تاریخ انتشار : جمعه 12 ژانویه 2024 - 21:41
694 بازدید
کد خبر : 4592

هرآنچه که درباره خاصیت عناب باید بدانید

هرآنچه که درباره خاصیت عناب باید بدانید

در سرتاسر جهان گیاهان و میوه‌های مختلفی وجود دارند که گاهی بسیار سمی و کشنده‌اند و گاهی مانند میوۀ عناب یک جادوگر سلامتی هستند. عناب یک میوۀ گرمسیری است که در ایران در استان‌های خراسان بیشتر وجود دارد اما در اغلب نقاط کشور نیز دیده می‌شود. در این مطلب ابتدا می‌بینیم که عناب چیست و

در سرتاسر جهان گیاهان و میوه‌های مختلفی وجود دارند که گاهی بسیار سمی و کشنده‌اند و گاهی مانند میوۀ عناب یک جادوگر سلامتی هستند. عناب یک میوۀ گرمسیری است که در ایران در استان‌های خراسان بیشتر وجود دارد اما در اغلب نقاط کشور نیز دیده می‌شود. در این مطلب ابتدا می‌بینیم که عناب چیست و سپس به بررسی خاصیت عناب جادویی می‌پردازیم.

عناب چیست؟

عناب یک میوۀ شیرین است که عمدتاً در فصل بهار و در هندوستان یافت می‌شود. در ایران نیز در اغلب استان‌ها وجود دارد. درخت عناب ماهیت گرمسیری دارد و میوۀ عناب مواد مغذی فراوانی دارد که بسیار برای سلامت بدن مفید است.

در گذشته عناب به میوه‌ای مشهور بود که باعث از بین رفتن غم و اندوه می‌شد. ظاهر عناب نارسیده مشابه میوۀ کُنار سبز و گرد است؛ اما، وقتی می‌رسد شبیه خرما است و طعمی شیرین و گس دارد.

back1-1 هرآنچه که درباره خاصیت عناب باید بدانید

خاصیت عناب

عناب از گذشته‌های دور در کشورهای چین و هند میوه‌ای دارویی بوده است. با پیشرفت علم و تکنولوژی تحقیقات گسترده‌ای بر روی خاصیت عناب صورت گرفته است. حقایق تغذیه‌ای عناب به ازای هر 100 گرم به شرح زیر است:

 1. انرژی 79 کیلوکالری
 2. کربوهیدرات 21گرم
 3. چربی 0.2 گرم
 4. پروتئین 1.2 گرم
 5. آب 77 گرم
 6. همچنین عناب سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است. مواد مغذی موجود در عناب عبارت‌اند از:
 • ویتامین A؛
 • ویتامین B1، B2، B3 و B6؛
 • ویتامین C؛
 • کلسیم؛
 • آهن؛
 • منیزیم؛
 • منگنز؛
 • فسفر؛
 • پتاسیم؛
 • سدیم؛
 • روی.

خواص عناب برای اعصاب

تحقیقات نشان داده است که، میوۀ درخت عناب می‌تواند با مبارزه با تخریب سلولی به درمان آلزایمر و به بهبود عملکرد شناختی مغز کمک کند. میوۀ عناب می‌تواند یک مکمل عالی برای برنامۀ غذایی افرادی باشد که از زوال عقل و انواع اختلالات عصبی رنج می‌برند و به تقویت حافظه کمک می‌کند.

خواص عناب برای رحم

عناب مقادیر زیادی از ترکیبات فنلی دارد که باعث بیشترشدن فعالیت آنتی اکسیدانی آن می‌شوند و این باعث کاهش رادیکال‌های آزاد و کاهش خطر ابتلا به سرطان می‌شود. علاوه بر این، خواص آنتی اکسیدانی قوی عناب نیز برای جلوگیری از خطر ابتلا به چندین نوع سرطان ازجمله سرطان تخمدان، دهانۀ رحم، سینه، رودۀ بزرگ و کبد مفید است.

back2-1 هرآنچه که درباره خاصیت عناب باید بدانید

خواص عناب برای سرماخوردگی

همان‌ طور که گفتیم عناب سرشار از آنتی اکسیدان‌های قوی مانند ویتامین‌های A و C است. این مواد مغذی با سموم مضر مبارزه می‌کنند، از استرس اکسیداتیو جلوگیری می‌کنند و با تنظیم تولید سایتوکین‌های التهابی خطر التهاب مزمن را کاهش می‌دهند.

علاوه بر این، عناب خواص ضدآلرژی و ضدآنافیلاکتیک (آنافیلاکتیک: یک واکنش شدید آلرژیک است) قوی دارد که از حساسیت شدید جلوگیری می‌کند و سرماخوردگی فصلی و تب را از بین می‌برد.

