) ژل ها و کرم های ضد حاملگی

ژل های ضد بارداری که در واقع، مواد شیمیایی اسپرم کش هستند، یکی از وسایل پیشگیری از حاملگی به شمار می‌آیند. این مواد، قبل از آمیزش، در مهبل قرار داده می‌شوند و از رسیدن اسپرم به تخمک و ایجاد حاملگی جلوگیری می کنند. این مواد بصورت شیاف مهبلی، ژل، کرم، خمیر، کف و اسپری وجود دارد.

یکی از انواع این مواد که در ایران وجود دارد کرم نونوکسینول ۹ است که باید حداکثر ۱ ساعت قبل از مقاربت ( ۱۰ دقیقه قبل از مقاربت، بهتر است) مقداری از کرم با آپلیکاتور (لوله) بداخل مهبل ریخته شود. قبل از هر بار مقاربت، استعمال کرم ضروری است. مدت اثر آن ۱ ساعت است و پس از آن در صورت نیاز باید دوباره استعمال گردد. قبلاً برخی محققین عقیده داشتند که مصرف این کرم می‌تواند موجب ناهنجاری جنین شود البته این مسئله امروزه مردود شناخته شده است. بعد از مقاربت، شستشوی مهبل ضروری نیست و در صورت نیاز به شستشو باید شستشوی مهبل حداقل تا ۶ ساعت بعد از مقاربت به تعویق افتد.

۷) قرص ضد بارداری

قرصهای ضد بارداری حاوی هورمونهای زنانه (استروژن و پروژسترون) هستند و مصرف مرتب آنها موجب جلوگیری از تخمک‌گذاری میشود و بدین وسیله از حاملگی جلوگیری میکنند. امروزه پرطرفدارترین و رایج ترین روش جلوگیری از بارداری، مصرف قرص ضد بارداری است و به طور کلی، یکی از مطمئن ترین و موثرترین روش های ضدبارداری بشمار می‌رود.

birth-control-pills روش های جلوگیری از بارداری

روش های جلوگیری از بارداری

انواع قرص های ضدبارداری: به طور کلی پنج نوع قرص ضد بارداری وجود دارد که مقدار و نوع هورمونهای آنها با یکدیگر متفاوت است. این پنج عبارتند از:  III_ I _HD _LDمینی پیل ( لِوونورژسترَل). در این میان فقط نوع پنجم یعنی مینی پیل است که فاقد استروژن بوده و فقط پروستروژن دارد و بهمین علت آن را قرص فقط پروژسترون (pill Progestron-only) نیز می نامند. از قرصهایی که در کشور ما و قیمت گزاف در بازار سیاه خرید و فروش میشود قرص دیان است، این قرص عوارضی مشابه HD دارد ولی از نظر پوستی قرص مفیدی است.

در بخش بعدی روش های پیشگیری از بارداری ، چند روش دیگر را برای جلوگیری از بارداری نام خواهیم برد.

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *