تاریخ انتشار : شنبه 6 ژانویه 2024 - 21:41
1063 بازدید
کد خبر : 4509

قوانین ساخت استخر

قوانین ساخت استخر

اگر تصمیم به ساخت استخر در ویلا یا باغ خود را دارید، بهتر است با قوانین ساخت استخر آشنایی داشته باشید. عدم رعایت قوانین در ساخت استخر و مشورت نگرفتن از پیمانکاران ساخت استخر، می تواند باعث بروز مشکلاتی در آینده شود که خسارت جبران ناپذیری را برای شما به ارمغان بیاورد. برای ساخت استخر

اگر تصمیم به ساخت استخر در ویلا یا باغ خود را دارید، بهتر است با قوانین ساخت استخر آشنایی داشته باشید. عدم رعایت قوانین در ساخت استخر و مشورت نگرفتن از پیمانکاران ساخت استخر، می تواند باعث بروز مشکلاتی در آینده شود که خسارت جبران ناپذیری را برای شما به ارمغان بیاورد. برای ساخت استخر در ویلا یا باغ، رعایت کردن قوانین ساخت استخر در حین طراحی و اجرا استخر از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. هدف از اجرای قوانین ساخت استخر، ارائه مشخصات و ویژگی هایی است که برای ساخت انواع استخرها باید در نظر گرفته شود تا از امنیت و شرایط بهداشتی استخرها اطمینان داشته باشیم. استانداردهایی که برای ساخت استخر وجود دارد شامل تمامی استخرها از جمله: استخرهای شنا تفریحی، استخرهای حرفه ای و مسابقه ای، استخرهای آبگرم و … می باشد. بهتر است برای ساخت استخر، از کارشناسان متخصص در این حوزه کمک بگیرید که از ضوابط و قوانین ساخت استخر آگاهی داشته باشند.

image_1640781720 قوانین ساخت استخر

ضوابط طراحی استخر

قبل از اینکه به سراغ معرفی قوانین ساخت استخر برویم، ابتدا بهتر است با ضوابط ساخت استخر برای ویلا و طراحی استخرهای خانگی آشنا شویم. ساخت استخر برای ویلا یکی از امکاناتی می باشد که بسیاری از افراد برای تفریحات و یا سرگرمی های خود  به آن نیاز خواهند داشت. ویلاها اغلب با کاربردهای تفریحاتی ساخته می‌ شوند و وجود استخر در ویلا از مهم ‌ترین عوامل تفریحی محسوب می ‌شود. همچنین می‌توان گفت که در ویلاهای معمولی نیز که مصارف تفریحاتی ندارند و در داخل شهرهای بزرگ برای زندگی روزانه ساخته می‌شوند، ساخت استخر در ویلا می تواند یک مزیت به شمار برود. در ادامه با ضوابط طراحی استخرها آشنا خواهیم شد.

محل و مکان استخر

اولین موردی که برای ساخت استخر خانگی باید به آن توجه کنیم، محوطه ای است که قرار است استخر در آن ساخته شود؛ لازم به ذکر است که امروزه بسیاری از مردم به دنبال ساخت استخر در منازل خود می باشند که در این روش حتما باید فضای شما برای ساخت استخر مناسب باشد و توسط کارشناسان ساخت استخر مورد تایید قرار گیرد. به صورت کلی ساخت استخرهای خانگی از نظر ساخت و نحوه قرارگیری، به دو دسته کلی استخر‌های سرپوشیده و روباز تقسیم می‌شود. دسته اول در داخل خانه‌ها یا محیط‌ های اختصاصی، در گوشه‌ ای از باغ و ویلا قرار دارند که به دلیل هزینه‌ی بالا، دارای خواهان کمتری در میان مردم هستند. دسته دوم، استخرهای روباز بوده که معمولا در باغ و حیاط خانه‌های ویلایی، تراس ساختمان و حتی پشت بام ساخته می‌شوند.

