تاریخ انتشار : سه‌شنبه 16 آوریل 2024 - 21:42
1342 بازدید
کد خبر : 5762

مقایسه ارز دیجیتال شیبا و دوج کوین

مقایسه ارز دیجیتال شیبا و دوج کوین

در  سال ۲۰۲۱ ارزهای دیجیتال دوج کوین (Dogecoin) و شیبا اینو (Shiba Inu) جنجال زیادی به پا کرده‌اند. دوج کوین در این سال با بهره‌گیری از حمایت ایلان ماسک، ثروتمندترین فرد دنیا، رشد چند هزار درصدی را تجربه کرد. همچنین افزایش قیمت دوج کوین باعث شد که دارایی‌های سرمایه‌گذاران این ارز مجبوب، چندین برابر شود. با آنکه

مقایسه-ارز-دیجیتال-شیبا-و-دوج-کوین مقایسه ارز دیجیتال شیبا و دوج کوین

در  سال ۲۰۲۱ ارزهای دیجیتال دوج کوین (Dogecoin) و شیبا اینو (Shiba Inu) جنجال زیادی به پا کرده‌اند. دوج کوین در این سال با بهره‌گیری از حمایت ایلان ماسک، ثروتمندترین فرد دنیا، رشد چند هزار درصدی را تجربه کرد. همچنین افزایش قیمت دوج کوین باعث شد که دارایی‌های سرمایه‌گذاران این ارز مجبوب، چندین برابر شود. با آنکه دوج کوین دوران اوج خود را سپری می‌کند اما در مقایسه با ارز دیجیتال شیبا، حرفی برای گفتن ندارد. ارز شیبا اینو که در هنگام ظهور خود با نام قاتل دوج کوین به شهرت رسید؛ رشد صد میلیون درصدی را در سال ۲۰۲۱ در کارنامه خود به ثبت رساند. قیمت شیبا در حالی چند برابر شد که دیگر رشد دوج کوین به چشم کسی نمی‌آمد. با رشد این دو ارز دیجیتال، افراد زیادی تصمیم گرفتند در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند، اما برای سرمایه‌گذاری کدام یک از این دو نمونه ارز کارایی بهتری دارند ؟ آینده هر یک از آن‌ها چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

image_1648274945 مقایسه ارز دیجیتال شیبا و دوج کوین

تفاوت‌های بین دوج کوین و ارز شیبا

با رشد چند هزار درصدی و حتی میلیونی هر یک از ارزهای دوج کوین و شیبا، توجه بسیاری از مخاطبان بازار دیجیتال به سمت آن‌ها جذب شد. این دو ارز که اکنون فصل رشد خود را طی می‌کنند، از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال شناخته می‌شوند. در عصر امروز قیمت دوج کوین و شیبا رو به افزایش است و این خبری برای سرمایه‌گذاران آن‌ها به شمار می‌رود. از طرفی هم کسانی که به دنبال خرید دوج کوین و شیبا هستند، با چالش اینکه کدام سود بیشتری دارد، مواجه هستند. از این رو در ادامه، تفاوت‌های مهم دوج کوین و ارز شیبا مورد بررسی قرار می‌گیرند تا افراد را در انتخاب تصمیمی بهتر راهنمایی نمایند.

کوین و توکن

از اصلی‌ترین تفاوت ارز شیبا با دوج کوین می‌توان به این اشاره کرد که یکی از آن‌ها توکن و دیگری کوین است. توکن در دسته ارزهای دیجیتالی به شمار می‌رود که بلاک چین مستقلی ندارند و بر روی دیگر بلاک چین‌ها همچون اتریوم ساخته می‌شوند. در صورتی که کوین، یک رمز ارز است که بلاک چینی اختصاصی دارد. همین ساختار تمامی ویژگی‌هایی همچون سرعت، امنیت و هزینه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مثلا قیمت شیبا که در دسته توکن قرار دارد، به کارمزد اتریوم و بلاک چین بومی آن وابسته است. حتی در برخی مواقع افراد در هنگام تهیه کردن کوین مورد نظر به مشکل می‌خورند و روند خرید آن‌ها زمان‌بر می‌شود.

