تاریخ انتشار : سه‌شنبه 2 آوریل 2024 - 9:41
524 بازدید
کد خبر : 5368

عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) چیست؟

عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) چیست؟

عرضه اولیه(IDO) در بازار ارز دیجیتال به اولین پیش‌فروش عمومی توکن یا کوین گفته می‌شود و هدف از این کار تأمین سرمایه برای پیشبرد اهداف پروژه‌ها خواهد بود. همان‌طور که می‌دانید تمام پروژه‌ها برنامه‌های گسترده‌ای پس از ورود به حوزه‌ رمزارزها دارند که ازجمله می‌توان به گسترش همکاری‌ها، جذب نیروهای متخصص، لیست شدن در صرافی‌های

عرضه اولیه(IDO) در بازار ارز دیجیتال به اولین پیش‌فروش عمومی توکن یا کوین گفته می‌شود و هدف از این کار تأمین سرمایه برای پیشبرد اهداف پروژه‌ها خواهد بود. همان‌طور که می‌دانید تمام پروژه‌ها برنامه‌های گسترده‌ای پس از ورود به حوزه‌ رمزارزها دارند که ازجمله می‌توان به گسترش همکاری‌ها، جذب نیروهای متخصص، لیست شدن در صرافی‌های معتبر و متمرکز، برگزاری کمپین و تبلیغات و مواردی از این دست اشاره کرد. به طور کلی اکثر پروژه‌ها از طریق عرضه اولیه(IDO) توکن یا کوین در صرافی غیرمتمرکز بخش قابل توجهی از هزینه‌ها را تأمین خواهند کرد.

image_1646471671 عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) چیست؟

چرا باید عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز(IDO) خریداری کنیم

همان‌طور که در مقدمه‌ این مقاله عنوان کردیم، پیش‌فروش توکن یا همان عرضه اولیه(IDO) به جهت تأمین مالی برای به سرانجام رساندن پروژه‌های رمزارز در نظر گرفته می‌شود که طبیعتاً صاحبان پروژه‌ها از این امکان برای شروع فعالیت‌شان استفاده می‌کنند و از این طریق بار مسئولیت سنگینی که بر دوش دارند، تا حد زیادی کاهش می‌یابد. اما از همه مهم‌تر اینکه این فرآیند به نفع سرمایه‌گذاران نیز خواهد بود؛ چراکه پس از راه‌اندازی رسمی و عرضه‌ عمومی، توکن یا کوین‌ها با افزایش قیمت قابل توجهی روبه‌رو می‌شوند که طبیعتاً سود فوق‌العاده‌ای را برای سرمایه‌گذاران خواهد داشت.

نحوه شرکت در عرضه اولیه(IDO)

با توجه به غیرمتمرکز بودن IDO پر واضح است که در بخش ساخت سیستم‌های مالی نوآورانه به‌کارگیری می‌شود. در این روش از عرضه اولیه توکن، هیچ ناظر متمرکزی وجود نداشته و پروژه‌ها می‌توانند با استفاده از این روش به فروش توکن یا کوین‌هایشان بپردازند. به طور کلی IDO دارای سه بخش است:

  • پلتفرم DEX: ابتدا عرض کنیم که این پلتفرم به طور مستقیم دخالتی در عرضه اولیه نخواهد داشت؛ اما با توجه به اینکه یک صرافی غیرمتمرکز است با در نظر گرفتن استخرهای نقدینگی برای توکن یا کوین‌ها، شرایط عرضه اولیه را فراهم خواهد کرد. به طور کلی به این استخرهای نقدینگی قراردادهای هوشمند گفته می‌شود.
  • فروش توکن: پر واضح است که در هر پروژه تیم‌هایی که به دنبال عرضه اولیه هستند، به دنبال به فروش رساندن توکن یا کوین‌هایشان هستند که در عرضه اولیه(IDO) نیز به همین صورت است.
  • کاربران عادی که قصد شرکت در عرضه اولیه را دارند: بخش مهم دیگری که در این نوع عرضه اولیه وجود دارد، کاربرانی هستند که قصد دارند با ارسال bnb یا اتر به استخر نقدینگی تعیین شده توسط تیم ارائه‌دهنده کوین یا کوین، رمزارز مدنظر را خریداری کنند.

مراحل لیست شدن توکن برای عرضه اولیه(IDO)

زمانی که یک پروژه جدید قصد داشته باشد توکن یا کوین خود را به روش IDO میان کاربران توزیع کند، در اولین مرحله باید توکن مدنظر را به یکی از پلتفرم‌هایی که از IDO پشتیبانی می‌کنند، پیشنهاد عرضه اولیه کوین یا توکن را ارسال کند. پس از آن صرافی غیرمتمرکز به بررسی پروژه اقدام خواهد کرد و در صورت بدون مشکل بودن پروژه، آن را در لیست عرضه اولیه‌های خود قرار می‌دهد.

image_1646471696 عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) چیست؟

البته ممکن است با استفاده از رای‌گیری میان هولدرهای توکن یا کوین نیز امکان قرارگیری پروژه در لیست عرضه اولیه وجود داشته باشد. درواقع اگر آرای مثبت به حدنصاب برسد، توکن مدنظر در صرافی غیرمتمرکز مربوطه به‌عنوان عرضه اولیه(IDO) لیست خواهد شد.

پس از لیست شدن توکن به‌عنوان عرضه اولیه‌ جدید، باید شرایط لازم جهت شرکت در IDO به‌وسیله تیم یا شرکت مربوطه ارائه شود. به طور کلی شرایط عمومی شرکت در این گونه عرضه اولیه‌ها فالوو کردن حساب کاربری توکن در توییتر، ریتوییت معرفی پروژه، عضویت در گروه و کانال تلگرام توکن و مواردی از این دست است. در آخر نیز از میان افراد شرکت‌کننده در IDO به صورت کاملاً اتفاقی تعدادی از شرکت‌ها را انتخاب و توکن یا کوین مدنظر به کیف‌شان ارسال خواهد شد.

