تاریخ انتشار : سه‌شنبه 12 دسامبر 2023 - 9:42
1284 بازدید
کد خبر : 4140

علت تپش قلب بالا در کودکان+ راه های درمان

علت تپش قلب بالا در کودکان+ راه های درمان

کودک مبتلا به مشکلات قلبی ممکن است علائم واضحی داشته باشد یا اصلاً علائمی نداشته باشد. گاهی اوقات علائم به آرامی و با گذشت زمان ظاهر می شوند، مانند زمانی که کودک خسته می شود و بیشتر و بیشتر خسته می شود. متأسفانه شروع تدریجی علائم مشکلات قلبی در کودکان می تواند تشخیص را به

کودک مبتلا به مشکلات قلبی ممکن است علائم واضحی داشته باشد یا اصلاً علائمی نداشته باشد. گاهی اوقات علائم به آرامی و با گذشت زمان ظاهر می شوند، مانند زمانی که کودک خسته می شود و بیشتر و بیشتر خسته می شود. متأسفانه شروع تدریجی علائم مشکلات قلبی در کودکان می تواند تشخیص را به تاخیر بیندازد.

در حقیقت ضربان قلب یک نوزاد در حال استراحت حدود 130 ضربه در دقیقه است، از آن جاییکه یک نوزاد سالم ضربان قلب 80 تا 100 ضربان در روز دارد، اما یک نوزاد یا کودک می تواند در هنگام گریه ضربان قلبش 160 ضربه در دقیقه یا بیشتر باشد افزون بر این ضربان قلب بزرگسالان بین 70 تا 90 ضربه در دقیقه است. ضربان قلب ناگهانی کودک، بسیاری از والدین، به ویژه مادران را نگران می کند. اما این وضعیت لزوما به دلیل بیماری قلبی نیست. در ادامه به طور مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

تپش قلب

تپش قلب زمانی رخ می دهد که احساس می کنید ضربان قلب شما نامنظم است. شما می توانید در حالت استراحت (بدون ورزش) ضربان قلب خود را بالا و پایین یا تندتر از حد طبیعی احساس کنید. گاهی اوقات ورزش می تواند باعث ضربان قلب شود. در این صورت با وجود پایان تمرین، ضربان قلب ادامه خواهد داشت.

تپش قلب معمولا نشان دهنده یک مشکل برای سلامتی نیست. در موارد نادر، ضربان قلب می تواند نشانه یک بیماری جدی مانند کم خونی، مشکلات تیروئید یا ضربان قلب نامنظم باشد. آریتمی ضربان قلب نامنظمی است که به دلیل مشکل در سیستم الکتریکی داخلی قلب ایجاد می شود.

tap5 علت تپش قلب بالا در کودکان+ راه های درمان

کودکانی که دچار تپش قلب شده اند چه نشانه و علائمی دارند

بچه های کوچکتر نمی توانند دقیقاً آنچه را که احساس می کنند توصیف کنند . اگر ضربان قلب کودک شما بدون علائم دچار تپش قلبی شود، زمان و تحت چه شرایطی ضربان قلب رخ داده است را یادداشت کنید و بعد برای معاینه منظم با یک متخصص اطفال صحبت کنید. اگر ضربان قلب کودک شما مکرر است و نگران هستید، با پزشک خود تماس بگیرید یا برای بررسی این موضوع وقت بگیرید.

خیلی خوب است که بتوانید ضربان قلب کودکتان را زمانی که قلب او می‌تپد، با گرفتن نبض یا لمس مستقیم قفسه سینه‌اش کنترل کنید. این اطلاعات برای پزشک شما مفید خواهد بود. از پزشک اطفال خود بپرسید که چگونه ضربان قلب فرزندتان را کنترل کند.

متخصص اطفال شما همچنین می تواند شما را به یک متخصص قلب کودکان یا پزشک متخصص قلب کودکان ارجاع دهد. او یک ارزیابی کامل از سلامت فرزند شما، از جمله معاینه و سابقه پزشکی انجام می دهد. او ممکن است آزمایش های قلبی مانند EKG کودکان، اکوکاردیوگرام، تست ورزش (روی دوچرخه یا تردمیل) یا به ندرت کاتتر قلبی را تجویز کند.

درحقیقت ممکن است کودک شما نیاز به پوشیدن هولتر مانیتورینگ داشته باشد که این کار ضربان قلب را در 24 ساعت ثبت می کند. نوع دیگری از مانیتور که امکان پذیر است از آن برای کودک خود استفاده کنید. این دستگاه ضبط حلقه ای است که به مدت یک ماه استفاده می شود، اما فقط کودک باید دکمه ضبط را فشار دهد که قلب می تپد.

