تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 9 می 2024 - 21:41
740 بازدید
کد خبر : 6750

اقامت کانادا

اقامت کانادا

توضیح ساده تفاوت اقامت کانادا و شهروندی این کشور این است که برای رسیدن به شهروندی، باید از مرحله اقامت دائم کانادا عبور کرد. بعد از چند سال که از گرفتن اقامت دائم کانادا گذشت، در صورت داشتن شرایط و معیارهای لازم، می‌توانید برای گرفتن شهروندی درخواست دهید. در ادامه با تیم تراست همراه باشید. اقامت دائم

اقامت-کانادا اقامت کانادا

توضیح ساده تفاوت اقامت کانادا و شهروندی این کشور این است که برای رسیدن به شهروندی، باید از مرحله اقامت دائم کانادا عبور کرد. بعد از چند سال که از گرفتن اقامت دائم کانادا گذشت، در صورت داشتن شرایط و معیارهای لازم، می‌توانید برای گرفتن شهروندی درخواست دهید. در ادامه با تیم تراست همراه باشید.

ssssssssssssssssssssssssss اقامت کانادا

اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا به کسانی داده می‌شود که به این کشور مهاجرت کرده‌اند؛ این افراد شهروند کانادا نیستند، بلکه شهروندی کشوری دیگر را دارند.

افرادی که به طور موقت در کانادا هستند، مثل دانشجویان و کارگران یا کارکنان خارجی، اقامت دائم یا همان پی آر کانادا را ندارند.

دارندگان اقامت دائم کانادا کارت اقامت دائم کانادا داده می‌شود. کارت اقامت دائم مدرکی دال بر اقامت شماست. اگر به خارج از کشور سفر می‌کنید، علاوه بر پاسپورت، باید کارت اقامت خود را نیز همراه داشته باشید. در صورتی که بدون کارت PR کانادا یا کارت پی آر معتبر از کانادا خارج شوید، برای بازگشت به کشور باید درخواست «مدرک سفر اقامت دائم» بدهید.

برای حفظ وضعیت اقامت دائم کانادا، باید در پنج سال گذشته حداقل ۷۳۰ روز در کانادا زندگی کرده باشید. نیازی نیست اقامت در دوره‌ی ۷۳۰ روز به صورت پیاپی باشد.

مزایای داشتن اقامت دائم کانادا

شش مزیت اصلی داشتن اقامت دائم کانادا به شرح زیر هستند:

 • می ‌توانید در هر کجای کانادا که بخواهید کار و زندگی کنید
 • وقتی اقامت دائم کانادا را داشته باشید، قانوناً حق دارید در هر جای کشور که می‌خواهید زندگی کنید. اگر در شروع کار در مونترال مستقر شده‌اید اما کار بهتری در تورنتو پیدا کرده‌اید، بدون هیچ مشکلی می‌توانید جابه‌جا شوید. وضعیت PR کانادا شما را به کارفرما یا استان خاصی متصل نمی‌کند.
 • از مراقبت سلامت همگانی و خدمات اجتماعی عمومی بهره مند می‌شوید
 • خدمات اجتماعی و مراقبت سلامت کانادا شامل تمام کسانی می‌شود که اقامت دائم کانادا را دارند. مراقبت سلامت کانادا همگانی است، یعنی به صورت رایگان به مراقبت‌های پزشکی دسترسی خواهید داشت.

شرایط بهتر تحصیلی برای دارندگان اقامت دائم کانادا

دارندگان اقامت دائم کانادا، تا سن ۱۸ سالگی، از تحصیل رایگان در نظام مدارس دولتی کانادا برخوردار خواهند بود.

در خصوص تحصیلات عالی، شهریه دانشگاه برای کسانی که پی آر کانادا را دارند، در مقایسه با دانشجویان خارجی، کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند. به عنوان مثال، شهریه دانشگاه مک گیل در سال ۲۰۲۰-۲۰۱۹ برای مقیمان کبک ۲،۵۴۴ دلار کانادا بود، در حالی که این رقم برای دیگر کانادایی‌ها ۷،۹۴۰ دلار کانادا و برای دانشجویان خارجی، بسته به رشته تحصیلی، ۱۸،۱۱۰ تا ۴۸،۷۴۷ دلار کانادا بود.