عرضه و تعداد ارزها

به صورت کلی، اقتصاد توکنی شیبا و دوج کوین با یکدیگر تفاوت دارد. دوج کوین برای عرضه، هیچ محدودیتی ندارد. در هر دقیقه معمولا ۱۰ هزار دوج کوین تولید می‌شود که روزانه ۱۵ میلیون و در یک سال حدودا ۵ میلیارد دوج کوین روانه بازار می‌گردد. بسیار از متخصصین بازار ارز معتقد هستند که این امر، سبب ایجاد تورم برای دوج کوین می‌شود و حتی ممکن است از قیمت دوج کوین بکاهد. با این حال با توجه به اهداف و برنامه‌هایی که دوج کوین در آینده دارد، ممکن است نداشتن این محدودیت،  یک ویژگی شاخص برای آن به شمار رود. از طرف دیگر ارز شیبا برای عرضه، محدودیتی ۱ کوادریولیونی دارد. این محدودیت بدین معنا است که به همین اندازه در شیبا توکن وجود دارد و برنامه‌ای برای تولید بیشتر از این مقدار وجود نخواهد داشت. با اینکه سقف عرضه توکن در این ارز نیز خیلی بالا است، اما تا حدی احتمال تورم و پایین آمدن قیمت شیبا را کاهش می‌دهد.

image_1648274992 مقایسه ارز دیجیتال شیبا و دوج کوین

کارمزد انتقال

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها در هنگام مقایسه دوج کوین و شیبا، در کارمزد انتقال آن‌ها است. دوج کوین برخلاف شیبا کارمزد انتقال پایینی دارد. برای مثال اگر ۵ واحد از دوج کوین را پرداخت کنید،  مشاهده خواهید کرد برای انتقال رمز ارز،  کارمزد کمتری دریافت می‌کند. ارز شیبا از ابتدا در بستر یک بلاک چین اتریومی عرضه شد. متاسفانه شبکه بلاک چین اتریوم، مخصوصا در زمان افزایش ترافیک، کارمزدهای بالایی دارد. حتی در برخی از موارد ممکن است ارزش کارمزد انقدر بالا رود که برای مبالغ خرد، به صرفه نباشد. این مورد به شدت قیمت دوج کوین و شیبا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

سرعت تراکنش و معاملات

همانطور که گفته شد، ارز دوج کوین بر روی یک شبکه بلاک چین مستقل فعالیت می‌کند. این شبکه از پروتکل لایت کوین پیروی کرده و بستر جابه‌جایی توکن‌های چارلی را فراهم می‌آورد. برای همین زمانی که حرف از سرعت انجام معاملات می‌شود، دوج کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. در مقابل شیبا برای معاملات از بستر بلاک چین اتریوم استفاده می‌کند. به همین علت، سرعت معاملات آن کاملا به سرعت این شبکه اتریومی وابسته است و حتی بر روی قیمت شیبا نیز اثر می‌گذارد. البته با توجه به این موضوع، نرخ معاملات شیبا شباهت زیادی به دوج کوین دارد، چرا که در معاملات شیبا از توکن ERC-20 استفاده می‌شود. از این رو سرعت شیبا و دوج کوین تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

