نحوه خوردن قرص اورژانسی ضد بارداری

تمام خانم هایی که رابطه ی جنسی دارند باید از عوارض آن مثل بارداری نا خواسته جلوگیری کنند و به تمام روش های پیشگیری از بارداری واقف باشند یکی از این روش ها استفده از کاندوم است اما اگر در حین رابطه ی جنسی کاندوم وجود نداشته باشد و یا کاندوم به دلیل کیفیت کم پاره شود می توان از قرص های پیشگیری ال دی و اچ دی یا آمپول های اورژانسی استفاده کرد در این مقاله به بررسی نحوه خوردن قرص  های اورژانسی خواهیم پرداخت.

-قرص-های-پیشگیری-از-بارداری نحوه خوردن قرص اورژانسی ضد بارداری

انواع قرص های پیشگیری از بارداری

بعضی از خانم ها به دلیل بر قراری رابطه جنسی محافظت نشده و یا این که مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند به قرص های پیشگیری از بارداری نیازمند می شوند. این قرص ها احتمال بارداری را تا ۷۵ درصد کاهش می دهد.این قرص ها تخمک گذاری را به تعویق می اندازد اما اگر حاملگی از قبل اتفاق افتاده باشد استفاده از این قرص ها باعث پیشگیری از بارداری نمی شود و به بارداری فعلی مشکل ایجاد نمی کند در این قسمت از مقاله به معرفی انواع قرص های اورژانسی پیشگیری از بارداری خواهیم پرداخت.

  • آی یو دی
  • قرص اورژانسی
  • قرص های ضد بارداری ترکیبی

آی یو دی

اگر این قرص را تا پنچ روز بعد از رابطه ی جنسی در رحم قرار دهید از بارداری جلوگیری می کند و احتمال بارداری بعد از استفاده از آی یو دی یک درصد است استفاده از آی یو دی باعث می شود فردی که از قرص استفاده کرده است تا ۵ سال آینده باردار نشود.

قرص اورژانسی

یکی از معروف ترین و پرکابرد ترین راه های پیشگیری از بارداری استفاده از قرص های اورژانسی است که حاوی ترکیبات پروژسترونی هستند ترکیب یک قرص ۷۵ میلی گرمی و ۵٫۱ میلی گرمی قرص اورژانسی را به وجود می آورد و احتمال بارداری بعد از مصرف این قرص ۱٫۱ است همچنین اگر این قرص قبل از تخمک گذاری مصرف شود بیشترین عملکرد را خواهد داشت و اگر فاضله مصرف قرص اورژانسی با رابطه جنسی کم تر باشد کارایی قرص اورژانسی نیز بالا خواهد رفت.

راه های سقط جنین عمدی در خانه بدون درد

چگونه قرص اورژانسی را مصرف کنیم؟

لوونورژسترول بعد از ۳ الی ۵ روز مقاربت بر روی بدن تاثیر خود را می گذارد به همین دلیل پزشکان مامایی توصیه می کنند از یک عدد قرص ۵٫۱ میلی گرمی را در عرض ۱۲۰ ساعت بعد از نزدیکی استفاده کنند و اگر قرص های ۷۵ میلی گرمی را خریداری کرده اند بایتسی در عرض ۷۵ ساعت یک عدد و دومی را بعد از ۱۲ ساعت استفاده کنند.

-قرص-اورژانسی-را-مصرف-کنیم؟ نحوه خوردن قرص اورژانسی ضد بارداری

عوارض استفاده از قرص های اورژانسی

قرص های اورژانسی بر خلاف دیگر قرص های پیشگیری بدون عولرض هستند و عوارضی مانند آمبولی، تهوع، استفراغ و … در آن ها گزارش نشده است و یا بسیار کم است. از عوارض استفاده از قرص های اورژانسی به تعویق افتادن پریود بعدی است البته این نکته را هم بگوییم که امکان دارد پریود شما سر موعد صورت گیرد.

از مهم ترین عوارض استفاده از قرص های اورژانسی بی نظمی در سیکل قاعدگی است و برای جلوگیری از این کار باید از اسفاده مکرر از این قرص ها جلوگیری کنید.

قرص های ضد بارداری ترکیبی

قرص هایی ضد بارداری ترکیبی  LD و HD نام دارد که دارای ترکیبات استروژن و پروژسترون هستند و مشهور ترین این قرص ها، قرص های ال دی هستند. قرص های ال دی را باید بعد از نزدیکی استفاده کنید زیرا در آن زمان بیشترین تاثیر گذاری را دارد. در زمان مصرف ۴ عدد قرص ال دی را در عرض ۷۲ ساعت استفاده کنید و سپس ۴ قرص دیگر را در عرض ۱۲ ساعت مصرف کنید.

در زمان استفاده از قرص های اچ دی، دارو به دو قسمت تقسیم کنید و استفاده کنید.

احتمال بارداری بعد از استفاده از قرص های ضد بارداری ترکیبی ۳٫۳ درصد است همچنین این قرص ها دارای عوارضی مانند استفراغ، حالت تهوع، آمبولی و … است. قرص های ضد بارداری ترکیبی به برخی افراد تجویز نمی شود.

کلام آخر

شما هم می توانید نظرات و تجربیات خودتان را در مورد قرص های ضد بارداری برای ما در سایت نودی کامنت کنید.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *