۰۹۱۵ مال کدوم شهره؟

استان های خراسان شمالی، رضوی، جنوبی، سیستان و بلوچستان

 

استان خراسان شمالی

شهری در استان بجنورد ایران است. این استان در سال ۱۳۸۳ و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان ایجاد شد. اکثریت جمعیت خراسان شمالی شیعه و اقلیت آن سنی هستند. اقوام این استان شامل کرد، ترک، فارس، تات و ترکمن است.

مساحت این استان ۲۸۴۳۴ کیلومتر مربع است که پانزدهمین استان کشور است. جمعیت خراسان شمالی بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ بالغ بر ۸۶۳۰۹۲ نفر است. بجنورد و سپس شیروان پر جمعیت ترین شهر های استان خراسان شمالی هستند.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ موسسه آمار ایران، نرخ با سوادی در استان ۷۹٫۱۳ درصد و نرخ شهر نشینی ۴۸٫۳۶ درصد قابل توجه، نرخ بیکاری ۵٫۹ درصد و نرخ مشارکت اقتصادی ۴۰٫۷ درصد است. بجنورد پر جمعیت ترین شهر و پس از آن شیروان پر جمعیت ترین شهر استان خراسان شمالی است.

 

مطالب مرتبط: ۰۹۱۴ مال کدوم شهره؟

-خراسان-رضوی 0915 مال کدوم شهره؟

استان خراسان رضوی

شهری در استان خراسان، ایران است. خراسان یکی از بزرگ ترین و اصیل ترین مراکز تمدن ایرانی است. کلمه رضوی در نام این استان به آرامگاه علی بن موسی الرضا در مرکز این استان اطلاق می شود.

مساحت این استان ۱۱۸۸۵۴ کیلومتر مربع است که پنجمین استان بزرگ کشور است. استان خراسان رضوی از ۳۳ دهستان، ۷۹ بخش، ۱۷۵ دهستان و ۸۱ دهستان تشکیل شده است که پس از استان فارس، شهری ترین استان کشور است. .

مساحت خراسان رضوی ۱۱۷۷۶۹ کیلومتر مربع است که ۷ درصد از مساحت ایران را در بر می گیرد. ۴۹٫۲  درصد استان کوهستانی و ۵۰٫۸ درصد پست است. این استان از ۴ بخش در اترک، قره قوم، کویر مرکزی و شرق ایران تشکیل شده است

 

استان خراسان جنوبی

یکی از استان های ایران است. بیرجند شهری در استان بیرجند در ایران است. استان خراسان جنوبی به همراه خراسان شمالی و خراسان رضوی از سال ۱۳۸۳ استان خراسان را ایجاد کردند و در آن سال با تصویب مجلس شورای اسلامی و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان در سال ۱۳۸۳ ایجاد شد.

مساحت این استان ۱۵۱۱۹۳ کیلومتر مربع است که سومین استان ایران از این نظر است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت آن ۷۶۸۸۹۸ نفر بوده و از این نظر بیست و هشتمین استان کشور است. این استان از شمال با استان های خراسان رضوی، از غرب با استان های یزد، اصفهان و سمنان، از شرق با افغانستان و از جنوب با سیستان و بلوچستان و کرمان همسایه است.

خراسان جنوبی شهری در استان خراسان جنوبی در ایران است. محور اصلی ارتباط استان های یزد، اصفهان، فارس و بوشهر به مشهد از طبس و فردوس می گذرد (مسیر ۶۸ به دیهوک و سپس در مسیر ۹۱ به سمت مشهد ادامه می یابد). همچنین جاده اصلی بین استان های کرمان و هرمزگان از دیهوک و فردوس (جاده ۹۱) می گذرد.

 

مطالب مرتبط: ۰۹۱۳ مال کدوم شهره؟

-سیستان-بلوچستان 0915 مال کدوم شهره؟

استان سیستان بلوچستان

راه های ارتباطی استان سیستان و بلوچستان به مشهد نیز از شهر های نهبندان، سربیشه، بیرجند و قاین (مسیر ۹۵) می گذرد. استان‌ های سیستان و بلوچستان استان‌ هایی در جنوب شرقی ایران با ۲  میلیون و ۷۷۵ هزار و ۱۴ نفر جمعیت و دومین استان بزرگ ایران پس از کرمان هستند.

این استان دارای آب و هوای گرم و خشک اما در عین حال دارای آب و هوای خاصی است و مناطق کوهستانی و جنگلی و باتلاقی در این استان پهناور یافت می شود. زاهدان مرکز این استان با قطار به میرجاوه و پاکستان و از کرمان به راه آهن سراسری ایران متصل است.

استان‌ های سیستان و بلوچستان با موقعیت استراتژیک تجارت و حمل‌ و نقل و دارای باغبانی و کشاورزی (به‌ ویژه میوه‌ های گرمسیری و نیمه گرمسیری) و همچنین جاذبه‌ های تاریخی و طبیعی و صنعت رو به رشد، از ظرفیت‌ ها و مهارت‌ های سطح بالایی برای توسعه و آبادانی برخوردار هستند.

اگرچه در دهه اخیر کشف منابع و معادن بزرگ طبیعی در استان رخ داده است، اما استقرار صنعت آن باعث بروز مشکلاتی شده و فقر در سراسر استان گسترش یافته است. با گزارش رسانه‌ ها از «تعداد تکان‌ دهنده کمبود دانش‌آموز در سیستان و بلوچستان» و «فقدان زیرساخت‌ های آموزشی در مدارس استان»، آموزش در این استان نیز با مشکل مواجه شده است.

مردم این استان نیز هیچ گونه امکانات ورزشی و تفریحی ندارند. کمبود بهداشت در این استان بار ها در رسانه ها منتشر شده است. در تیر ماه ۱۴۰۰ استاندار سیستان و بلوچستان با بیان این که «با کم ترین تجهیزات با موج کرونا مواجه هستیم» اعلام کردند که ۱۰ شهرستان این استان فاقد پذیرایی هستند.

زنان در این ولایت از نظر سواد، پزشکی، اجتماعی و رسانه با مشکلات جدی روبرو هستند. در برخی از مناطق این استان، مردم برای تامین آب باید حدود ۴ کیلومتر پیاده روی کنند تا بتوانند از آب آشامیدنی استفاده کنند.

ساکنان استان سیستان و بلوچستان از اقوام سیستانی و بلوچ هستند. سیستانی ها فارسی را با لهجه سیستانی صحبت می کنند و عموما پیرو اسلام و شیعه هستند و بلوچ ها بلوچ صحبت می کنند و از اسلام و مذاهب سنی پیروی می کنند، اگرچه تعداد کمی از بلوچ های شیعه هستند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *