دلایل پریود نشدن در یک ماه چیست؟ | دلایل عقب افتادن پریود

خیلی از افراد دلیل پریود نشدن را بیشتر به بارداری و مشکلات هورمونی نسبت می دهند، در حالی که بسیاری از عوامل دیگر نقش دارند. استرس و ترس از بیماری های جدی علل شایع هستند. دوره بی نظمی قاعدگی در طول زندگی هر زنی کاملاً طبیعی است. ابتدا قاعدگی و سپس یائسگی. اگر قاعدگی شما همیشه ۲۸ روز است و اکنون بیش از ۳۵ روز است، چرخه قاعدگی شما به تاخیر می افتد. در حقیقت، یک چرخه سالم می تواند بین ۲۱ تا ۳۵ روز طول بکشد. از آنجا که قاعدگی یک چرخه طبیعی و ضروری در بدن زنان است، توقف آن باعث ایجاد نگرانی و انواع مشکلات جسمی می شود. بنابراین، لازم است از آن غافل نشوید و علل آن را درک کنید.

p2 دلایل پریود نشدن در یک ماه چیست؟ | دلایل عقب افتادن پریود

علت دیر شدن زمان قاعدگی

در اوایل بلوغ دختران، طبیعی است که دختران دچار بی نظمی و تاخیر در قاعدگی شوند. زیرا بدن در حال تکامل است و شکل منظم و پایداری به خود نگرفته است. در نتیجه تخمدانها تخمک ها را به طور نامنظم آزاد می کنند. اگر این اتفاق در چند سال آینده و چند سال پس از شروع اولین قاعدگی رخ داد، باید علت آن روشن شود. چرخه قاعدگی به دلایل متعددی به تاخیر می افتد.

 با همراه باشید در ادامه اصلی ترین دلایل پریود نشدن در زنان آورده شده است.

یکی از علت های پریود نشدن، بارداری است

بارداری یکی از دلایل اصلی تاخیر درقاعدگی است. هنگامی که یکی از تخمک ها بارور شده و در لایه داخلی مخاط رحم قرار می گیرد که به جنین تغذیه می کند و به صورت خون به بیرون ریزش نمی کند.

برخی از قرصهای ضد بارداری نیز باعث تأخیر قاعدگی می شوند، به ویژه در چند ماه اول استفاده. بارداری تنها دلیل از دست دادن قاعدگی نیست، بنابراین بهتر است بلافاصله آزمایش بارداری را انجام دهید تا در حالت ایمن باشید.

p7 دلایل پریود نشدن در یک ماه چیست؟ | دلایل عقب افتادن پریود

مشکلات هورمونی

یکی دیگر از دلایل اصلی، مشکلات هورمونی است. تغییرات در چرخه هورمونی باعث می شود که قاعدگی شما به طور مداوم به تاخیر بیفتد. زیرا چرخه قاعدگی ارتباط مستقیمی با هورمون ها دارد. شما باید برای آزمایش هورمون به پزشک خود مراجعه کرده و آزمایش هورمون بخواهید.

یکی از هورمون هایی که باعث یائسگی می شود هورمون پرولاکتین است. اگر ترشح این هورمون در بدن بیش از حد زیاد باشد، این احتمال وجود دارد که قاعدگی برای یک یا چند دوره وجود نداشته باشد. بدن زنان اغلب در دوران شیردهی پرولاکتین زیادی تولید می کند. اگر دوران شیردهی خانم ها تمام شود، این عارضه می تواند به شکل ترشحات شیر ​​از سینه خود را نشان  دهد که جای نگرانی نیست و با دارو قابل درمان است.

استرس و فشارهای روانی

از جمله علت های پریود نشدن می توان به استرس و فشارهای روانی اشاره کرد.

استرس عاملی است که باعث تجزیه هورمون های بدن و در نتیجه تاخیر در پریود می شود. کورتیزول، هورمون استرس، باعث پریودهای دیررس می شود. استرس می تواند در بسیاری از شرایط بحرانی زندگی رخ دهد. از دست دادن دوره قاعدگی یک پیامد طبیعی زندگی پر تنش در دعوا ها و بحث ها، در آستانه طلاق یا داشتن یک سری زندگی شکسته است.

افزون بر این، پیامدهای روانی مشکلات زناشویی و نارضایتی زنان از رابطه جنسی به طور غیر مستقیم به مشکلات قاعدگی اثر زیادی دارد. استرس زیاد، به هر دلیلی، بر میزان و زمان چرخه قاعدگی تأثیر می گذارد و بهتر است راه هایی برای کاهش و کنترل آن پیدا شود.

p3 دلایل پریود نشدن در یک ماه چیست؟ | دلایل عقب افتادن پریود

تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان یا PCOS یک عامل اصلی در به تاخیر انداختن چرخه قاعدگی است. این مشکل بسیار شایع است و باعث ایجاد کیست های کوچک فولیکولی در تخمدان می شود. این می تواند منجر به ناباروری، مشکلات قلبی عروقی و سایر بیماری ها شود.

p4 دلایل پریود نشدن در یک ماه چیست؟ | دلایل عقب افتادن پریود

کم کاری یا پر کاری تیروئید

تیروئید بیش از حد یا کم کار در تاخیر قاعدگی نقش دارد. تیروئید وظیفه کنترل متابولیسم بدن را بر عهده دارد و در صورت نقص عملکرد، چرخه قاعدگی را تحت تأثیر قرار داده و قاعدگی را به تاخیر می اندازد. سایر علائم مشکل تیروئید شامل خستگی شدید، افزایش وزن، کاهش وزن، ریزش مو، احساس سرماخوردگی مزمن و موارد دیگر است. مشکلات تیروئید اغلب با دارو درمان می شوند. علاوه بر تیروئید، غدد دیگر مانند غده هیپوفیز و فوق کلیوی نیز بر چرخه قاعدگی تأثیر گذاشته و آن را به تاخیر می اندازند.

 

 جمع بندی

دلیل پریود نشدن به خودی خود یک مشکل یا بیماری نیست و در واقع نشان می دهد که مشکلی در بدن وجود دارد. همانطور که مشاهده می کنید، نه تنها مسائل هورمونی علت تاخیر در قاعدگی است، بلکه عوامل دیگری مانند استرس و اضطراب و …  دیگری هم هستند. با توجه به اینکه چرا پریود نمی شوید، می توانید از آن جلوگیری کنید و برای اطمینان با پزشک خود صحبت کنید.

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *