تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 23 نوامبر 2023 - 9:41
868 بازدید
کد خبر : 3752

چرا دعام مستجاب نمیشه ؟ دلایل عدم استجابت دعا نزد خدا

چرا دعام مستجاب نمیشه ؟ دلایل عدم استجابت دعا نزد خدا

چرا گاهی اوقات احساس می کنیم هر بار که خدا را می خوانیم صدای ما را نمی شنود، به عنوان مثال برخی از مردم می گویند ما فلان دعا را خواندیم و حاجت گرفتیم اما من همه را امتحان کردم و او جواب نداد. برخی تصور می کنند دعای آنها مستجاب نمی شود، از این

چرا گاهی اوقات احساس می کنیم هر بار که خدا را می خوانیم صدای ما را نمی شنود، به عنوان مثال برخی از مردم می گویند ما فلان دعا را خواندیم و حاجت گرفتیم اما من همه را امتحان کردم و او جواب نداد. برخی تصور می کنند دعای آنها مستجاب نمی شود، از این مشکل شکایت می کنند و حتی گاهی اوقات تا مرز ناامیدی، کفر، ترک نماز و … پیش می روند و سوالات زیادی در این باره می پرسند. این به دلیل نگرش اشتباه آنها نسبت به عبادت و نماز است.

 

دعا  و سخن گفتن با خدا

دعا نوعی عبادت است، همه مخلوقات عالم خدا را تسبیح و عبادت می کنند. ما که اشرف مخلوقات هستیم از این قافله نباید عقب بمانیم. آیا پرهیز کردن از دعا (عبادت) کفران نعمت است؟ چون همه آسمان و زمین و گیاهان و حیوان و جماد و … برای عبادت و کمال ما آفریده شده اند. پس در حقیقت، رعایت خشوع، خضوع و تعظیم کردن هنگام عبادت و شکر نعمت در برابر خالق هستی  دعای واقعی است.

مقام بسیار والایی است که به هنگام دعا کردن به هر کسی داده نمی شود، رسیدن به مقام سخن گفتن با خداوند است، همین که خداوند اجازه حضور در محضرش و صحبت با خودش را داده باید شکرگذارباشیم و از خوشحالی به سجده بیفتیم.  همه آنانی که به مقام دعا می رسند این یک مژده ازطرف خداوند متعال است. حتی اگر خواسته شان به ظاهر اجابت نشود.

 

سوره قرآن درمورد دعا و عبادت

درسوره غافرآیه 60،  خداوند می فرماید دعا نوعی عبادت است. پس طبق آیه رها کردن یا دست برداشتن از دعا در حقیقت رها کردن عبادت و مرتکب شدن به گناهی است که به عذاب جهنم تهدید شده است. نماز، دعا و عبادت نیز فطری است. اگر پیامبران و اولیای خدا ما را به سوی دعا و ارتباط با خالق جهان سوق نداده بودند، ما چیزهای مادی ساخته شده توسط دست خود را می پرستیدیم، که نمونه های بسیار زیادی از آنها در تاریخ وجود داشته است. گناه، حرام و عدم انجام واجبات ، مانند سموم کشنده، مانع استجابت دعا می شود.  مثل اینکه شما غذای تمیز و سالم را در یک ظرف کثیف قرار ندهید. در صورت ریختن، غذا آلوده و غیر قابل خوردن می شود.

در ادامه به برخی از مواردی که موجب می شود دعا مستجاب نشود می پر دازیم

 

مورد اول، گناه

اساساً گناه به طور کلی پرده های عصمت انسان را پاره می کند. گناه می تواند باعث ناراحتی، دعای مستجاب نشده، تغذیه و از دست دادن خوبی ها و برکات در زندگی انسان و غیره شود. اساساً، این ویژگی و اثر طبیعی گناه است. این در منابع دینی ما ذکر شده است. در حدیثی نقل شده است که خداوند می فرماید، گاهی بنده از من حاجتی می خواهد و من جواب می دهم، اما گناه می کند. من همچنین به فرشتگان می گویم، این بنده از طریق گناه خود را در معرض خشم من قرار داده است، و او خود مستحق محروم شدن از نعمت های من است، بعد از این به درخواست خود نزد من نایل نخواهد شد، جز به بندگیم اطاعت کند.

 

مورد دوم، مال حرام

پیامبر اسلام (ص) می فرماید: هر که یک تکه غذای حرام بخورد، تا چهل شب نمازش و تا چهل صبح دعایش قبول و مستجاب نمی شود.

ابن عباس می گوید: این آیه را رسول خدا (صلی الله علیه و آله) خواند: ای مردم، آنچه در زمین حلال و پاک است بخورید. سعد بن ابی قدس برخاست. و گفت: ای رسول خدا! دعا کن خدا دعای من را بشنود. پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) فرمود: ای سعد! غذای خود را پاک کنید تا دعای شما مستجاب شود.

مورد چهارم، نافرمانی وآزاردادن به  پدر ومادر

یکی دیگر از موانع اجابت دعا، نافرمانی والدین است که قلب آنها را به درد می آورد و احساس نارضایتی می کند.

 

مورد پنجم، ترک صله رحم

یکی دیگر از موانع اجابت دعا، قطع رابطه با خویشاوندان است. پیامبر اسلام (ص) می فرماید: قطع رابطه خویشاوندی مانع اجابت دعا می شود.

 

مورد ششم، ستم کردن به دیگران

مانع دیگر اجابت دعا، ظلم به مردم و رضایت از ظلم به حقوق مظلومان توسط ستمگر است. اگر شخصی برادر مذهبی یا دینی خود یا سایر مردم مسلمان را مورد ظلم و ستم قرار دهد و حقوق او را نقض کند، هر زمان که از خدا درخواست  و دعا کند، به او پاسخ نمی دهد و هیچ جوابی نمی گیرد، پس خدا بر او عصبانی می شود. ظلم، رشته عشق الهی را می شکند، همانطور که خداوند متعال می فرماید: همانا خدا ظالمان را دوست ندارد.

 

 در آخر

همان طور که مشاهده کردید خداوند متعال همیشه در کنار افراد صالح و نیکوکار است و اگر افرادی هستند که مرتکب گناه شده اند، به آنها این فرصت را می دهد که در جمع افراد خوب و صالح قرار گیرند. هیچوفت دعا کردن و عبادت خدا را فراموش نکنید و با رعایت موارد گفته شده قطعا دعا های شما مستجاب می شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS عکس های جدیدRSS ویدائوRSS مسترسئوکارلینک های مرتبطپیوندهاRSS آکادمی ایران اسکین کرRSS ایران کریر فیلیمو