متخصص قلب کودکان شما را بر اساس نتایج این آزمایشات تشخیص می دهد که آیا کودک شما آریتمی دارد یا نه (آریتمی ضربان قلب نامنظم ناشی از مشکل در سیستم الکتریکی داخلی قلب است). اگر خانواده شما قبل از سن 50 سالگی ناهنجاری های قلبی یا مرگ های غیرقابل توضیحی را دارند حتما به پزشک خود اطلاع دهید (از جمله سندرم مرگ ناگهانی نوزاد).

tap2 علت تپش قلب بالا در کودکان+ راه های درمان

تشخیص بیماری تپش قلب برای کوکان

شرح حال کامل پزشکی و معاینه فیزیکی برای شناسایی علت ضربان قلب مفید است. وقتی کودک با تپش قلب از حال می رود ممکن است نشان دهنده مشکل جدی تری در ریتم قلب باشد و باید فورا توسط پزشک معاینه شود.  اکثر کودکان مبتلا به تپش قلب در معاینه ساختار و یا ساختمان قلب طبیعی است. معاینه فیزیکی نیز امکان پذیر است که سرنخ هایی در مورد عملکرد قلب ارائه دهد، که ممکن است به شدت با تپش قلب مرتبط باشد.

برای شناسایی مشکل، لازم است ریتم قلب در حالی که بیمار در حال تپش قلبی است ثبت شود. در طول بازدید شما از مطب می توان نوار قلب (ECG) گرفت. هیچ گونه آریتمی را نشان نمی دهد، اما به از بین بردن علل ساختاری تپش قلب کمک می کند. برای ضبط ریتم قلب مانیتور های قابل حمل و جود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید. (مانیتورهای هولتر) معمولاً در صورت بروز علائم در حین ورزش، برای تشخیص ریتم بسیار مفید هستند.

همچنین بخوانید: دلایل فشارخون بالا در زنان و هنگام بارداری

تشخیص نگران کننده تپش قلب توسط پزشک

پزشک اطفال شما عواملی مانند فراوانی و شدت ضربان قلب و سابقه پزشکی فرزندتان را در نظر می گیرد. در بیشتر موارد، نیازی به درمان ضربان قلب نیست. پزشک شما می تواند توصیه های کلی مانند کاهش نوشیدنی های کافئین دار یا افزایش مصرف مایعات بدهد.

 

tap3 علت تپش قلب بالا در کودکان+ راه های درمان

راه های درمان تپش قلب در کودکان

به ندرت، یک بیماری زمینه ای قلبی یافت می شود. یکی از گزینه های درمانی شامل دارو است. گزینه دیگر فراموش کردن مسیر غیرعادی است. در واقع روش کاتتریزاسیون، از گرما یا سرما برای یافتن راهی برای جستجوی هدایت الکتریکی غیرطبیعی در قلب استفاده می کنند. کودکان مبتلا به تپش قلب به ندرت به ضربان ساز یا دفیبریلاتور قابل کاشت احتیاج دارند.

در عین دحال، تعداد کمی از کودکان مبتلا به تپش قلب به این نوع درمان نیاز دارند. بیشتر این کودکان پس از درمان به خوبی بهبود می یابند.

همچنین بخوانید: دلایل خواب زیاد

نکاتی که هنگام تپش قلب فرزندتان باید انجام دهید

مهمترین چیز این است که وحشت نکنید. اولین و مهمترین قدم قبل از هر اقدامی این است که کودک شما چگونه این ضربان قلب را تجربه می کند. اگر کودک شما خوب نیست یا ضربان قلبش قطع نمی شود که بسیار نادر است. فوراً به پزشک مراجعه کنید. بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید و کمک های اولیه را برای احیای نوزاد آغاز کنید.

درصورتی که ضربان قلب به طور غیر عادی سریع باشد، که بالا تر از 180 ضربه در دقیقه (که بسیار سریع است)؛ هرچه زود تر فرزندتان را به نزدیکترین اورژانس بیمارستان ببرید. باید زمان ضربان قلب و در چه شرایطی را گزارش دهید. این موضوع را با پزشک اطفال خود در میان بگذارید. با گرفتن نبض یا لمس مستقیم قفسه سینه، ضربان قلب کودک خود را در زمانی که ممکن است تپش قلب داشته باشد، بررسی کنید. این اطلاعات برای پزشک شما مفید خواهد بود.

tap4 علت تپش قلب بالا در کودکان+ راه های درمان

جمع بندی

همانطورکه مشاهده کردید در این مقاله به برسی علت تپش قلب کودکان پرداختیم و راه های درمان آن را بازگو کردیم. به طور خلاصه داشتن علائم واضح یا برعکس نداشتن علائم برای کودکی که مشکلات قلبی دارد یک امر طبیعی است. بیشتر اوقات علائم به آرامی و با گذشت زمان ظاهر می شوند، مثل زمانی که کودک خسته می شود. متأسفانه شروع تدریجی علائم مشکلات قلبی در کودکان می تواند تشخیص را به تاخیر بیندازد.

بسیاری از داروها مانند آلبوترول یا داروهای آسم و داروهای ضد تشنج برای آلرژی و سرماخوردگی نیز می توانند ضربان قلب شما را افزایش دهند. اگر در مورد ضربان قلب کودک خود نگران هستید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید. اگر پس از مصرف هر دارویی کودک شما دچار استرس شود، فورا با پزشک خود تماس بگیرید یا او را به اورژانس ببرید.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.