ابعاد استخر

دومین موردی که در ساخت استخرها باید مورد توجه قرار گیرد و جزء قوانین ساخت استخر می باشد، توجه به ابعاد استخر است. یکی از متداول ترین نوع استخرها، طراحی و ساخت استخر مستطیلی است که استانداری برای آن وجود دارد. به طور کلی، طول استاندارد استخرهای خانگی بین 12.5 تا 50 متر در نظر گرفته شده است و هر چه که فضای شما بزرگتر باشد، طول استخر نیز به عدد 50 نزدیک تر خواهد شد و طول استخرهای آپارتمانی 12.5 و گاهی کمتر از این مقدار می باشد. یکی دیگر از قوانین و ضوابط طراحی استخر، عرض و عمق استخرها است که عرض استخرها برای خانه های ویلایی 10 تا 50 متر بوده و برای خانه های آپارتمانی، به 3 الی 6 متر میرسد. عمق استخرهای خانگی باید 1 الی 2 متر باشد؛ مگر اینکه هدف شما از ساخت استخر برای ویلا، داشتن یک استخر برای شنای حرفه ای است که در این صورت می توانید از پیمانکاران، درخواست ساخت استخرهایی با عمق بیشتر داشته باشید.

image_1640781810 قوانین ساخت استخر

موقعیت استخر

سومین موردی که در ضوابط طراحی استخر خانگی باید رعایت شود، موقعیت استخر می باشد. طبق قوانین ساخت استخر، موقعیتی که برای اجرا و ساخت استخر خود انتخاب می کنید باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • حاشیه استخر: در ساخت استخرهای خانگی، برای راحت بودن تردد، باید حدود 2 متر حاشیه در نظر گرفته شود.
 • زاویه تابش نور خورشید: از دیگر قوانین ساخت استخر خانگی، زاویه تابش نور خورشید می باشد که بهتر است استخرهای روباز در فضایی ساخته شوند که تحت تابش نور خورشید قرار گیرند تا برای گرم کردن آب استخر نیازمند صرف هزینه اضافی نباشید.
 • شکل استخر: یکی دیگر از الزامات و قوانین ساخت استخر، شکل آن می باشد. بسیاری از مردم ممکن است از شکل های عجیب و غریب برای ساخت استخر استفاده کنند اما لازم به ذکر است که ساخت استخر با طرح های پیچیده، ممکن است در سیستم گردش آب مشکلاتی را به وجود آورد.

طراحی کاسه استخر

از جمله ضوابط طراحی استخر، نوع کاسه آن می باشد. با توجه به شرایط زمین مورد نظر برای ساخت استخر و انجام آزمایش های لازم، می توانید اقدام به ساخت استخر کنید. کف و بدنه استخر شما باید در برابر فشارهای داخل و خارج زمین مقاوم باشد؛ در استخرهای داخل زمین معمولا از بتن مسلح برای ساخت استخرها استفاده می شود تا استخر در برابر هرگونه تغییرات ناشی از انبساط و انقباض، مقاوم باشد.

نمایش استخر

در گذشته استخرها معمولا به صورت دفنی و داخل زمین ساخته می شدند؛ به اینصورت که شما از کنار استخر فقط سطح استخر را مشاهده میکردید اما امروزه می توان استخرها را روی سطح زمین ایجاد نمود یا استخر را بر روی طبقات احداث کرد. از انواع استخرها که امروزه ساخت آنها متداول شده، احداث استخر هایی است که کف آنها شفاف می باشد.

سازه استخر

یکی از مسائل مهم که جزء قوانین ساخت استخرها و مهمترین عامل در دوام استخرها می باشد، سازه استخر است. به صورت معمول ساخت استخر هایی با طرح های پیچیده، هزینه بالاتری را شامل خواهند شد که در این موارد یکی از مصالحی که برای ساخت استخرها مناسب است و امکان ساخت انواع استخر به وسیله آن وجود دارد، بتن می باشد. اگر می خواهید استخری بسازید که ضخامت دیوارهای آن به نسبت استخرهای بتنی کمتر باشد، می توانید از استخرهای فایبرگلاس استفاده کنید.