ضمناً توجه داشته باشید که برخی از پروژه‌های عرضه اولیه(IDO) احراز هویت را نیز اجباری کرده‌اند. نهایتاً نیز پلتفرم برگزار‌کننده عرضه اولیه توکن اقدام به ایجاد جفت ارز توکن (به‌عنوان مثال توکن مدنظر/اتر) خواهد کرد و در زمان آغاز عرضه اولیه، کاربران می‌توانند با متصل کردن کیف پول‌شان به پلتفرم DEX اقدام به خرید و فروش توکن جدید کنند.

مهم‌ترین پلتفرم‌های عرضه اولیه(IDO)

حال که تا حدود زیادی با عرضه اولیه IDO آشنا شده‌اید، اجازه دهید شما را با برخی از پلتفرم‌های ارائه دهنده‌ IDO نیز آشنا کنیم. به طور کلی مهم‌ترین پلتفرم‌های DEX برای عرضه اولیه غیرمتمرکز IDO به شرح زیر هستند:

·       پولکاستاتر (Polkastarter)

ازجمله مهم‌ترین پلتفرم‌های عرضه اولیه IDO، دکس Polkastarter است که روی شبکه پولکادات راه‌اندازی شده است. در این DEX می‌توان توکن یا کوین‌ها را حتی روی شبکه اتریوم نیز عرضه اولیه کرد. همچنین گفتنی است که طبق آمارها سودآوری عرضه اولیه‌های این پلتفرم تقریباً در حدود 6 برابر بوده است.

image_1646471726 عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) چیست؟

·       دائومیکر (Dao Maker)

به نسبت سایر پلتفرم‌های عرضه اولیه(IDO) این پلتفرم دارای سودآوری بیشتری است که تقریباً در حدود 11 برابر تخمین زده شده است. برای شرکت در عرضه اولیه‌های این DEX باید از کوین اتر یا توکن‌های شبکه اسمارت چین بهره برد.

·       BSCpad

اگر پروژه‌ای قصد داشته باشد روی شبکه بایننس اسمارت چین عرضه اولیه انجام دهد، معمولاً از این شبکه استفاده خواهد کرد. در واقع برای شرکت در عرضه اولیه‌های این DEX باید از توکن BUSD استفاده کرد. ضمناً گفتنی است که طبق آمارها سودآوری این پلتفرم IDO به صورت میانگین 7 برابر بوده است.

مزایا و معایب عرضه اولیه(IDO)

حال که به طور کامل با عرضه اولیه IDO آشنا شده‌اید، شاید بهتر باشد با مزایا و معایب این روش از عرضه اولیه نیز آشنا شوید که در ادامه به مهم‌ترین هر کدام اشاره خواهیم کرد:

·       مزایا

– پایین بودن کارمزد عرضه اولیه در صرافی غیرمتمرکز.

– عدم محدودیت در لیست شدن توکن یا کوین‌ها در صرافی غیرمتمرکز.

– عدم نیاز به دریافت مجوز برای لیست شدن در صرافی غیرمتمرکز.

– راحت بودن ایجاد استخرهای نقدینگی. (با خرید توکن، همزمان استخر جفت ارز نیز شکل خواهد گرفت).

– شرکت در عرضه اولیه(IDO) کاملاً آزادانه بوده و صرفاً با داشتن یک کیف پول ارز دیجیتال امکان‌پذیر خواهد بود.

·       معایب

– احتمالاً کلاه‌برداری در این گونه عرضه اولیه‌ها وجود دارد. (عدم نظارت بر پروژه‌ها).

– جذب سرمایه کمتر نسبت به روش‌های دیگر عرضه اولیه مانند IEO.

– احتمال وجود دستکاری در قیمت‌ها برعکس روش عرضه اولیه IEO که عمق بازار افزایش می‌یابد.

– نیاز به احراز هویت که ممکن است حریم خصوصی کاربران را تهدید کند.

خلاصه‌ مطلب

به طور کلی عرضه اولیه(IDO) با اینکه کاملاً آزادانه خواهد بود، خیلی نمی‌توان روی آن حساب باز کرد؛ البته این بدان معنا نیست که استفاده از این روش عرضه اولیه هیچ سودی دربرنخواهد داشت؛ چرا که همان‌طور که در این مقاله اشاره کردیم، استفاده از برخی پروژه‌ها در پلتفرم‌های معتبر سبب سودآوری آنچنانی نیز شده است. با این حال باید توجه داشته باشید که در این روش از عرضه اولیه امکان قرارگیری پروژه‌های کلاهبرداری نیز وجود دارد.

به طور کلی اگر پروژه‌های عرضه اولیه(IDO) نیاز به احراز هویت نداشته باشند، می‌توان با خرید مقدار کمی از آن‌ها، پس از عرضه‌ عمومی به سود قابل توجهی دست یافت. ضمناً گفتنی است که علاوه بر در نظر گرفتن انواع عرضه اولیه IDO که می‌توان سود مناسبی از آن‌ها برداشت کرد، اگر نیاز به خرید و فروش ارزهای دیگر دارید، از بین صرافی‌های بین المللی، کوینکس انتخاب خوبی خواهد بود که توصیه می‌کنیم از آن استفاده کنید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS عکس های جدیدRSS ویدائوRSS مسترسئوکارلینک های مرتبطپیوندهاRSS آکادمی ایران اسکین کرRSS ایران کریر فیلیمو