تاریخ انتشار : جمعه 1 دسامبر 2023 - 21:41
663 بازدید
کد خبر : 3971

معنی رنگ پلاک های خودرو

معنی رنگ پلاک های خودرو

یکی از روش های مرسوم برای ثبت مالکیت خودرو شماره گذاری آن است که باعث می شود شناسایی خودرو راحت تر شود و این کار در تمام کشور های جهان انجام می شود و در ایران نیز مانند کشور های جهان خودرو ها و موتور سیکلت ها پلاک گذاری می شوند. پلاک های خودرو های

یکی از روش های مرسوم برای ثبت مالکیت خودرو شماره گذاری آن است که باعث می شود شناسایی خودرو راحت تر شود و این کار در تمام کشور های جهان انجام می شود و در ایران نیز مانند کشور های جهان خودرو ها و موتور سیکلت ها پلاک گذاری می شوند. پلاک های خودرو های ایرانی لیزری هستند که با توجه به شرایط ممکن است رنگ آن ها متفاوت باشد. و شاید برای شما سوال پیش آمده باشد چرا رنگ های بعضی از پلاک ها متفاوت است.

در ایران رنگ های مختلفی برای پلاک های خودرو  ها با توجه به کارایی آن ها در نظر می گیرند در این مقاله به بررسی رنگ های پلاک های خودرو ها در ایران خواهیم پرداخت.

رنگ سفید

پلاک-سفید معنی رنگ پلاک های خودرو

مرسوم ترین رنگ پلاک در ایران، پلاک ها با رنگ سفید است. از این نوع پلاک ها برای شماره گذاری خودروی های شخصی استفاده می کنند و روی این پلاک ها کد شهر مالک خودرو، اعداد و حروف درج می شود

کد های پلاک های شهر های دیگر استان 10 رقم بالاتر از کد های مرکز استان ها است به عنوان مثال کد شهر تبریز 15 است و کد شهر کلیبر که یکی از شهر های استان آذربایجان شرقی است کد این شهر 25 است. همچنین برای ایجاد تمایز بین شهر های استان از حروف مختلف استفاده می کنند به عنوان مثال شهر بناب کد 25 ب را دارد و شهرستان جلفا کد 25 ط را دارد

نکته: در کلانشهر به دلیل پر شدن ظرفیت سر شماره اصلی استان از سر شماره های دیگری نیز استفاده می کنند به عنوان مثال در شهر تبریز به دلیل پر شدن ظرفیت کد 15 از کد 35 نیز استفاده می کنند

یکی دیگر از پلاک های سفید در ایران که از نظر ظاهری با پلاک های سفید مرسوم در ایران متفاوت هستند پلاک های خودرو های گذر موقت هستند. این پلاک ها زمانی صادر می شوند که خودرویی که متعلق به منطقه آزاد، قصد خارج شدن را دارد.

برای فهمیدن نحوه گرفتن استعلام خلافی خودرو های ارس پلاک کلیک کنید.

رنگ زرد

خودرو های که دارای پلاک زرد رنگ هستند در سیستم حمل و نقل عمومی کشور و کشاورزی فعالیت می کنند. این پلاک های با توجه به حروف آن ها به سه بخش تقسیم شده اند:

  1. خودروی هایی که حرف آن (ت) است تاکسی ها هستند که با پلاک زرد رنگ با حرف ت شماره گذاری می شوند
  2. خودرو های که با حرف (ع) شماره گذاری می شوند شامل اتوبوس های درون شهری، برون شهری و تریلر ها هستند
  3. و خودرو هایی که با حرف (ک) شماره گذاری می شوند خودرو های کشاورزی مانند تراکتور و .. هستند

رنگ سبز

خودرو های ارگان های نظامی با پلاک رنگ سبز شماره گذاری می شوند که شامل خودرو های پلیس و خودرو های سپاه پاسداران است. خودروی های پلیس با حرف (پ) شماره گذاری می شوند و خودرو های سپاه پاسداران با حرف (ث) شماره گذاری می شوند.

رنگ قرمز

پلاک-قرمز معنی رنگ پلاک های خودرو

خودرو های دولتی که نهاد  ها و ارگان دولتی از آن ها استفاده می کنند با رنگ قرمز شماره گذاری می شوند اما خودرو هایی که برای تشریفات در دولت استفاده می کنند از حرف (ت) برای شماره گذاری آن استفاده می شود و سایر خودرو های دولتی را با حرف (الف) شماره گذاری می کنند.

رنگ خاکی

از پلاک های رنگ خاکی در شماره گذاری خودرو های ارتش جمهوری اسلامی ایران استفاده می کنند و حرف استفاده شده در این پلاک ها (ش) است همچنین استفاده از پلاک های جدید در بعضی از ارگان های نظامی مرسوم نشده اند به همین دلیل امکان دارد پلاک های قدیمی را ببینید که روی آن ها نام ارگان نوشته می شود.

رنگ آبی

پلاک های آبی رنگ به دو دسته پلاک های آبی پر رنگ و پلاک های آبی کم رنگ تقسیم می شود که در ادامه مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

برای گرفتن خلافی خودرو و موتور کلیک کنید.

پلاک های آبی پر رنگ

خودرو هایی با پلاک آبی پر رنگ برای برای خودرو های وزارت دفاع و ستاد نیرو های مسلح استفاده می شود و خودرو های وزارت دفاع با حرف (ز) شماره گذاری می شوند و خودرو های ستاد نیرو های مسلح با حرف (ف) شماره گذاری می شوند.

پلاک های آبی کم رنگ

خودرو های سفارت خانه ها و کنسول گری های کشور های مختلف با پلاک های آبی رنگ و با حروف و عدد های لاتین شماره گذاری می شوند این پلاک ها نیز به دو بخش تقسیم می شوند

خودرو هایی که برای کارهای  سیاسی و دیپلکاتیک مورد استفاده قرار می گیرند با حرف (D) شماره گذاری می شوند و خودرو هایی که با برای امور اداری کنسول گری استفاده می شوند با حرف (S)  شماره گذاری می شوند.

کلام آخر

رنگ-پلاک-های-خودرو-ها معنی رنگ پلاک های خودرو

در این مقاله به بررسی رنگ پلاک های موجود در ایران پرداختیم شما هم می توانید نظرات خودتان را برای ما در مجله ی نودی کامنت کنید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS عکس های جدیدRSS مسترسئوکارلینک های مرتبطپیوندهاRSS مرکز فیشیال تبریز فیلیمو