تهیه و خرید دوج کوین و شیبا

در نحوه خرید دوج کوین و شیبا می‌توان همانند سایر ارزهای دیجیتال عمل نمود. خرید این دو ارز به راحتی از صرافی‌های رمزارزی امکان‌پذیر است. متاسفانه با توجه به شرایط و تحریم‌های کشور، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران ایرانی نمی‌توانند از این روش در بازار ارز فعالیت داشته باشند. این مشکل به شدت بر قیمت دوج کوین و شیبا برای سرمایه‌ داران ایرانی آن‌ها مشکل ایجاد می‌کند. برای رفع این مشکل، آن‌ها باید ابتدا از صرافی‌های ایرانی نسبت به خرید تتر اقدام کنند و در ادامه آن را در صرافی‌های خارجی به دوج کوین و ارز شیبا تبدیل نمایند. همچنین سرمایه‌گذاران می‌توانند ارزهای دیجیتالی دوج کوین و شیبا را در صورت تمایل، در کیف پول مجازی نگهداری نمایند. البته در حال حاضر افراد قادر هستند که به صورت مستقیم از طریق صرافی‌های ایرانی دوج کوین یا شیبا را با ریال خریداری کنند.

قیمت دوج کوین و شیبا از گذشته تا به امروز

دوج کوین از همان ابتدای فعالیت خود، با رشد ۳۰۰ درصدی توانست رضایت خریداران خود را بدست آورد. البته پس از این صعود ناگهانی، ارزش کلی دوج کوین به ثبات رسید. با توجه به اینکه در سال پیش این ارز شاهد رشد صد هزار درصدی خود بود اما امروزه با توجه به آن نقطه اوج، کاهش قیمت زیادی داشته است. بر خلاف دوج کوین، قیمت شیبا مسیری صعودی ولی ملایم را طی می‌کند. در سال ۲۰۲۱ شیبا توانست رشد میلیونی خود را جشن بگیرد و در حدود ۳۵۰۰ درصد به خریداران خود بی‌افزاید. پس از آن شیبا با رشد قیمتی لقب قاتل دوج کوین را به خود اختصاص داد. با اینکه شیبا در رده رقبای دوج کوین قرار گرفت، ولی قیمت دوج کوین حفظ شد و رقابت سرسختی بین این دو ارز دیجیتال ادامه پیدا کرد. البته در حال حاضر شبیا دوره کاهش قیمت را طی می‌کند اما باید منتظر جهش بعدی آن باشید.

آینده دوج کوین و شیبا چگونه ارزیابی می‌شود؟

با توجه به فضای پشت پرده ارزهای دیجیتال، نمی‌توان هیچ حدس و گمانی درباره آینده این ارز زد. خالقان دوج کوین در چندین سال قبل، این پروژه را ترک کردند و حال رهبری برای هدایت و پیروی از استراتژی توسعه برای دوج کوین وجود ندارد. این مسئله به شدت آینده قیمت دوج کوین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در حالی که ارز دیجیتال شیبا، با حمایت یک تیم توسعه، با قدرت بیشتری پیش می‌رود. در صورت اجرای برنامه‌هایی که توسط این تیم ناشناس ترسیم شده‌است، جایگاه شیبا دچار تحول خواهد شد.

کدام یک از ارزهای شیبا و دوج کوین بهتر هستند؟

شیبا و دوج کوین از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال به حساب می‌آیند که توجه بسیاری از متقاضیان این بازار را به سمت خود جلب کرده‌اند. ارزش این دو ارز در طی سال گذشته، ۲۰۲۱ میلادی، روندی صعودی طی کرده است. به طوریکه قیمت شیبا تا چندین میلیون درصد افزایش یافت و دوج کوین شاهد رشد چند هزار درصدی بود. این دو ارز در نحوه کارکرد، سرعت، عرضه و کارمزد انتقال خود تفاوت‌هایی دارند. افراد در هنگام سرمایه‌گذاری بایستی به این خصوصیات توجه کنند تا به آن‌ها خسارتی وارد نشود. برای مثال دوج کوین برای عرضه محدودیتی ندارد که این موضوع بر قیمت دوج کوین اثر می‌گذارد. سرمایه‌گذاران می‌توانند با توجه به این ویژگی‌ها و همچنین روند قیمت این دو ارز از هنگام ظهور تا به اکنون، بستری مناسب‌تر برای سرمایه‌گذاری دارایی‌های خود انتخاب کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.