می‌ توانید اسپانسر همسر و فرزندانتان شوید

وقتی پی آر کانادا را بگیرید، می‌توانید اسپانسر همسر و فرزندان خود شوید تا بتوانند در کانادا به شما بپیوندند. البته اگر از طریق ورود سریع به کانادا مهاجرت می‌کنید، می‌توانید نام اعضای خانواده را در فرم درخواست خود وارد کنید بنابراین به اسپانسری نیازی نخواهید داشت.

می ‌توانید شهروندی کانادا را بگیرید

گام نخست برای گرفتن شهروندی کانادا، گرفتن اقامت دائم یا PR کاناداست. بعد از گذشت سه سال از پنج سال اقامت دائم، واجد شرایط شهروندی می‌شوید.

اقامت دائم کانادا را نمی ‌توانند از شما بگیرند

پس از اخذ اقامت دائم کانادا، کسی نمی‌تواند این اقامت را از شما بگیرد؛ مگر اینکه جرمی جدی مرتکب شوید یا تعهدات اقامت را عملی نکنید. دارندگان اقامت دائم کانادا باید از هر پنج سال، دو سال را در کانادا بمانند، در غیر این صورت، نمی‌توانند وضعیت اقامت دائم خود را تمدید کنند.

اقامت موقت کانادا

منظور از اقامت موقت کانادا، اقامتی است که برای ورود قانونی افراد خارجی به کانادا برای مقاصد موقت داده می‌شود. مقاصد موقت شامل گردشگری، دانشجویی، کاری و مانند این‌هاست.

برای اقامت موقت در کانادا، ویزای اقامت موقت کانادا (TRV) صادر می‌شود که به آن ویزای ویزیتور نیز گفته می‌شود. تی آر وی کانادا مدرکی رسمی است که اداره ویزای کانادا صادر کرده و در پاسپورت چسبانده می‌شود. اخذ اقامت موقت کانادا یعنی شرایط پذیرش به عنوان مقیم موقت کانادا (چه به عنوان گردشگر یا دانشجو یا کارگر) را به دست آورده‌اید.

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق کار

ابتدا می‌توانید با اجازه کار موقت وارد کانادا شوید و بعد برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید. برای رسیدن به این هدف، می‌توانید از چهار راه اصلی زیر اقدام کنید:

برنامه کارگر ماهر فدرال

اگر با اجازه موقت کاری برای کارفرمایی کانادایی کار می‌کنید و کارفرمایتان به شما پیشنهاد استخدام دائم داده است، ممکن است واجد شرایط درخواست اقامت دائم تحت برنامه کارگر ماهر فدرال باشید. در این شرایط باید امتیاز یا پوینت (point) لازم برای برنامه کارگر ماهر فدرال را به دست آورید. امتیازها بر اساس عواملی چون تحصیلات، سن، انطباق پذیری، مهارت‌های زبانی و پیشنهاد شغلی تعیین می‌شوند. این فرایند ممکن است 12 تا 18 ماه طول بکشد.

دسته تجربه کانادا

کارگران موقت ماهر می‌توانند از تجربه کاری خود در کانادا برای درخواستِ برنامه دسته تجربه کانادا استفاده کنند. این انتخاب برای آن دسته کارگران موقتی است که امتیاز لازم برای برنامه کارگر ماهر فدرال را به دست نیاورده‌اند.

برنامه نامزدی استانی

تقریباً تمام استان‌ها برنامه نامزدی استانی اخذ اقامت دائم کانادا از طریق کار را دارند؛ این برنامه به استان‌ها اجازه می‌دهد تا خارجی‌ها را برای درخواست اقامت دائم کانادا نامزد کنند. متقاضیانی که از طریق برنامه استانی درخواست می‌دهند باید در همان استانی اقامت کنند که برایش درخواست داده‌اند. درخواست‌ها برای اقامت دائم تحت PNP ممکن است 12 تا 18 ماه به طول بیانجامند.

دسته تجربه کبک

کارگران موقت می‌توانند از طریق دسته تجربه کبک برای اقامت دائم درخواست بدهند. این برنامه شبیه برنامه دسته تجربه کاناداست با این تفاوت که الزامات و شرایط بیشتری دارد.

متقاضیان QEC باید دست کم 1 سال به عنوان کارگر ماهر در کبک کار کرده باشند (از طریق مجوز کار موقت) و در حد متوسط به زبان فرانسه مسلط باشند. متقاضیانی که پذیرفته شوند، گواهی انتخاب کبک از استان کبک می‌گیرند. این گواهی به آنها امکان ارائه درخواست اقامت دائم را می‌دهد.

همچنین شایان ذکر است که خارجیانی که با ویزای کار تعطیلات در کانادا هستند، می‌توانند از طریق QEC برای اقامت دائم درخواست دهند؛ مشروط بر اینکه شرایط یاد شده را تامین کنند. نکته مهم‌تر اینکه این گزینه فقط برای QEC شدنی است.

فرآیند تبدیل اقامت کاری موقت به اقامت دائم از طریق QEC 1 سال یا کمتر زمان می‌برد.

ssss اقامت کانادا

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل

بسیاری از دانشجویان خارجی، بعد از اتمام تحصیلات خود در کانادا، تصمیم می‌گیرند در کانادا بمانند. کانادا اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل را برای دانشجویان ممکن کرده است. از طرفی بسیاری از برنامه‌های مهاجرتی کانادا مستلزم این هستند که فرد تا اندازه‌ی مشخصی، تجربه کاری داشته باشد؛ این مسئله ممکن است برای دانشجویان خارجی مشکل ایجاد کند. اما نکته امیدوار کننده این است که بیشتر دانشجویان خارجی در کانادا، اجازه دارند برای اجازه کار بعد از فارغ‌التحصیلی درخواست دهند؛ به این ترتیب می‌توانند در کانادا کار کنند.

با توجه به این توضیحات، برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل، ابتدا باید مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی بگیرید و بعد از طریق شیوه اخذ اقامت دائم کانادا از طریق کار اقدام کنید.

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاران و خانواده درجه یک می‌توانند، در صورت تامین شرایط زیر، برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری اقدام کنند.

 • داشتن تجربه کاری مرتبط؛ باید نشان دهید که قبلاً کسب و کاری موفق را دست کم به مدت دو سال در پنج سال گذشته مدیریت یا راه‌اندازی کرده‌اید.
 • داشتن حداقل ۲ میلیون دلار کانادا سرمایه (مجموع دارایی خود و همسرتان که از راه قانونی به دست آمده است).
 • گذراندن ارزیابی‌های امنیتی و پزشکی کانادا برای خود و تمام اعضای خانواده‌تان.
 • سرمایه گذاری ۱.۲ میلیون دلار کانادا برای یک دوره پنج ساله بدون بهره (۰%) تحت یکی از دو برنامه مهاجرتی سرمایه‌گذاری موجود.
 • گذراندن ارزیابی‌های فردی مثل سن، تحصیلات، تجربه و مانند آن.

برای گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه‌گذاری، راه‌های زیادی وجود دارد که معروف‌ترین آنها عبارتند از:

 • برنامه سرمایه‌گذاری کبک
 • برنامه ورود سریع (فدرال)
 • برنامه‌های نامزدی استانی
 • اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه‌گذاری مزایایی دارد که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست:
 • مالیات فوت یا ارث ندارد.
 • مالیات بر درآمد از سرتاسر جهان ندارد.
 • رتبه اقتصاد آن تریپل ای (AAA) است.
 • محیط کانادا برای کسب و کار مناسب است.
 • به محض ورود اقامت دائم می‌گیرید.
 • برای خرید ملک محدودیتی ندارید.
 • اجازه ملیت دوگانه دارید.
 • محدودیت حداکثری سن ندارید.
 • راهی سریع و ساده برای گرفتن اقامت دائم است.

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج

کانادا ترجیح می‌دهد به کسانی اقامت دائم اعطا کند که برای کار وارد کشور می‌شوند. با وجود این، با اعطای اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج هم مخالفتی ندارد. بنابراین کسی که اقامت دائم یا شهروندی کانادا را دارد می‌تواند به همسر خود کمک کند تا به کانادا مهاجرت کند.

در بسیاری موارد با ویزای کاری می‌توانید همسر خود را به کانادا بیاورید، اما اگر مقیم کانادا هستید، باید برای اخذ کارت پی آر همسرتان، اسپانسر او شوید.

برای اینکه بتوانید اسپانسر همسر خود شوید، باید بتوانید از لحاظ مالی او را حمایت کنید. همچنین هیچ یک از شما نباید سابقه جزایی داشته باشید. شاید بتوان گفت مهم‌ترین بخش اسپانسری، بخش حمایت مالی باشد چون دولت کانادا نمی‌خواهد بار اضافی بر دوش جامعه خود تحمیل کند.

برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج، دو درخواست باید ارائه شود. همسر شما باید به مرکز بررسی پرونده در کانادا، درخواست اقامت دائم بدهد و در همین حین شما باید درخواست اسپانسری او را ارائه کنید. این فرآیند کمی بیشتر از یک ماه طول خواهد کشید.

اخذ اقامت دائم کانادا و اخذ تابعیت از طریق تولد

هر کسی که در کانادا متولد شود، حتی اگر والدینش ملیت یا شهروندی این کشور را نداشته باشند، شهروند کانادا محسوب خواهد شد. با وجود این، تولد کودک در کانادا باعث نمی‌شود که والدینش شهروندی کانادا یا حتی اقامت دائم این کشور را بگیرند. همچنین این احتمال وجود دارد که کودکتان و شما اجازه ماندن در کانادا را نداشته باشید. دلیل این امر شیوع پدیده‌ای به نام گردشگری تولد است؛ یعنی شهروندان غیر کانادایی که فرزندان خود را در کانادا به دنیا می‌آورند تا بتوانند شهروندی بگیرند.

اگر فرزند کانادایی دارید اما اقامت دائم کانادا را ندارید، می‌توانید اقامت موقت کانادا را به عنوان گردشگر، دانشجو یا کارگر بگیرید؛ مشروط بر اینکه واجد شرایط اقامت موقت باشید. توجه داشته باشید به صرف اینکه فرزند شما کانادایی است، دولت این کشور به شما اقامت موقت کانادا را نمی‌دهد.

محدودیت های اقامت دائم نسبت به شهروند کانادا

محدودیت‌های داشتن اقامت کانادا و شهروندی این است که مقیمان دائم کانادا نمی‌توانند:

 • در انتخابات فدرال رای بدهند.
 • پاسپورت کانادایی داشته بشند.
 • در برخی مشاغل که نیازمند صلاحیت امنیتی سطح بالاست مشغول به کار شوند.
 • در انتخابات فدرال نامزد شوند.

همچنین، وقتی اقامت دائم کانادا را دارید، باید وضعیت خود را حفظ کنید، مراقب باشید آن را از دست ندهید و در صورت لزوم، برای گرفتن کارت پی آر خود دوباره درخواست دهید. همچنین باید از قوانین کانادا پیروی کنید، مالیات بدهید و به دیگر تعهدات مقیمان دائم متعهد باشید.

تمدید پی آر کارت کانادا

اگر پی آر کارت شما کمتر از 9 ماه دیگر منقضی می‌شود، وقت آن است که برای تمدید آن اقدام کنید. بیشتر کارت‌های اقامت دائم پنج سال اعتبار دارند. برای ارائه درخواست پی آر کارت کانادا باید در کانادا حضور داشته باشید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که وضعیت اقامت دائم کانادا با منقضی شدن کارت PR از دست نمی‌رود.

همانطور که پیشتر گفته شد، برای اینکه بتوانید وضعیت اقامت دائم خود را حفظ کنید، باید در پنج سال قبل از ارائه درخواست، حداقل ۷۳۰ روز در کانادا زندگی کرده باشید.

بیشتر بدانید:

sssssss اقامت کانادا

هزینه اقامت دائم در کانادا

هزینه بررسی اقامت دائم در کانادا شامل هزینه‌های عملیاتی، پردازش و ارائه خدمات برای تمام برنامه‌های مهاجرتی اقامت دائم کانادا می‌شود. هزینه‌های بررسی اقامت دائم کانادا به شرح زیر هستند:

 • متقاضیان اصلی کلاس کسب و کار اقتصادی (خود اشتغالی، ویزای استارتاپ، گردشگری کبک، کارآفرین کبک و خود اشتغالی کبک) ۱۵۷۵ دلار کانادا
 • متقاضیان اصلی کلاس غیر کسب و کار اقتصادی، ۸۲۵ دلار کانادا
 • هزینه همسر برای کلاس اقتصادی، ۸۲۵ دلار کانادا
 • هزینه فرزندان کلاس اقتصادی، ۲۲۵ دلار کانادا
 • هزینه حق اقامت دائم، ۵۰۰ دلار.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

RSS عکس های جدیدRSS مسترسئوکارلینک های مرتبطپیوندهاRSS مرکز فیشیال تبریز فیلیمو