مجرای تخلیه آب

مجرای تخلیه آب استخر باید به گونه ای طراحی شود که هر مجرا یک مساحتی حدود 237 را پوشش دهد و مجراها نباید  بیشتر از 8 متر از هم فاصله داشته باشند. حاشیه استخر نیازمند یک شیب ملایم حدود 2 درصد به سمت استخر می باشد. استفاده از روکش هایی مانند پلی پروپیلن، وینیل و پوشش هایی از جنس لاستیک برای حاشیه استخر می تواند مانع از لغزنده بودن آن شود.

image_1640781852 قوانین ساخت استخر

آیین نامه طراحی استخر

با توجه به آیین نامه و مقررات بهداشتی برای ساخت استخر، هنگام طراحی استخرها پارامترهایی در ایمنی بیشتر و دوام استخرها تاثیر گذار خواهند بود؛ از جمله عواملی که در ساخت استخرها باید مورد توجه قرار گیرد کف محوطه ای است که برای احداث استخر انتخاب میشود که طبق آیین نامه، کف فضایی که برای ساخت استخر انتخاب می شود باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • جنس آن مقاوم بوده و بدون شکاف و درز باشد.
 • دارای شیب مناسب به طرف کف شوی فاضلاب باشد.
 • شیب بندی و سرریز استخر باید به گونه ای باشد که مانع از برگشت آب به داخل استخر شود.

قوانین ساخت استخر کدامند و چطور باید آنها را رعایت کنیم؟

استاندارد ها و مقرراتی که برای ساخت استخرها بیان شد، مطابق با قوانین و استانداردهای مرکز استاندارد ملی ایران می باشد. رعایت موارد ذکر شده باعث می شود تا استخر شما ایمن تر باشد و طول عمر و دوام بالایی داشته باشد؛ همچنین بهتر است که برای طراحی و ساخت استخر، از پیمانکاران کمک بگیرید چرا که اکثر آنها به قوانین ساخت استخر مسلط اند. در ادامه به بررسی الزامات و قوانینی می پردازیم که برای ساخت استخر باید مورد بررسی قرار گیرند.

 • سطوح داخلی استخرها نباید برای افراد آزار دهنده باشند.
 • استفاده از پنل های گچی و به کار بردن آنها در سقف استخرها ممنوع می باشد.
 • چراغ هایی که برای ساخت استخر مورد استفاده قرار میگیرد، باید ضد آب باشند.
 • نصب کردن هواکش به منظور تهویه هوا در استخرها سرپوشیده، از واجبات است.
 • تمامی سیم کشی ها باید دارای رنگ های مخصوص بوده و از مجرای لوله یا کانالی عبور کنند.
 • تمام بخش های استخر که شامل کف، دیوار و بدنه می باشد، باید کاملا گرد و بدون لبه های تیز باشد.
 • پوشش داخلی استخرها باید به گونه ای باشد که هنگام استفاده از مواد ضد عفونی کننده دچار آسیب نشود.
 • حضور همیشگی نجات غریق در استخرهای عمومی و داشتن تجهیزات غریق نجات در استخرهای خانگی
 • افرادی که مسئولیت ساخت استخر را بر عهده دارند، باید در زمان ساخت استخر از کفش های ضد آب استفاده کنند.
 • برای تمامی استخرها باید یک حاشیه در نظر گرفته شود که این حاشیه در استخرهای سرپوشیده 2 متر و در استخرهای روباز حداقل 4 متر می باشد که با توجه به نظر کارشناس ساخت استخر این مقادیر می توانند تغییر کنند.

جمع بندی

مطلب مورد نظر توسط تیم تحریریه آچارسی آماده و تدوین شده است. مجموعه achar30.com به صورت تخصصی در زمینه طراحی و ساخت استخر، سونا، جکوزی در سراسر ایران فعالیت دارد. سابقه طولانی در زمینه مورد نظر، باعث شده تا آچارسی استخر های ساخته شده را با 30 سال گارانتی کتبی به مشتریان تحویل بدهد و در کنار این موارد نیز، به مدت 3 سال سرویس و نگهداری رایگان برای استخر ها انجام خواهد گرفت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ماری پنج‌شنبه , 13 ژانویه 2022 - 13:55

سلام ممنون از شما به خاطر مطلب خوبتون
یه سوال، قوانین ساخت استخر خانگی با قوانین ساخت سایر استخرها متفاوت؟

RSS عکس های جدیدRSS مسترسئوکارلینک های مرتبطپیوندهاRSS مرکز فیشیال تبریز فیلیمو