خواص عناب برای پوست

عناب مقادیر زیادی ویتامین C دارد و سرشار از آنتی اکسیدان‌هاست. این خاصیت آنتی اکسیدانی عناب باعث کاهش آسیب سلول‌های پوستی می‌شود. ازطرفی، در فرایند ساخت کلاژن، که یک مادۀ مهم در سلامت پوست است، ویتامین C نقش مهمی دارد.

مقادیر متنوع منابع معدنی و ویتامین‌های موجود در عناب یک مکمل عالی برای رویش مو و حفظ سلامت موهاست.

خواص عناب برای لاغری

همان ‌طور که می‌دانید برای کاهش چربی بدن یک اصل مهم وجود دارد که کاهش کالری دریافتی است. میوۀ عناب با داشتن مقادیر زیادی فیبر باعث می‌شود کمتر احساس گرسنگی به سراغتان بیاید.

عناب یک میوۀ کم کالری است که کربوهیدرات آن کم و چربی آن تقریباً صفر است؛ بنابراین، در رژیم‌های کاهش وزن یک مادۀ غذایی عالی به شمار می‌رود؛ چون، در کنار کمک به کاهش وزن باعث رساندن مواد مغذی زیادی به بدن می‌شود که برای سالم‌ماندن بدن ضروری هستند.

خواص عناب برای کبد

کبد یک عضو در بدن ماست که وظیفۀ آن ساخت یک سری مواد و پروتئین‌ها و همچنین از بین بردن سموم و مواد زائد حاصل از متابولیسم است.

عناب، با خاصیت آنتی اکسیدانی خود، موجب کاهش آسیب به سلول‌های کبدی می‌شود و از این نظر در سلامت کبد بسیار مؤثر خواهد بود. ازطرفی عناب، با بهبود گردش خون و سلامت عروق، موجب جمع‌نشدن سموم و مواد مضر می‌شود و باعث می‌شود کبد به نحوی عالی فعالیت خود را انجام دهد.

خواص عناب برای یبوست

عناب سرشار از فیبر است. فیبرها در روده موجب می‌شوند که مواد غذایی بهتر هضم و جذب شوند و همچنین با افزایش حجم و آب مدفوع از یبوست جلوگیری می‌کنند.خاصیت آنتی اکسیدانی عناب در اینجا نیز سودمند است و موجب بهبود پوشش لولۀ گوارش می‌شود و از رشد باکتری‌های مضر در روده جلوگیری می‌کند.
کسانی که در خطر ابتلا به سرطان رودۀ بزرگ قرار دارند توصیه می‌شود مواد غذایی حاوی فیبر زیاد مصرف کنند.

خواص عناب برای سرفه

از گذشته جوشانده عناب را برای درمان و بهبود سرفه استفاده می‌کردند. همان ‌طور که گفتیم عناب خاصیت ضدآلرژی و آنتی اکسیدانی دارد و از این طریق از تحریک گلو و سرفه جلوگیری می‌کند.
خواص ضدالتهابی عناب و دانۀ آن نیز بسیار برای سرفه سودمند هستند و در بیماری‌های ریوی سرفه که ماهیت التهابی دارند باعث کاهش التهاب برونش‌ها، کاهش تحریک آن‌ها و کاهش سرفه و تنگی نفس می‌شود.

خواص عناب برای پریودشدن

عناب آرام‌کنندۀ اضطراب، استرس و افسردگی است. همچنین عناب با تنظیم میزان هورمون کورتیزول (که یکی از هورمون‌های دخیل در فرایند استرس است) موجب بهبود وضعیت متابولیسم و سیستم هورمونی بدن می‌شود و این باعث می‌شود که عادات ماهانه منظم باشند.

ازطرفی، در هر بار قاعدگی خون زیادی از دست می‌رود که بدن برای جبران این خون ازدست‌رفته باید سلول‌های خونی جدیدی تولید کند. عناب، علاوه بر مواد مغذی متنوع، سرشار از آهن نیز هست و در این فرایند بسیار مفید عمل خواهد کرد.

back3 هرآنچه که درباره خاصیت عناب باید بدانید

خواص عناب برای استخوان‌ها

عناب سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر و منیزیم است که در ساخت استخوان استفاده می‌شوند. عناب برای افرادی که پوکی استخوان دارند بسیار می‌تواند مفید باشد؛ زیرا، علاوه بر تأمین مواد معدنی موردنیاز، به کاهش التهاب و استحکام بافت همبند استخوانی نیز کمک می‌کند.

خواص عناب در بهبود خواب

میوه و دانۀ عناب با داشتن فلاونوئیدهایی مثل ساپونین‌ها و پلی‌ساکاریدها خاصیت آرام‌بخشی و خواب‌آوری دارند که هم به طول مدت خواب کمک می‌کنند و هم کیفیت خواب را بهبود می‌دهند. برای داشتن یک خواب عالی می‌توانید درست قبل از خوابیدن یک لیوان از جوشاندۀ عناب را بنوشید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS عکس های جدیدRSS مسترسئوکارلینک های مرتبطپیوندهاRSS مرکز فیشیال تبریز فیلیمو